Op 20 mei 2016 (jaarnummer 4321) keurde het college de deelname aan het projectvoorstel Activering Vluchtelingen Antwerpen goed. Dit voorstel werd ingediend binnen de ESF-oproep (Europees Sociaal Fonds) 'Vluchtelingen en Werk Antwerpen-Gent'. Doel van de oproep is een betere integratie en versterking van de initiatieven voor de professionele inschakeling van vluchtelingen in de steden Antwerpen en Gent. De voorziene subsidiemiddelen (maximum 1.200.000,00 euro voor een Antwerps partnerschap) dienen om de bestaande dienstverlening te optimaliseren en te verstevigen, alsook om met specifieke acties beter te kunnen inspelen op de noden van de groeiende instroom van vluchtelingen. De ervaringen en inzichten moeten ook andere steden en gemeenten kunnen inspireren in het ondersteunen en begeleiden naar werk van de stijgende groep vluchtelingen als gevolg van de huidige asielcrisis.
OCMW Antwerpen neemt de rol op van coördinator, en naast de stad Antwerpen vervoegen ook VDAB Antwerpen, Atlas (vzw integratie & inburgering), het Verbond van Belgische Ondernemingen (VBO), Groep-INTRO, Galilei Employability (Randstad Belgium) en Levanto het consortium. Het projectbudget bedraagt 1.199.999,21 euro, en wordt voor de volledige 100% (40% ESF, 60% VDAB) gesubsidieerd.
Het projectvoorstel zet in op twee luiken: (i) snelle activering van vluchtelingen met reeds werkervaring en (ii) oriëntatie en - indien mogelijk - activering van jonge vluchtelingen (18- tot 25-jarigen) met enkel leerervaring. In beide gevallen wordt het traditionele lineaire traject, waarbij opleiding (in het bijzonder taal en inburgering) activering voorafgaat, doorbroken. Bedoeling is om de werkvloer te laten fungeren als plek van integratie en inburgering (onder andere door taalcoaching op de werkvloer). In het eerste luik zullen de vluchtelingen die in aanmerking komen voor snelle activering eerst gescreend worden (waarbij in het bijzonder gekeken zal worden naar midden- en lagergeschoolden, die ingezet kunnen worden in knelpuntberoepen) om vervolgens via gekende activeringsmethoden (OCMW via artikel 60-tewerkstelling en VDAB via werkplekleren) ingeschakeld te worden op de arbeidsmarkt. Het tweede luik, specifiek voor jongeren, zal overeenstemming vertonen met de reeds beproefde WIJ-trajecten (Werkinleving voor Jongeren). Na een intake of na oriëntatie moet vastgesteld worden welke jongeren geschikt zijn voor versnelde activering. Bedoeling is om met een aanbod van taalondersteuning, korte oriëntatie en werkplekleren over te gaan tot activering binnen een relatief korte periode (van bijvoorbeeld zes maanden).
Naast de effectieve activering van (jonge) vluchtelingen moet het project ook uitmonden in een draaiboek voor geïntegreerde dienstverlening, dat de nodige inspiratie kan bieden voor andere steden en gemeenten in Vlaanderen.
Eind juni 2016 werd OCMW Antwerpen ingelicht dat het projectvoorstel weerhouden wordt voor subsidiëring.
Eén van de voorwaarden voor subsidiëring is dat alle partners onderling een partnerschapsovereenkomst afsluiten. Pas na ondertekening van de partnerschapsovereenkomst door alle partners kan OCMW Antwerpen overgaan tot het afsluiten van een projectovereenkomst met de ESF-subsidieverstrekker, op basis waarvan de subsidie effectief wordt toegekend en het project officieel kan starten.
De ESF-middelen kunnen enkel ingezet worden voor de bekostiging van personeel. Binnen het partnerschap wordt afgesproken dat deze personeelsmiddelen verdeeld worden onder OCMW Antwerpen (586.620,35 euro, voor coördinatie, screening en activering, en jobhunting), Atlas (91.187,70 euro, voor opmaak draaiboek), Groep-INTRO (107.447,48 euro), Galilei Employability (308.459,95 euro) en Levanto (106.283,75 euro). De private partners zullen inzetten op screening, oriëntatie, coaching, jobhunting en jobmatching. De stad Antwerpen is partner zonder budget maar is uiteraard gebaat bij de implementatie van dit project dat naadloos aansluit bij de stedelijke doelstellingen om kansengroepen, jongeren en OCMW-klanten te activeren richting arbeidsmarkt.
De projectduur bedraagt twee jaar. Vanuit de stad zal de dienst Ondernemen en Stadsmarketing/Business en innovatie/Werk en Sociale Economie instaan voor de nodige opvolging. De stedelijke Eurodesk zorgt voor de nodige begeleiding bij de verwerving van de subsidie en de opstart van het project. De gemeenteraad wordt gevraagd de deelname aan het project goed te keuren, en hiertoe de partnerschapsovereenkomst te ondertekenen.
De gemeenteraad keurt bij monde van de fractievoorzitters volgend besluit goed.
Stemden ja: N-VA, sp.a, CD&V, PVDA+, Groen en Open VLD.
Stemden nee: Vlaams Belang.
De gemeenteraad keurt de deelname aan het ESF-project Activering Vluchtelingen Antwerpen goed en ondertekent hiertoe de partnerschapsovereenkomst.