Geachte voorzitter,
vanuit de media mocht ik dit weekend het trieste nieuws vernemen i.v.m. het overlijden van één van de bekendste Merksemnaren.
Gaston Berghmans was vele jaren de man die een lach toverde in heel wat Vlaamse huiskamers. Ook na zijn carrière was Gaston een voorbeeld voor Merksem, een persoon die graag gezien was bij jong en oud, maar ook bij mensen uit verschillende culturen.
Een persoon die zulk verbindende uitstraling had, verdient naar mijn mening een eerbetoon in het district waar hij gedurende heel wat jaren vertoefde en een graag geziene man was.
Daarom zou ik graag, in naam van onze Sp.a/Groen-fractie, willen vragen of het districtsbestuur kan en wil onderzoeken of het mogelijk is een straat, plein, dreef,... naar Gaston Berghmans te vernoemen. Zo zou bijvoorbeeld de dreef die momenteel bekend staat als de 'Bouckenborghdreef', de 'Gaston Berghmans-dreef' kunnen gaan heten.
Alvast bedankt om dit voorstel ter harte te willen nemen.
Met vriendelijke groeten,
Arben Gashi
Zoals u weet is morgen pas de afscheidsplechtigheid van Gaston Berghmans, dus het is kort dag om nu al voorstellen te bespreken om hem blijvend te herdenken.
Ook in de media kwamen voorstellen tot het laten maken van een standbeeld en het benoemen van een straat of plein in Antwerpen reeds ter sprake.
Het is natuurlijk zo dat het districtsbestuur de intentie heeft om de Merksemnaar, waar het zeer trots op is, op gepaste wijze binnen het district te gedenken. U verwijst in uw vraag concreet naar de mogelijkheid om een straat, plein of dreef naar hem te noemen.
Wat het toekennen van straatnamen betreft moet ik u in eerste instantie melden dat dit een exclusieve bevoegdheid is van de gemeenteraad (decreet van 28 januari 1977 tot bescherming van de openbare wegen en pleinen, waarvan artikel 1 bepaalt dat de gemeenteraad bevoegd is om de naam van openbare wegen en pleinen vast te stellen of te wijzigen).
Op basis van artikel 285 van het gemeentedecreet heeft de districtsraad een algemene adviesbevoegdheid voor alle aangelegenheden die betrekking hebben op het district. Dus het district kan een advies formuleren.
Voor de opvolging van straatnaamgeving, en dat is dan de theorie, bestaat in de stad Antwerpen reeds sinds lang een straatnamencommissie; dit is een ambtelijke commissie, die het beleidsvoorbereidend werk coördineert. De stadssecretaris zit de commissie voor. Het stadsarchief en de districten nemen een adviserende rol op. De gemeenteraad keurde in de gemeenteraadszitting van 21 september 2009 de procedures die de straatnamencommissie volgt, goed. De rol van de districten wordt hier aangescherpt. Bij de benoeming van de lokale straten worden de districten maximaal betrokken en wordt er maximaal rekening gehouden met hun advies.
Om tot een advies te komen raadpleegt het districtscollege de lokale cultuurraad en de districtsraad. De maximum termijn om advies te verstrekken wordt vastgesteld op twee maanden. tot zover dus de theorie en procedure in verband met straatnaamgeving.
Ik noteer alleszins reeds uw voorstel, wat de dreef van park Bouckenborgh betreft.
Vermits deze dreef geen openbare weg is valt dit in principe niet onder de voorziene procedure. Een andere mogelijkheid is bijvoorbeeld het plaatsen van een gedenkplaat aan zijn geboortehuis, maar ook dat moet eerst onderzocht worden en afgestemd met de huidige eigenaar. Wat zijn geboortehuis betreft kan ik u zeggen dat daarover ook een meningsverschil bestaat. In de media was sprake van Sint Franciscusplein 18. Ik ben opzoekingen gaan doen in de archieven van het districtshuis en vond de oorspronkelijke geboorteakte, waar Sint Franciscusplein 15 op staat.
Wat uw concreet voorstel betreft kan ik u zeggen dat ik reeds contact had met burgemeester Bart De Wever hierover. Hij was het idee om de dreef van Bouckenborghpark om te dopen naar Gaston Berghmansdreef wel genegen en zou het eerstdaags in het college van burgemeester en schepenen voorleggen. Ik hoop dan ook dat dit gerealiseerd kan worden.
Antwoord raadslid Gashi: hij dankt voor de inspanning en hoopt dat op die manier Gaston Berghmans kan voortleven in de herinnering van de Merksemnaren en zeker van de Merksemse jeugd, die hem misschien niet zo goed gekend heeft.
vr 27/05/2016 - 11:24