Het voor deze opdracht vereist budget is voorzien op doelstelling 1SWN050302P06104.
Met de collegebeslissing van 6 maart 2015 (jaarnummer 1791) werden de bevoegdheden van de districtscolleges gecoördineerd.
In het gemeenteraadsbesluit van 30 maart 2015 (jaarnummer 147) werden de bovenlokale locaties vastgesteld. Herentalsebaan is een lokale straat.
Het college is bevoegd voor bovenlokale budgetten.
| fase | actie | datum | jaarnummer |
| Overdracht van Vlaams gewest. Overeenkomst | gemeenteraad | 24 april 2016 | 253 |
|
projectdefinitie en concept, |
goedkeuring college | 27 mei 2016 | 4678 |
| adviezen | focusgroep handelaars en bewoners | 11 oktober 2016 | -- |
| goedkeuring districtsraad | 20 oktober 2016 | 79 | |
| cultuurraad | 22 augustus 2016 | -- | |
| seniorenraad | 29 augustus 2016 | -- | |
| fietsersbond | 12 september 2016 | -- | |
| Coördinatieoverleg Openbaar Domein | 23 januari 2017 | -- | |
| voorontwerp | goedkeuring districtscollege | 6 maart 2017 | 109 |
Het college keurde in zitting van 27 mei 2016 (jaarnummer 4678) de projectdefinitie en concept voor wegeniswerken in de Herentalsebaan en de mobiliteitsvoorwaarden goed.
De districtsraad bracht in zitting van 20 oktober 2016 (jaarnummer 79) gunstig advies uit.
De bedrijfseenheid Stadsontwikkeling heeft het concept vertaald in een voorontwerp en ter advies voorgelegd aan de betrokken diensten.
Het districtscollege van Deurne keurde in zitting van 6 maart 2017 (jaarnummer 109) het voorontwerp goed.
De bedrijfseenheid Stadsontwikkeling maakte een voorontwerp op. Er werden ten opzichte van de projectdefinitie een aantal wijzigingen aangebracht.
Er werd gekozen om het profiel zoveel mogelijk gelijkgronds te maken. De Herentalsebaan is een winkelstraat maar is in de huidige toestand te veel ingericht als een oude ‘steenweg’. Een winkelstraat mag niet enkel gekenmerkt worden door zijn verbindende verkeersfunctie maar moet ook een aangename verblijfsruimte zijn. In een verblijfsruimte zijn de bewegingsvrijheid van en de sociale interactie tussen mensen maatgevend. Winkelend publiek gebruikt de openbare ruimte niet strikt lineair, maar is vaker geneigd om de straat kriskras in verschillende richtingen te gebruiken: van de ene winkel naar de andere of even ter plaatsen te verpozen op een bank of op een terras. De verkeersdeelnemers op doorreis moet zich hierop aanpassen.
Om de verblijfsfunctie te versterken wordt er op de Herentalsebaan zowel gewerkt aan het uitzicht als aan de beleving van de straat:
De rijweg werd iets verbreed van 6,35 m naar 6,65 m breedte (behalve tussen de tramhaltes) zodat vrachtwagens en tram beter kunnen kruisen, en de fietser ook iets meer ruimte krijgt.
Ten opzichte van de projectdefinitie werd het parkeren tussen het Mestputteke en de Florent Pauwelslei van de noordzijde naar de zuidzijde verplaatst, omwille van een te groot aantal nutsleidingen aan de noordzijde.
Er werden op een tussenafstand van ongeveer 50 meter telkens een aantal fietsbeugels ingetekend. Fietsers kunnen hierdoor steeds op een afstand kleiner dan 25 meter van een winkel hun fiets stallen.
Via een ontwerpwedstrijd zal er een ontwerper worden gezocht voor de creatie van een aantal landmarks. Het doel van deze landmarks zal zijn om het karakter en de identiteit van de straat te versterken.
De twee koppen van de parkings werden aangepast zodat het groen er minder versnipperd is en er volwaardige bomen kunnen komen. De prunussen aan de parking Elite zullen gekapt worden en er zullen bomen van eerste orde in de plaats komen. De parking Elite werd verder ook nog aangepast zodat er een kwalitatievere doorsteek naar de Arenawijk ontstaat. Voor de parking Keteleer werd een plan tot vergroting van deze parking opgenomen.
In het gedeelte tussen het kerkhof en Silsburg werd een extra parkeerstrook ingetekend wat het parkeerverlies mildert.
Het voorontwerp resulteert in een beperkt negatieve parkeerbalans van -6,5%. Dit voornamelijk door het inplanten van langere tramhaltes. Als de vergroting van de parking aan Keteleer wordt vergroot zou het ontwerp resulteren in een neutrale parkeerbalans. Het aantal fietsbeugels gaat in het voorontwerp van 33 naar 107 beugels. Ook de bomenbalans is sterk positief (van 5 naar 61).
De districtsraad vraagt bij het uitwerken van het ontwerp extra aandacht voor de inplanting van de tramhaltes in combinatie met de veiligheid van de fietser in deze smalle straat.
In deze fase is er voornamelijk onderzocht wat de beste fietslocatie voor de fietser is ten opzichte van de sporen. Omwille van de smalle ruimte tussen de tramhaltes en de tramsporen (75cm) werd gedacht dat het misschien comfortabeler zou zijn om de fietser over de gehele lengte van de straat tussen de sporen te laten fietsen. Aangezien de bruto ruimte tussen de sporen in Antwerpen maar beperkt is tot ongeveer 80cm is er ter hoogte van de haltes nauwelijks comfortwinst voor de fietser. Op de rest van de straat is er tussen de rand van de rijbaan en het spoor een rijbaanbreedte van 1m30. Het is voor de fietser dus comfortabeler om langs het spoor te fietsen. In de volgende fase wordt het ontwerp van de haltes (profiel, vormgeving goot en kolken)verder gedetailleerd zodat er in de beperkte beschikbare zone toch een voldoende grote fietscomfort ontstaat
Er is te weinig ruimte voor fietsers en te weinig ruimte voor voetgangers aan de tramhaltes. De seniorenraad stelt voor om een shared space te voorzien in de straat en stellen volgende voorwaarden:
Het college keurt het voorontwerp (27 januari 2017) voor wegeniswerken op de Herentalsebaan, district Deurne, goed.
Het college geeft opdracht aan:
| Dienst | Taak |
| SW/O&U/ONT | voorontwerp uitwerken tot een definitief ontwerp |
| bestuurscoördinator district | communicatie en participatietraject organiseren |
| SW/Mobiliteit | draft signalisatieplan opmaken |