Artikel 43 §2,5° van het Gemeentedecreet van 15 juli 2005 stelt dat de gemeenteraad bevoegd is voor de beslissingen tot oprichting van, deelname aan of vertegenwoordiging in instellingen, vereningen en ondernemingen.
De stad is deelnemer in Intercommunale Grondbeleid en Expansie Antwerpen – dienstverlening (IGEAN dienstverlening), een intergemeentelijk samenwerkingsverband onder de vorm van een dienstverlenende vereniging, zoals bedoeld in artikel 12 van het decreet van 6 juli 2001 houdende de intergemeentelijke samenwerking. IGEAN dienstverlening houdt overeenkomstig de decretale en statutaire bepalingen op te bestaan op 21 juni 2016, behoudens verlenging van de bestaansduur.
De stad Antwerpen dient een beslissing te nemen aangaande de verlenging van de bestaansduur van IGEAN dienstverlening. De beslissing tot verlenging dient gebaseerd te zijn op een onderzoek naar de voorgenomen verlenging met inachtneming van de daaraan verbonden voor- en nadelen.
IGEAN dienstverlening greep de verlenging tevens aan om haar interne organisatie en werking kritisch te bekijken en een veranderingstraject op te starten. De verschillende vennoten, waaronder de stad Antwerpen, werden bij deze evaluatie betrokken. Het college keurde in zitting van 27 november 2015 (jaarnummer 9919) de antwoorden op de bevraging van IGEAN goed en verleende zo input voor het veranderingstraject.
IGEAN dienstverlening bundelde bovenstaande in een verlengingsdossier. Dit verlengingsdossier wordt integraal als bijlage bij dit besluit opgenomen. Op basis van dit verlengingsdossier wenst de stad Antwerpen de buitengewone algemene vergadering van IGEAN dienstverlening te verzoeken om tot de verlenging over te gaan.
Artikel 35 van het decreet van 6 juli 2001 betreffende de intergemeentelijke samenwerking stelt dat na afloop van de statutair bepaalde duur de dienstverlenende of opdrachthoudende vereninging opeenvolgende keren verlengd kan worden voor een termijn die telkens niet langer mag zijn dan achttien jaar.
Op verzoek van de gewone meerderheid van het totale aantal deelnemers en op voorwaarde dat dit verzoek gedragen wordt door een drievierdemeerderheid van het aantal deelnemende gemeenten, kan de laatste vergadering die het verstrijken van de duur voorafgaat tot de verlenging beslissen met een drievierdemeerderheid van het aantal stemmen. De daartoe strekkende gemeenteraadsbeslissingen worden bij het verslag van de buitengewone algemene vergadering gevoegd en zijn gebaseerd op een onderzoek, eventueel vergelijkend in de mate dat zich verschillende beheersvormen reëel aanbieden.
Het college legt aan de gemeenteraad voor om IGEAN dienstverlening te verzoeken om tot de statutaire verlenging over te gaan.