Terug

2016_CBS_08220 - Uitbetaling toelage - Business en innovatie - Deelname MAPIC2016 - Goedkeuring

college van burgemeester en schepenen
vr 23/09/2016 - 09:00 Collegezaal, stadhuis
Goedgekeurd

Samenstelling

Aanwezig

Bart De Wever, burgemeester; Koen Kennis, schepen; Philip Heylen, schepen; Ludo Van Campenhout, schepen; Claude Marinower, schepen; Marc Van Peel, schepen; Rob Van de Velde, schepen; Nabilla Ait Daoud, schepen; Fons Duchateau, schepen; Sven Cauwelier, waarnemend stadssecretaris

Afwezig

Serge Muyters, korpschef; Roel Verhaert, stadssecretaris

Secretaris

Sven Cauwelier, waarnemend stadssecretaris

Voorzitter

Bart De Wever, burgemeester
2016_CBS_08220 - Uitbetaling toelage - Business en innovatie - Deelname MAPIC2016 - Goedkeuring 2016_CBS_08220 - Uitbetaling toelage - Business en innovatie - Deelname MAPIC2016 - Goedkeuring

Motivering

Gekoppelde besluiten

Algemene financiƫle opmerkingen

Indien het een uitgave op exploitatiebudget betreft, is de procedure voor het uitbetalen van toelagekredieten op het exploitatiebudget zoals jaarlijks goedgekeurd door het college van toepassing.

De toelage zal enkel uitbetaald worden wanneer er geen openstaande, niet-betwiste, vervallen schulden zijn ten aanzien van de Stad Antwerpen.

Aanleiding en context

MAPIC is een internationale vastgoedbeurs voor retailontwikkelaars en endusers. De beurs wordt jaarlijks georganiseerd door Reed Midem en vindt dit jaar plaats van 16 tot en met 18 november 2016 in Cannes, Frankrijk. Op de editie 2015 waren er 700 standhouders en 9.982 bezoekers (waarvan meer dan 2.000 deelnemers uit retailbedrijven), een stijging met 18% in vergelijking met de editie 2014.

MAPIC is al elk jaar een succesvol netwerkevent geweest waarbij de focus ligt op de internationale zichtbaarheid van Antwerpen als interessante investeringslocatie voor retailers en ontwikkelaars. Daarbij geeft de delegatie van de stad Antwerpen locatie- en vestigingsadvies en waar nodig biedt men investerings- en vergunningsbegeleiding aan. Diverse nationale en internationale spelers zijn steeds op zoek naar (nieuwe) locaties of opportuniteiten in Antwerpen en worden door de delegatie van de stad Antwerpen op maat geïnformeerd tijdens maar ook na de beurs.

In het verleden was Antwerpen aanwezig onder de koepel van het L'Association du Management de centre-ville (AMCV), de Waalse centrummanagement-organisatie. In 2015 vond enkel een prospectiebezoek plaats om het anders en beter aan te pakken. Vandaar het voorstel om vanaf de editie 2016 met een eigen stand aanwezig te zijn, in publiek-private samenwerking en in partnerschap met de stad Gent en het vastgoedvehikel Flanders Ghent Development Group vzw (FGDG).

Argumentatie

In zitting van 9 mei 2016 verleende de raad van bestuur van FGDG alvast principiële goedkeuring om samen met de stad Antwerpen en de vastgoedpartners in retail een eigen stand op MAPIC in te nemen. De beslissing van FGDG heeft betrekking op een exclusieve samenwerking, enkel met Antwerpen en Gent.

De positieve ervaring met MIPIM speelt ongetwijfeld een rol in die principiële beslissing. Op die manier wordt er ook een stabiel kader gecreëerd om vanuit de grootsteden Antwerpen en Gent in publiek-private samenwerking aanwezig te zijn op betekenisvolle internationale vastgoedbeurzen.

Aan de steden Antwerpen en Gent wordt gevraagd om elk een toelage van 35.000,00 EUR te voorzien aan FGDG. De organisatie zal zich extern kenbaar maken als Flanders Development Group, een unieke publiek-private samenwerking van de vastgoedsector met de steden Antwerpen en Gent.

Van de private partners wordt een sponsorbijdrage van 3.000,00 EUR gevraagd. De partners krijgen naast sponsorvermelding nog andere voordelen, zoals een goedkoop tarief voor toegangstickets en toegang tot de barfaciliteiten voor B2B-netwerkcontacten. Het promodossier wordt begin juni 2016 bekendgemaakt aan de private partijen, zowel aan vastgoedondernemers als aan endusers. Antwerpen en Gent verdelen de te benaderen vastgoedpartijen en endusers onder elkaar en organiseren met hen via de vakschepen een infovergadering met het oog op participatie.

Het communicatiebureau HOOOX is in contact met Reed Midem (organisatie) om een gepaste locatie te vinden. Er wordt gemikt op een oppervlakte van 40 m².

Naast een stand wordt nog de optie bekeken of er een conferentie en/of B2B-netwerkreceptie kan worden georganiseerd op de stand. Hiervoor zijn ook al gesprekken lopende met een professionele retailorganisatie.

Samen met de schepen voor middenstand en afgestemd met het beleid inzake externe marketing moet in juni 2016 nog bepaald worden welke atypische boodschap de stad Antwerpen daar wil brengen.

De deelname van Antwerpen aan MAPIC2016 wordt als volgt begroot:

  • door toelage van 35.000,00 EUR aan FGDG voor het Antwerps deel in de uitgaven:
  1. huur standoppervlakte;
  2. inkleding stand materialen en plaatsing;
  3. organisatie met netwerkmoment.
  • door werkingsmiddelen (communicatie) à rato van 15.000,00 EUR voor uitgaven inzake:
  1. copywrite;
  2. algemene communicatie;
  3. update showpadtool;
  4. inzet kanalen;
  5. gadgets.

Juridische grond

Wet van 14 november 1983 betreffende de controle op de toekenning en op de aanwending van sommige toelagen en gemeenteraadsbesluit van 18 december 2006 (jaarnummer 2730) dat het reglement op de toelagen vastlegt.

In zitting van 27 juni 2016 jaarnummer 404 keurde de gemeenteraad de nominatieve toelage ter ondersteuing van Mapic2016 goed.

Beleidsdoelstellingen

4 - Lerende en werkende stad
1SLW05 - Antwerpen is een welvarende innovatieve business stad
1SLW0504 - De stedelijke dienstverlening aan ondernemers is uitmuntend
1SLW050401 - Een professionele locatie- en investeringsbegeleiding trekt nieuwe investeringen en ondernemingen aan
4 - Lerende en werkende stad
1SLW05 - Antwerpen is een welvarende innovatieve business stad
1SLW0503 - De aantrekkingskracht van de kernwinkelgebieden en strategische horecakernen neemt fors toe
1SLW050302 - Stad Antwerpen optimaliseert het detailhandels- en horeca-aanbod
1SLW050302PA1356 - Deelnemen vastgoedbeurs MAPIC

Besluit

Het college van burgemeester en schepenen beslist:

Artikel 1

Het college keurt de uitbetaling van een toelage voor een bedrag van 35.000,00 EUR aan Flanders Ghent Development Group vzw goed.

Artikel 2

De financieel beheerder regelt de financiële aspecten als volgt:

Omschrijving Bedrag Boekingsadres Bestelbon
Flanders Ghent Development Group vzw
Botermarkt 1
9000 Gent
NBE: 0874594560
IBAN: BE48 7512 0200 1227
35.000,00 EUR Budgetplaats: 5318500000
Budgetpositie: 649800
Functiegebied:  1SLW050302A00000
Subsidie: SUB_NR
Fonds: intern
Begrotingsprogramma: 1SA040500
Budgetperiode: 1600
4505060725