Op 29 juni 2015 keurde de gemeenteraad verschillende aanpassingen goed aan het reglement voor taxidiensten en diensten voor het verhuren van voertuigen met bestuurder (jaarnummer 374).
De taxichauffeurs zijn de ambassadeurs van de stad. Voor bezoekers (nationaal of internationaal) vormen zij vaak een van de eerste contacten met de stad. Ook voor de eigen inwoners zijn zij een uithangbord voor de stad. Het is dan ook essentieel en logisch dat in Antwerpen taxichauffeurs het Nederlands beheersen. Hetzelfde verwacht de stad trouwens van de baliemedewerkers van Visit Antwerpen (die daarnaast ook een goede kennis van Engels en Frans moeten hebben). Ook in Nederland en Duitsland moeten taxichauffeurs de landstaal kunnen spreken.
Bij de vorige aanpassing van het reglement hadden enkele wijzigingen te maken met de kennis Nederlands van de taxichauffeurs. Hierbij deed de gemeenteraad een delegatie van haar bevoegdheden naar het college (artikel 28 § 1 – regeling van het taxi-examen; artikel 28 § 3 – toetsing kennis Nederlands van de taxichauffeurs bij de hernieuwing van hun brevet). Het college kan dus vastleggen hoe het examen voor taxichauffeur moet verlopen en hoe de kennis Nederlands van de bestaande taxichauffeurs moet worden onderzocht. Alleen ontbreekt hier nog het luik handhaving. Volgens het huidige reglement kan het college het taxibrevet enkel schorsen en eventueel ook definitief intrekken als de taxichauffeur niet meer voldoet aan de voorwaarden uit artikel 26 (moraliteit) en artikel 27 (voorwaarde verblijf). Op basis van een onvoldoende kennis van het Nederlands is op dit moment dus geen administratieve handhaving mogelijk.
Dit vraagt dus een aanpassing van het bestaande reglement en meer specifiek van artikel 28 § 3 zodat het college ook taxibrevetten kan schorsen op basis van te weinig kennis van de Nederlandse taal.
In artikel 28 § 3 moet volgende alinea worden toegevoegd:
[...]
Als de houder van het taxibrevet bij de hernieuwing niet voldoet aan de voorwaarde van de Nederlandse taal zoals door het college bepaald, dan moet hij binnen de 12 maanden een geldig diploma of attest voorleggen. Als hij dit niet kan voorleggen, dan zal het college zijn taxibrevet schorsen voor onbepaalde duur. De schorsing stopt zodra de houder aantoont dat aan de voorwaarde voldaan is. Voldoet de hernieuwingsaanvraag niet aan de voorwaarde van de Nederlandse taal, dan krijgt de houder hiervan bericht. Ook verneemt hij dat er na twaalf maanden een schorsing zal gebeuren als hij zich niet in regel stelt. De houder wordt van bovenvermelde schorsing op de hoogte gebracht via aangetekende brief.
Decreet van 20 april 2001 betreffende organisatie van het personenvervoer over de weg, en de decreten tot wijziging ervan.
Besluit van 18 juli 2003 van de Vlaamse regering betreffende de taxidiensten en de diensten voor het verhuren van voertuigen met bestuurder.
De gemeenteraad keurt de aanpassing van het reglement voor taxidiensten en diensten voor het verhuren van voertuigen met bestuurder goed.