Terug

2016_CBS_05663 - Sociale interventie - Dak-en thuislozenbeleid - Borgingsfase definitief convenant ketenaanpak - Goedkeuring

college van burgemeester en schepenen
vr 24/06/2016 - 09:00 collegezaal, stadhuis
Goedgekeurd

Samenstelling

Aanwezig

Bart De Wever, burgemeester; Koen Kennis, schepen; Philip Heylen, schepen; Ludo Van Campenhout, schepen; Claude Marinower, schepen; Marc Van Peel, schepen; Rob Van de Velde, schepen; Nabilla Ait Daoud, schepen; Fons Duchateau, schepen; Roel Verhaert, stadssecretaris

Afwezig

Serge Muyters, korpschef

Secretaris

Roel Verhaert, stadssecretaris

Voorzitter

Bart De Wever, burgemeester
2016_CBS_05663 - Sociale interventie - Dak-en thuislozenbeleid - Borgingsfase definitief convenant ketenaanpak - Goedkeuring 2016_CBS_05663 - Sociale interventie - Dak-en thuislozenbeleid - Borgingsfase definitief convenant ketenaanpak - Goedkeuring

Motivering

Gekoppelde besluiten

Aanleiding en context

In de stad Antwerpen zijn er ongeveer 700 dak- en thuisloze personen gekend bij de hulpverlening. Velen van hen combineren problemen op verschillende levensdomeinen zoals wonen (100%), financiën (89%), sociale omgeving (56%), verslaving (55%), medisch (33%), psychiatrie (31%) en justitie (28%). De overlastproblematiek die deze groep met zich meebrengt staat meestal in directe relatie tot de precaire leefsituatie en is vaak alcohol- of druggerelateerd.

Deze complexe problematiek maakt dat een veelheid van diensten en organisaties betrokken is (waaronder OCMW, psychiatrie, drughulpverlening, Centrum Algemeen Welzijnswerk, politie, justitie en justitiehuis). Ondanks lovenswaardige inspanningen en initiatieven van de betrokken organisaties en diensten is de samenwerking rondom de meest complexe doelgroepdossiers te gefragmenteerd. Hierdoor valt deze doelgroep te vaak tussen wal en schip en krijgt men niet de zorg die men nodig heeft.

Daarom is er nood aan een organisatie- en domein overstijgende ketenaanpak (politie/justitie, hulp/zorgverlening en bestuur), zodat er een gecoördineerd en afgestemd zorgtraject geboden kan worden op maat voor de meest complexe casuïstiek van dak- en thuislozen met multiproblematiek die overlast veroorzaken. De hulp en begeleiding zal een mix zijn van verschillende competenties, die nu in verschillende domeinen verspreid zitten. Samenwerking en afstemming voor deze complexe casuïstiek is een must. Het samenwerken in een ketenaanpak beoogt een kwalitatieve ondersteuning, waardoor de levenskwaliteit van zowel de doelgroep alsook diens omgeving vergroot wordt.

Argumentatie

In de tweede helft van 2014 hebben de stad Antwerpen en haar ketenpartners het initiatief genomen om een pilootproject ‘ketenaanpak dak- en thuislozen Antwerpen Stad – KADANS’ te starten.

Op 25 november 2014 heeft de stad een kick-off dag georganiseerd voor de bij deze problematiek betrokken organisaties en diensten.

In december 2014 is er een stedelijk ketenregieteam samengesteld dat het pilootproject faciliteert en opvolgt.

Begin 2015 is er een stuurgroep opgericht die zorgt voor de strategische sturing van het project en waarin de strategisch afgevaardigden van de betrokken diensten en organisaties zitting nemen.

In de periode januari 2015 tot en met juni 2015 is er, samen met de betrokken ketenpartners, gewerkt aan de inrichting van de ketenaanpak.

De neerslag van deze inrichtingsafspraken werd uitgeschreven in een conceptconvenantDit conceptconvenant bevat afspraken over de doelstellingen, doelgroep, samenwerking, informatiedeling, rollen, instrumenten en het ketenproces.

Aan de stad en de ketenpartners werd gevraagd een intentieverklaring te ondertekenen waarin men akkoord gaat om te starten met de toetsingsfase van het pilootproject daarbij kennisnemend van het voorlopig conceptconvenant.

Op 28 augustus 2015 (jaarnummer 7225) besliste het college om de start van de toetsingsfase van het pilootproject ketenaanpak goed te keuren, aan de hand van de ondertekening van een hiertoe opgestelde intentieverklaring. Het college nam daarbij kennis van het voorlopig conceptconvenant ketenaanpak, zoals toegevoegd in bijlage.

Gedurende de toetsingsfase werden enkele wijzigingen aangebracht aan het conceptconvenant. De stuurgroep ketenaanpak keurde op 7 juni 2016 de definitieve versie van het convenant goed.

Aan de stad Antwerpen en de ketenpartners wordt gevraagd de definitieve versie van het convenant te ondertekenen op 27 september 2016. De ondertekening van het convenant betekent de start van de borgingsfase van het project conform de gemaakte afspraken in het convenant.

Beleidsdoelstellingen

6 - Harmonieuze stad
1HHM01 - De sociale grondrechten van alle Antwerpenaren en in het bijzonder van mensen in armoede zijn gegarandeerd
1HHM0103 - Dak- en thuislozen zijn geholpen met een persoonsgerichte aanpak
1HHM010302 - Dak- en thuislozen met een meervoudige problematiek worden geholpen door middel van een ketenaanpak
2 - Veilige stad
1SVG02 - De drugshandel en de daaraan gerelateerde overlast en criminaliteit wordt verminderd door een maximaal gebruik van de bevoegdheden van de zonale veiligheidspartners, in samenwerking met andere partners
1SVG0203 - Alle gevatte gebruikers krijgen gepaste opvang, zorg en opvolging
1SVG020304 - Gevatte gebruikers met een complexe problematiek worden in een ketenaanpak afgehandeld

Besluit

Het college van burgemeester en schepenen beslist:

Artikel 1

Het college beslist het convenant 'ketenaanpak dak-en thuislozen Antwerpen stad' goed te keuren.

Artikel 2

Dit besluit heeft in principe geen financiƫle gevolgen.