Gemeentedecreet artikel 57: "Het Gemeentedecreet van 15 juli 2005, inzonderheid artikel 57 §3,1° bepaalt dat het college van burgemeester en schepenen de daden van beheer over gemeentelijke inrichtingen en eigendommen binnen de door de gemeenteraad vastgestelde algemene regels dient uit te voeren."
Op 29 januari 2016 (jaarnummer 796) keurde het college de nieuwe operationele werking goed met betrekking tot de beleidsvoorbereiding en –advisering voor huisvesting en huisvestingsbehoeften van alle stadsdiensten en stedelijke processen in of op stedelijk bedrijfsvastgoed.
Op 1 juni 2016 (jaarnummer 342) keurde het managementteam de geactualiseerde uitgangspunten voor goed beheer van de stedelijke vastgoedportefeuille goed.
Op 7 februari 2014 (jaarnummer 1308) keurde het college goed dat ‘Neerland’ wordt bestendigd als operationele hub voor groendienst cluster Zuid en dat ‘Werkhuis Gerard Legrellelaan’ verlaten zal worden.
Op 23 november 2015 adviseerde de huisvestingscommissie: ‘De Groendienst behoudt voorlopig haar werking op de site. Op termijn is voorzien om de site te verlaten. De technische gebouwen zijn nu uitgespreid over een grote zone van het park. De verhuis van de Groendienst schept de opportuniteit om deze zone terug in te richten als volwaardig park.
Op 22 april 2016 (jaarnummer 3560) besliste het college principieel om de Kosmosschool verder te ontwikkelen op de Le Grellelaan, zodat de school op deze site verder kan uitbreiden om tegemoet te komen aan de wettelijke voorschriften tot realiseren van een basisschool. Het college gaf opdracht aan de bedrijfseenheid Stadbeheer om, in overleg met AG Stedelijk Onderwijs (AG SO), de overdracht van de gronden en gebouwen verder af te handelen en te finaliseren in functie van de doorgroei van de school.
Op 24 juni 2016 keurde de Raad van Bestuur AG SO het gewijzigde projectvoorstel voor de verdere ontwikkeling van de basisschool Kosmos gelegen op de Gerard Le Grellelaan 5-7, 2020 Antwerpen goed. De Raad van Bestuur AG SO keurde tevens de projectovereenkomst tussen AG SO en AG VESPA goed.
Door haar specifieke ligging in het Nachtegalenpark heeft de stedelijke kleuterschool aan de Gerard Legrellelaan een zeer grote aantrekkingskracht waardoor het leerlingenaantal blijft stijgen.
Op de Gerard Legrellelaan 5 (het voormalig leerhuis) zijn momenteel de kleuters en het eerste tot en met het vierde leerjaar van de basisschool Kosmos gevestigd. Tegenover dit gebouw, op Gerard Legrellelaan 7, bevindt zich een nagenoeg identiek gebouw waar momenteel het werkhuis machines van de dienst Stadbeheer/Voertuigencentrum van de stad Antwerpen in gevestigd is.
Wegens acuut ruimtetekort werd, in samenspraak en akkoord met de bedrijfseenheid Stadsbeheer, tegen september 2016 een deel van de Gerard Le Grellelaan 7 ingericht als extra klaslokaal. Hierdoor kan het schooljaar 2016-2017 overbrugd worden. Maar er is geen refter, turnzaal, geen lokaal voor levensbeschouwelijke vakken, geen correcte speelplaats noch overdekte speelplaats.
Na het verlaten van de Gerard Le Grellelaan 7 door de dienst bedrijfseenheid Stadsbeheer/Voertuigencentrum wordt de site herbestemd tot school. Voor deze verdere totaalrenovatie is het bouwheerschap gedelegeerd naar AG VESPA.
De vooropgestelde planning voorziet de ingebruikname van de gerenoveerde gebouwen in september 2019 en de nieuwbouw in januari 2020. Dit wil zeggen dat er in tussentijd nog een oplossing moet gezocht worden voor de verdere doorstroom en werking van de school. AG SO zal in eerste instantie met de stad Antwerpen aftoetsen of de mogelijkheid bestaat om voor een periode van twee jaar (juli 2017 tot en met juli 2019) mobiele units te plaatsen.
Dit besluit kadert in de ontwikkeling van de site Gerard Le Grellelaan tot een enkele stroom basisschool. Om de school volledig te realiseren moet naast de renovatie van het gebouw tegenover het voormalig Leerhuis (nummer 7) een turnzaal, refter, speelplaats en overdekte speelplaats worden gerealiseerd. De nodige oppervlakte, buiten de twee bestaande hoofdgebouwen, bedraagt ongeveer 1.000 m2 en is vergelijkbaar met de huidige bebouwde oppervlakte magazijnen en loodsen. Dit betekent dat er geen extra volume moeten worden bijgebouwd op de site, enkel het bestaande vernieuwen.
De totale renovatie van Gerard Le Grellelaan 7 en het vernieuwen van de magazijnen en loodsen wordt verder uitgewerkt door AG VESPA. Er is een wedstrijd lopende voor het toekennen van dit werk aan een architect en een erfgoedconsulent landschappen is eveneens betrokken bij dit project. In september 2019 moet de volledige basisschool in gebruik te worden genomen. Omdat de verhuizing van de stedelijke diensten uit de bestaande bebouwing en daarop volgende renovatie van deze gebouwen pas in 2018 plaats kan vinden, is een tijdelijke oplossing gevraagd voor de huisvesting van de kinderen. Hiervoor worden tijdelijke mobiele units voorgesteld door AG SO.
De zone waarbinnen de bestaande school en gebouwen van de groendienst gelegen zijn? hebben in het gewestplan de bestemming parkgebied. Ook de tijdelijke school zou binnen deze bestemming gelegen zijn.
De dienst Stadsbeheer/Groen en Begraafplaatsen geeft aan dat het gebied valt in het gedeelte dat als beschermd landschap werd gedefinieerd in het ministerieel besluit van 1 februari 2005. Dit besluit zegt onder andere: ‘Een aantal percelen die binnen de bescherming worden opgenomen, vertonen ernstige landschapswonden. In fasen zou men tot een betere inpassing dan wel volledig herstel van deze terreinen moeten overgaan.’
Een eventuele plaatsing van de klassen zou geen impact hebben op de werking van de stedelijke diensten op de locatie.
Het Agentschap Natuur en Bos wijst op de ligging van de tijdelijke klassen in de zone parkgebied volgens het gewestplan. Het Agentschap vraagt om de opmaak van een RUP voor de realisatie van nieuwe bebouwing wil men de school op deze locatie verder bestendigen en uitbreiden. In het kader van de opmaak van een RUP kan dan de langetermijnsvisie ontwikkeld worden.
Om de bouw van de school mogelijk te maken, is de opmaak van een RUP een mogelijkheid. Dit is echter in tijdsduur geen ideaal scenario (doorlooptijd twee jaar).
In het voorstel van AG SO worden tijdelijke klassen voorzien ten oosten van de bestaande bebouwing op een open veld met enkele bomen. Hierdoor zijn de klassen niet zichtbaar vanuit de binnenplaats met monument tussen de twee bestaande gebouwen. Tevens dienen er in dit voorstel geen bomen te worden gerooid.
Toegang tot de site voor voetgangers en fietsers vindt plaats via twee poorten. Een omheining zorgt dat de kinderen het verkeer van de stedelijke diensten niet kunnen kruisen. Ander autoverkeer wordt van de site geweerd om het parkkarakter maximaal te behouden.
Op basis van de cijferanalyse van zowel de Antwerpse als de Vlaamse monitor systemen op de onderwijscapaciteit, concluderen we dat op dit moment het onderwijsaanbod van deze relatief geïsoleerde wijk absoluut onvoldoende is voor het aantal kinderen dat er woont en dat die druk de komende jaren nog groter zal worden.
Het onderwijsbeleid van de stad adviseert dan ook GUNSTIG op het voorstel van AG Stedelijk Onderwijs op deze site.
Bovendien pleit het onderwijsbeleid van de stad ervoor dat de betrokken stedelijke diensten Stadsbeheer en Stadsontwikkeling alles in het werk stellen opdat het AG Stedelijk Onderwijs op deze locatie, onverwijld werk kan maken van de voorziene tijdelijke en binnen afzienbare tijd duurzame, capaciteitsuitbreiding.
Het voorstel heeft geen impact op de werking van de diensten.
Het inplantingsvoorstel houdt rekening met de opmerkingen van Stadsbeheer - Voertuigencentrum. Indien er inderdaad over gewaakt wordt dat er geen kruisend verkeer is tussen het voertuigencentrum en de school door middel van het plaatsen van de nodige afrastering kunnen wij dit voorstel positief adviseren.
Het college keurt goed om voor het perceel gelegen Gerard Le Grellelaan 5-7, 2020 Antwerpen met kadasternummer afd 12 sec M nr 0332L aan AG Stedelijk Onderwijs een kosteloze ter beschikking stelling te verlenen voor de bouw van een tijdelijke huisvesting van de school mits volgende voorwaarden: