Terug

2017_CBS_02239 - Patrimonium Jeugd. August Van De Wielelei, Deurne. Masterplan Park Groot Schijn - Bouw van een nieuw jeugdcentrum. Voorontwerp - Goedkeuring

college van burgemeester en schepenen
vr 10/03/2017 - 09:00 Collegezaal, stadhuis
Goedgekeurd

Samenstelling

Aanwezig

Bart De Wever, burgemeester; Koen Kennis, schepen; Ludo Van Campenhout, schepen; Claude Marinower, schepen; Marc Van Peel, schepen; Rob Van de Velde, schepen; Nabilla Ait Daoud, schepen; Fons Duchateau, schepen; Roel Verhaert, stadssecretaris

Afwezig

Caroline Bastiaens, schepen; Serge Muyters, korpschef

Secretaris

Roel Verhaert, stadssecretaris

Voorzitter

Bart De Wever, burgemeester
2017_CBS_02239 - Patrimonium Jeugd. August Van De Wielelei, Deurne. Masterplan Park Groot Schijn - Bouw van een nieuw jeugdcentrum. Voorontwerp - Goedkeuring 2017_CBS_02239 - Patrimonium Jeugd. August Van De Wielelei, Deurne. Masterplan Park Groot Schijn - Bouw van een nieuw jeugdcentrum. Voorontwerp - Goedkeuring

Motivering

Gekoppelde besluiten

Algemene financiƫle opmerkingen

Het budget voor deze opdracht zal worden voorzien onder het volgende boekingsadres:

Budgetplaats 5322000000_SBH_Ontwikkeling
Budgetpositie 221_GEBOUWEN - GEMEENSCHAPSGOEDEREN
Functiegebied 1SBR050201P05082
Subsidie SUB_NR
Fonds INTERN
Begrotingsprogramma 1SA050750
Budgetperiode 1700



Regelgeving: bevoegdheid

Artikel 57 §3, 5° van het Gemeentedecreet van 15 juli 2005 stelt dat het college van burgemeester en schepenen bevoegd is voor het vaststellen van de wijze van gunning en de voorwaarden van overheidsopdrachten als het gaat om een opdracht van dagelijks bestuur.

Met het gemeenteraadsbesluit van 25 juni 2007, jaarnummer 1521, besliste de gemeenteraad welke opdrachten voor werken, leveringen en diensten kunnen beschouwd worden als opdrachten van dagelijks bestuur.

Aanleiding en context

Fase Bestuursorgaan Datum Jaarnummer
goedkeuring uitvoeringsplan gemeenteraad  26 januari 2009 130 
goedkeuring plan van aanpak college 8 mei 2009 6259
goedkeuring gunning (opdracht voor de opmaak van het masterplan) raad van bestuur (AG stadsplanning) 16 oktober 2009  
goedkeuring masterplan college 17 december 2010 15980
goedkeuring gunning raamcontract studieopdrachten raad van bestuur (AG stadsplanning) 12 september 2013   
goedkeuring toewijzing raamcontract aan bedrijfseenheid stadsontwikkeling college 19 september 2014 09581
goedkeuring (resultaten van de voorbereidende fase en opdrachtentabel) college 14 november 2014 11608
goedkeuring aanstelling architectenbureau college 10 februari 2016 01011


In Deurne bestaat de vraag naar een jeugdcentrum al geruime tijd. Deze kwam reeds naar voor uit een bevraging die de jeugdraad van district Deurne organiseerde in 2006. Sindsdien werd het voorzien van dergelijk centrum opgenomen in de bestuursakkoorden en jeugdbeleidsplannen. De jeugddienst bevraagde daarvoor de jongeren verschillende keren en zij blijven vragende partij, mede omdat in Deurne geen volwaardig jeugdcentrum beschikbaar is. Uit de bevraging en behoefteanalyse komt ook de wens naar een feestruimte voor 500 personen naar voor.

Argumentatie

Ontwerpvisie

In Park Groot Schijn in Deurne wordt naast een Sportkamer, een zone voor een hondenschool en een plaats voor woonwagens, ook een Jeugdkamer ontwikkeld. De gebouwen van de cluster Jeugd maken met andere woorden deel uit van een groter geheel, het masterplan park groot schijn.

1. Samenhang van de parkgebouwen

Om de beeldkwaliteit van het geheel hoog te houden, werd vooropgesteld dat de verschillende gebouwen in het park behandeld moeten worden als familie. Ze zijn uiteraard verschillend door hun functie, maar er moet een zekere samenhang zijn om de beeldkwaliteit van het geheel te kunnen waarborgen. Hierbij wordt elk gebouw uitgerust met een bepaalde graad van verfijning, details en materialen, ondersteunend aan de functie.

De cluster van gebouwen voor de jeugdkamer situeert zich rond een bestaand gebouw, namelijk de Master Schmidt hoeve. In de uitwerking van het masterplan krijgen deze gebouwen een unieke rol toebedeeld. De gebouwen worden uitgewerkt als verschillende bijgebouwen van de hoeve, gebaseerd op bekende typologieën en op schaal van deze plek. Er worden een aantal terugkerende elementen voorzien die de verschillende gebouwen thematisch aan mekaar verbinden, zoals een luifel, lantaarn en de specifieke dakvorm. De verschillen en nuances in de materialen worden mede bepaald door de verschillende beplantingen die rondom de gebouwen worden voorzien. De buitenruimte wordt gestructureerd door een bijbehorende afbakening met hagen.

2. Nieuwe gebouwen

Het RUP voorziet dat nieuwe gebouwen, constructies en verhardingen in deze zone worden toegelaten voor zover, in aanvulling op de algemene voorschriften met betrekking tot architecturale kwaliteit, aan de volgende voorwaarden wordt voldaan:

  • het gaat om een gebouw voor een jeugdvereniging (mogelijke bestemmingen zijn jeugdlokalen, overnachtingsplaats voor jeugdgroepen, gebouw voor vormingsactiviteiten, enzovoort);

  • het gebouw bevindt zich buiten de reserveringsstrook van de A102;

  • maximaal bebouwde grondoppervlakte 250 m² (waarvan minimum 30% op de 1e verdieping), maximaal twee bouwlagen (twee lagen met plat dak of één bouwlaag onder een zadeldak);

  • maximale kroonlijsthoogte vijf meter, maximale nokhoogte negen meter, in geval van plat of zacht hellend dak groter dan 20m² moet een groendak voorzien worden;

  • constructies: plaatsing van toestellen, afsluitingen en technische installaties (verlichting, enzovoort);

  • maximaal 100 m² waterdoorlatende verharding rond het gebouw.

 Voorontwerp

De Vierkantshoeve:

De voorschriften uit het RUP verplichten een opdeling van het programma over verschillende gebouwen. De huidige Scinthoeve zal verbouwd worden met een volume-uitbreiding waardoor het geschikt wordt voor de functie van feestzaal. Andere functies dienen verdeeld te worden over nieuwe gebouwen, met een maximale footprint van 250 m².

Zo zal elk afzonderlijk gebouw een deel van het programma op zich nemen: een workshop-gebouw, een administratief gebouw, een gebouw voor de jeugdverenigingen en de feestzaal. Als uitganspunt wordt de Vierkantshoeve als typologie/ referentie gebruikt, waarbij de Scinthoeve als hoofdgebouw wordt behandeld en waarbij de nieuwe gebouwen er als het ware als ‘schuurtjes’ omheen worden geplaatst. Door de plaatsing van de bebouwing en de beplanting wordt een centraal binnenplein gevormd.

Voor de materialisatie van de nieuwe volumes worden de materialen van de Master Schmidthoeve als referentiekader gebruikt, maar zal er ook naar de materialen, gebruikt in de Sportcluster, verwezen worden.

De jeugdcluster bestaat uit vier gebouwen :

  1. Fuifzaal;
  2. Bergingen;
  3. Workshop/Backstage/Administratie;
  4. Jeugdverenigingen.


1. Fuifzaal

De bestaande Scinthoeve mag volgens het RUP verbouwd worden met een volume-uitbreiding van maximum 20%. Het gebouw is hierdoor geschikt voor de huisvesting van de feestzaal met haar directe nevenfuncties (toog, drankenberging, inkom, sanitair, vestiaire, enzovoort). De randfuncties bevinden zich vooral in de 20% volume-uitbreiding en de zaal met toog in het bestaande volume. De dakhelling van het bestaande gebouw wordt gewijzigd om een eenvormig geheel te krijgen met de andere bijgebouwen. De gevel van dit opgetrokken deel zal eveneens worden opgetrokken in gevelmetselwerk, maar zal verschillen van het oude, om de evolutie van het gebouw afleesbaar te maken. 

2. Bergingen

Omwille van energetische kwaliteiten en functionaliteit (leveringen, enzovoort) is geopteerd om de bergingen in een apart volume samen te brengen.

3. Workshop / backstage / administratie

In dit volume worden de gemeenschappelijke en de te delen ruimtes gecombineerd. De functies in dit gebouw ondergebracht, zijn een bureau, een polyvalente ruimte en sanitair. De polyvalente zaal met aansluitend een volledig uitgeruste keuken, zal zowel door de jeugdverenigingen op de site als voor verhuur of als backstage voor de fuifruimte gebruikt kunnen worden. Het sanitair zal tevens gebruikt worden door de jeugdverenigingen in volume 4.

4. Jeugdverenigingen

In het vierde en laatste volume werd een opdeling gemaakt voor twee jeugdverenigingen die ook gebruik zullen maken van de open ruimte, achteraan de ‘Vierkantshoeve’. De verenigingen hebben elk hun individuele ruimte. Het gebouw is zo ontworpen dat de opdeling op een eenvoudige manier kan aangepast worden indien dit nodig mocht blijken. De twee jeugdverenigingen zijn vandaag al gehuisvest in het gebied, maar zullen door het masterplan geherlocaliseerd worden.

Raming

De realisatie van het voorontwerp wordt geraamd op 1.598.995,29 EUR, exclusief 21% btw of 1.934.784,31 EUR, inclusief btw. Er is voldoende budget beschikbaar op de meerjarenbegroting.

Planning

Goedkeuring omgevingsaanvraag: eind februari 2017

Indienen omgevingsaanvraag: begin maart 2017

Aanbestedingsdossier: maart-april 2017

Aanvang werken: medio 2017

Voorlopige oplevering: medio 2018

Besluit

Het college van burgemeester en schepenen beslist:

Artikel 1

Het college keurt het voorontwerp goed voor het bouwen van een nieuw jeugdcentrum te park Groot Schijn.

Artikel 2

Dit besluit heeft in principe geen financiƫle gevolgen.