Bij de kostenverdeling zullen volgende principes worden gehanteerd:
Artikel 57 §3, 4° van het Gemeentedecreet van 15 juli 2005 stelt dat het college bevoegd is voor het voeren van de gunningsprocedure, de gunning en de uitvoering van overheidsopdrachten.
Met het collegebesluit van 17 augustus 2007 (jaarnummer 10513) besliste het college om de bevoegdheden waarover het beschikt op grond van artikels 57 §3, 4°,5° en 6° van het Gemeentedecreet en op grond van het gemeenteraadsbesluit van 25 juni 2007 (jaarnummer 1521) binnen de beleidsnormen van de districten, over te dragen aan de districtscolleges met ingang van 1 oktober 2007.
Met de collegebeslissing van 6 maart 2015 (jaarnummer 1791) werden de bevoegdheden van de districtscolleges gecoördineerd. Artikel 10 bepaalt dat het districtscollege bevoegd is voor lokale straten en pleinen. In het gemeenteraadsbesluit van 30 maart 2015 (jaarnummer 147) werden de bovenlokale locaties vastgesteld.
De inrichting van de Paardenmarkt is een lokale bevoegdheid. Verkeerslichten en verkeersveiligheidsmaatregelen zijn een bovenlokale bevoegdheid.
Op de Paardenmarkt zijn snelle en tijdelijke verkeersmaatregelen en de afbouw van verkeerslichten nodig naar aanleiding van de verkeersonveiligheid in de straat.
Verwijderen van verkeerslichten op het kruispunt Paardenmarkt - Rodestraat - Rijnpoortvest
Op 2 mei 2011 (jaarnummer 572) keurde de gemeenteraad de uitbreiding van de zone 30 "Binnenstad" goed, waarbij de Paardenmarkt, Rodestraat en Rijnpoortvest integraal werden opgenomen in een grote, algemene zone 30.
Op 29 januari 2013 (jaarnummer 35) keurde de gemeenteraad het bestuursakkoord 2013-2018 goed. Het bestuursakkoord verwijst herhaaldelijk naar de noodzaak van een vlotte doorstroming:
Op 22 augustus 2014 (jaarnummer 8549) keurde het college de nota "Naar minder verkeerslichten in 't Stad" goed. Hierin werden onder meer de uitgangspunten en criteria vastgelegd voor het verwijderen van verkeerslichten op stadskruispunten.
In augustus 2014 werden op de Ankerrui - Tunnelplaats verkeersbegeleidende ingrepen uitgevoerd ter voorbereiding van de heraanleg van de Noorderleien in Brabo II. Voornoemde ingrepen hadden een lichte wijziging van de verkeersstromen tot gevolg. Zo werd de Rijnpoortvest autoluwer en werd het aanbod van autoverkeer vanaf de Tunnelplaats via de westelijke ventweg van de Italiëlei naar de Paardenmarkt groter. De korte opeenvolging van de verkeerslichten op de kruispunten Italiëlei - Paardenmarkt en Paardenmarkt - Rodestraat - Rijnpoortvest en de noodzakelijke coördinatie van beide verkeersregelingen, verhinderen vandaag een vlotte verkeersafwikkeling van voornoemde (toegenomen) verkeersstroom. Uit onderzoek bleek een aanpassing van de verkeerslichtenregeling, als mogelijke oplossing voor de problematiek, niet haalbaar.
Bestek 1M3D8N/12/04 (driekleurige lichtseininstallaties op kruispunten, knipperlichten, bi-flash installaties. Nieuwbouw, onderhoud, aanpassingen, verplaatsingen) :
Op 21 juni 2013 (jaarnummer 6345) keurde het college goed dat het Vlaamse gewest deelcontract 1b van bestek 1M3D8N/12/04 (SWBO07958) betreffende nieuwbouw, onderhoud, aanpassingen, verplaatsingen van driekleurige lichtseininstallaties op kruispunten, knipperlichten, bi-flash installaties (het deelcontract ten laste van de stad Antwerpen), gunde aan de economisch meest voordelige regelmatige inschrijver, de THV VSE - Paque - Fabricom 3KL, Kerklaan 57, 1830 Machelen (ondernemingsnummer 0538 706 227).
Snelle en tijdelijke vekeersveiligheidsmaatregelen
Op 1 juli 2011 (jaarnummer 11722) besliste het college om de principes van het project 'snelle en tijdelijke verkeersveiligheidsmaatregelen' goed te keuren. De coördinatie van dit project gebeurt binnen de 'stedelijke Staten-Generaal van de verkeersveiligheid in Antwerpen' die bestaat uit verschillende partners die samenwerken voor een veiliger Antwerpen.
Op 7 februari 2014 (jaarnummer 1346) besliste het college om de werkwijze aan te passen en te werken met een prioriteitenlijst.
Op 4 januari 2016 besliste het districtscollege van Antwerpen om in het kader van een verkeersveiliger district gunstig advies te verlenen tot het verwijderen van de verkeerslichten op het kruispunt Paardenmarkt - Rodestraat - Rijnpoortvest en de voorgestelde snelheidsregulerende maatregelen te nemen.
Afstemming werken gepland door district Antwerpen
Naast bovengenoemde maatregelen voorziet het district Antwerpen een aantal aanpassingswerken in de straat:
De uitvoering van al deze verschillende werken (door stad en district Antwerpen) zal gecoördineerd gebeuren.
De dienst Stadsontwikkeling/Mobiliteit voerde in het voorjaar van 2015 een onderzoek uit naar de haalbaarheid en wenselijkheid om de verkeerslichten op het kruispunt Paardenmarkt - Rodestraat - Rijnpoortvest uit te schakelen en te verwijderen. Daarbij werd de huidige verkeerssituatie getoetst aan een aantal uitgangspunten en criteria voor het verwijderen van verkeerslichten, zoals opgenomen in de nota 'Naar minder verkeerslichten in 't Stad'.
Het onderzoek wees uit dat het behouden van de verkeerslichten in de huidige omstandigheden noodzakelijk is voor de verkeersafwikkeling vanuit de zijstraten en ook in functie van een veilige en comfortabele oversteek voor voetgangers en fietsers. Enkel mits een grondige infrastructurele aanpassing aan de kruispuntvorm en het bewerkstelligen van een afname van verkeersstromen of verkeersbewegingen op één of meer takken van het kruispunt, kan de noodzaak tot het behouden van de verkeerslichten worden weggenomen.
Voor de afbouw van de verkeerslichten stelt de bedrijfseenheid Stadsontwikkeling voor om de deelopdracht MDN04_2017_071_WEG_K302, op basis van het bestek 1M3D8N_12_04, goed te keuren en een beschikbaar krediet van 12.881,02 EUR (onvoorziene omstandigheden en btw inbegrepen) te voorzien.
| omschrijving | bedrag | 10% onvoorziene omstandigheden | 21% btw | algemeen totaal |
| te gunnen bedrag | 9.677,70 EUR | --- | 2.032,32 EUR | 11.710,02 EUR |
| vast te leggen bedrag | 9.677,70 EUR | 967,77 EUR | 2.235,55 EUR | 12.881,02 EUR |
De werken zullen uitgevoerd worden door VSE-Paque-Fabricom 3KL, Rue Arbre Courte Joie 48, 4000 Rocourt, ondernemingsnummer 0538 706 227.
Herinrichting Paardenmarkt
Het uitvoeringsplan voor de herinrichting of herprofilering van de Paardenmarkt voorziet ter hoogte van het kruispunt met de Rodestraat en de Rijnpoortvest volgende ingrepen:
Circulatiewijzigingen
Met bovenstaande infrastructurele ingrepen en circulatiewijzigingen zal het kruispunt voldoen aan alle criteria en randvoorwaarden voor het verwijderen van verkeerslichten. Het kruispunt is zo vormgegeven dat een vlotte verkeersafwikkeling en een verkeersveilige oversteekbaarheid voldoende kunnen worden gegarandeerd zonder een verkeerslichtenregeling.
De projectgroep 'afbouw verkeerslichten', waarvan de verkeerspolitie ook deel uitmaakt, heeft hiervoor op dinsdag 14 maart 2017 gunstig advies verleent.
Bijgevolg is het behouden van de verkeerslichten bij een herinrichting van het kruispunt volgens het voorliggend uitvoeringsplan niet noodzakelijk.
Uit metingen van de verkeerspolitie van de stad Antwerpen is gebleken dat het geldende snelheidsregime frequent overschreden wordt en er ook regelmatig zware snelheidsovertredingen gebeuren.
Met de voorgestelde maatregelen wil de stad Antwerpen het geldende snelheidsregime verduidelijken en het passerende verkeer er toe aanzetten om zich hieraan te houden om zo de algemene verkeersveiligheid te verhogen.
Snelheidsremmende maatregelen
Deze opgesomde maatregelen worden specifiek voorgesteld vanuit hun snelheidsremmend karakter om zo de algemene verkeersveiligheid van de betrokken straten te verhogen. De maatregelen moeten als één geheel beschouwd worden en zijn vaak een combinatie van asverschuivingen (voor lange stukken weg) en buskussens (met flankerende maatregelen als wegmarkeringen en plooibakens) of verkeersplateaus. Gezien het tijdelijke karakter van deze maatregelen, zijn zij niet noodzakelijk een voorafname van een definitieve heraanleg van het openbaar domein.
Op 30 oktober 2015 (jaarnummer 9117) besliste het college om de uitvoering van verschillende snelle en tijdelijke verkeersmaatregelen goed te keuren.
| verkeersveiligheidsmaatregelen | straat | district |
|
Paardenmarkt (tussen Hessenbrug en Rodestraat / Rijnpoortvest) | 2000 Antwerpen |
Om de efficiëntie van de voorgestelde maatregelen te waarborgen, zullen er zes maanden nadat de maatregelen effectief geplaatst zijn, nieuwe snelheidsmetingen gebeuren.
Voor het uitvoeren van snelle en tijdelijke verkeersmaatregelen stelt de bedrijfseenheid Stadsontwikkeling voor om de deelopdracht GAC/2014/2566/CB36, op basis van het bestek GAC/2014/2566, goed te keuren en een beschikbaar bedrag van 50.219,53 EUR (onvoorziene omstandigheden en btw inbegrepen) te voorzien.
| omschrijving | bedrag | 10% onvoorziene omstandigheden | 21% btw | algemeen totaal |
| te gunnen bedrag | 37.730,68 EUR | --- | 7.923,44 EUR | 45.654,12 EUR |
| vast te leggen bedrag | 37.730,68 EUR | 3.773,07 EUR | 8.715,78 EUR | 50.219,53 EUR |
De werken zullen uitgevoerd worden door de firma Verbruggen bvba, Doornstraat 54, 9140 Temse, ondernemingsnummer 0439 524 816.
Overeenkomstig artikel 137 van het Koninklijk Besluit plaatsing overheidsopdrachten klassieke sectoren van 15 juli 2011 worden, als er een raamovereenkomst is gesloten met één enkele deelnemer, de erop gebaseerde opdrachten aan hem gegund volgens de erin gestelde voorwaarden.
De wijze van gunning door middel van een openbare aanbesteding is voorzien in artikel 14 van de wet van 24 december 1993 op de overheidsopdrachten.
Artikel 19 van de wet op de overheidsopdrachten van 24 december 1993 bepaalt dat de gezamenlijke uitvoering van werken, leveringen of diensten voor rekening van verschillende aanbestedende overheden in het algemeen belang kan worden samengevoegd in één enkele opdracht, die bij aanbesteding, door offerteaanvraag of bij onderhandelingsprocedure wordt gegund, onder de voorwaarden bepaald in de wet. De betrokken personen duiden de overheid aan die, of het orgaan dat, in hun gezamenlijke naam, bij de gunning en de uitvoering van de opdracht zal optreden.
Het college keurt, in het kader van het streven naar een verkeersveilige stad Antwerpen, goed dat de verkeerslichten op het kruispunt Paardenmarkt - Rodestraat - Kroonstraat verwijderd worden.
Het college keurt, in het kader van het streven naar een verkeersveiligere stad Antwerpen, de hierna volgende snelheidsremmende maatregelen goed:
| Verkeersveiligheidsmaatregelen | Straat | District |
|
Paardenmarkt (tussen Hesenbrug en Rodestraat / Rijnpoortvest) | 2000 Antwerpen |
Het college keurt de deelopdracht MDN04_2017_071_WEG_K302, voor de afbouw van de verkeerslichten op de Paardenmarkt, goed voor een bedrag van 9.677,70 EUR + 2.032,32 (21% btw) = 11.710,02 EUR. de werken worden uitgevoerd door de firma VSE-Paque-Fabricom 3KL, Rue Arbre Courte Joie, 4000 Rocourt, ondernemingsnummer 0538 706 227.
Rekening houdend met de onvoorziene omstandigheden (10%) bedraagt het vast te leggen bedrag 12.881,02 EUR.
Het college keurt de deelopdracht GAC/2014/2566/CB36, voor de uitvoering van snelle en tijdelijke verkeersmaatregelen op de Paardenmarkt, goed voor een bedrag van 37.730,68 EUR + 7.923,44 EUR (21% btw) = 45.654,12 EUR. De werken worden uitgevoerd door de firma Verbruggen bvba, Doornstraat 54, 9140 Temse, ondernemingsnummer 0439 524 816.
Rekening houdend met de onvoorziene omstandigheden (10%) bedraagt het vast te leggen bedrag 50.219,53 EUR.
Het college geeft opdracht aan:
| Dienst | Taak |
| SW/MOB | Een aanvullend verkeersreglement op te maken, waarbij de rijrichting van de Rijnpoortvest wordt omgekeerd |
De financieel beheerder verleent zijn visum en regelt de financiële aspeten als volgt:
| Omschrijving | Bedrag | Boekingsadres | Bestelbon |
|
afbouw verkeerslichten deelopdracht MDN04_2017_071_WEG_K302 (op basis van bestek 1M3D8N_12_04 verkeerslichteninstallaties) (ID09508) vast te leggen op VSE_Paque_Fabricom 3KL Ondernemingsnummer: 0538 706 227 |
12.881,02 EUR |
budgetplaats:5151000000 budgetpositie:225 functiegebied:1SWN050309A00000 subsidie:SUB_NR fonds:INTERN begrotingsprogramma:1SA010610 budgetperiode:1700 |
4005215126 |
|
QR maatregelen deelopdracht GAC/2014/2566/CB36 (op basis van bestek GAC/2014/2566) (ID 09509) vast te leggen op Verbruggen bvba Ondernemingsnummer: 0439 524 816
|
50.219,53 EUR |
budgetplaats:5155000000 budgetpositie:225 functiegebied:1HMB010104A00000 subsidie:SUB_NR fonds:INTERN begrotingsprogramma:1SA030200 budgetperiode:1700 |
4005215244 |