Terug

2017_CBS_02794 - District Deurne. Herentalsebaan. Wegeniswerken. SWOU10779 - Voorontwerp - Goedkeuring

college van burgemeester en schepenen
vr 24/03/2017 - 09:00 Collegezaal, stadhuis
Goedgekeurd

Samenstelling

Aanwezig

Bart De Wever, burgemeester; Koen Kennis, schepen; Caroline Bastiaens, schepen; Ludo Van Campenhout, schepen; Claude Marinower, schepen; Marc Van Peel, schepen; Rob Van de Velde, schepen; Nabilla Ait Daoud, schepen; Fons Duchateau, schepen; Roel Verhaert, stadssecretaris

Afwezig

Serge Muyters, korpschef

Secretaris

Roel Verhaert, stadssecretaris

Voorzitter

Bart De Wever, burgemeester
2017_CBS_02794 - District Deurne. Herentalsebaan. Wegeniswerken. SWOU10779 - Voorontwerp - Goedkeuring 2017_CBS_02794 - District Deurne. Herentalsebaan. Wegeniswerken. SWOU10779 - Voorontwerp - Goedkeuring

Motivering

Gekoppelde besluiten

Algemene financiële opmerkingen

Het voor deze opdracht vereist budget is voorzien op doelstelling 1SWN050302P06104.

Regelgeving: bevoegdheid

Met de collegebeslissing van 6 maart 2015 (jaarnummer 1791) werden de bevoegdheden van de districtscolleges gecoördineerd.

In het gemeenteraadsbesluit van 30 maart 2015 (jaarnummer 147) werden de bovenlokale locaties vastgesteld. Herentalsebaan is een lokale straat.

Het college is bevoegd voor bovenlokale budgetten.

Aanleiding en context

fase actie datum jaarnummer
Overdracht van Vlaams gewest. Overeenkomst gemeenteraad 24 april 2016 253

projectdefinitie en concept,
mobiliteitsvoorwaarden

goedkeuring college 27 mei 2016 4678
adviezen focusgroep handelaars en bewoners 11 oktober 2016 --
goedkeuring districtsraad 20 oktober 2016 79
cultuurraad 22 augustus 2016 --
seniorenraad 29 augustus 2016 --
fietsersbond 12 september 2016 --
Coördinatieoverleg Openbaar Domein 23 januari 2017 --
voorontwerp goedkeuring districtscollege 6 maart 2017 109

Het college keurde in zitting van 27 mei 2016 (jaarnummer 4678) de projectdefinitie en concept voor wegeniswerken in de Herentalsebaan en de mobiliteitsvoorwaarden goed.

De districtsraad bracht in zitting van 20 oktober 2016 (jaarnummer 79) gunstig advies uit.

De bedrijfseenheid Stadsontwikkeling heeft het concept vertaald in een voorontwerp en ter advies voorgelegd aan de betrokken diensten.

Het districtscollege van Deurne keurde in zitting van 6 maart 2017 (jaarnummer 109) het voorontwerp goed.

Argumentatie

De bedrijfseenheid Stadsontwikkeling maakte een voorontwerp op. Er werden ten opzichte van de projectdefinitie een aantal wijzigingen aangebracht.

Er werd gekozen om het profiel zoveel mogelijk gelijkgronds te maken. De Herentalsebaan is een winkelstraat maar is in de huidige toestand te veel ingericht als een oude ‘steenweg’. Een winkelstraat mag niet enkel gekenmerkt worden door zijn verbindende verkeersfunctie maar moet ook een aangename verblijfsruimte zijn. In een verblijfsruimte zijn de bewegingsvrijheid van en de sociale interactie tussen mensen maatgevend. Winkelend publiek gebruikt de openbare ruimte niet strikt lineair, maar is vaker geneigd om de straat kriskras in verschillende richtingen te gebruiken: van de ene winkel naar de andere of even ter plaatsen te verpozen op een bank of op een terras. De verkeersdeelnemers op doorreis moet zich hierop aanpassen.

Om de verblijfsfunctie te versterken wordt er op de Herentalsebaan zowel gewerkt aan het uitzicht als aan de beleving van de straat:

  • uitzicht: er wordt gestreefd naar een zo uniform mogelijk straatbeeld. In het profiel van de weg worden zo min mogelijke hoogteverschillen gecreëerd. Verder wordt er gewerkt met materialen die van beeld sterk op elkaar aansluiten. Op deze manier wordt de doorgaande verkeersfunctie visueel minder dominant en wordt het flexibele gebruik van de openbare ruimte aangemoedigd;
  • beleving: de belevingswaarde van de straat wordt versterkt door gebruik te maken van hoogwaardige materialen. De primaire en secundaire rustpunten versterken de verblijfswaarde van de straat en moeten de straat een sterke identiteit geven.

De rijweg werd iets verbreed van 6,35 m naar 6,65 m breedte (behalve tussen de tramhaltes) zodat vrachtwagens en tram beter kunnen kruisen, en de fietser ook iets meer ruimte krijgt.

Ten opzichte van de projectdefinitie werd het parkeren tussen het Mestputteke en de Florent Pauwelslei van de noordzijde naar de zuidzijde verplaatst, omwille van een te groot aantal nutsleidingen aan de noordzijde.

Er werden op een tussenafstand van ongeveer 50 meter telkens een aantal fietsbeugels ingetekend. Fietsers kunnen hierdoor steeds op een afstand kleiner dan 25 meter van een winkel hun fiets stallen.

Via een ontwerpwedstrijd zal er een ontwerper worden gezocht voor de creatie van een aantal landmarks. Het doel van deze landmarks zal zijn om het karakter en de identiteit van de straat te versterken.

De twee koppen van de parkings werden aangepast zodat het groen er minder versnipperd is en er volwaardige bomen kunnen komen. De prunussen aan de parking Elite zullen gekapt worden en er zullen bomen van eerste orde in de plaats komen. De parking Elite werd verder ook nog aangepast zodat er een kwalitatievere doorsteek naar de Arenawijk ontstaat. Voor de parking Keteleer werd een plan tot vergroting van deze parking opgenomen.

In het gedeelte tussen het kerkhof en Silsburg werd een extra parkeerstrook ingetekend wat het parkeerverlies mildert.

Het voorontwerp resulteert in een beperkt negatieve parkeerbalans van -6,5%. Dit voornamelijk door het inplanten van langere tramhaltes. Als de vergroting van de parking aan Keteleer wordt vergroot zou het ontwerp resulteren in een neutrale parkeerbalans. Het aantal fietsbeugels gaat in het voorontwerp van 33 naar 107 beugels. Ook de bomenbalans is sterk positief (van 5 naar 61).

Adviezen

Districtsraad Gunstig advies

De districtsraad vraagt bij het uitwerken van het ontwerp extra aandacht voor de inplanting van de tramhaltes in combinatie met de veiligheid van de fietser in deze smalle straat.
In deze fase is er voornamelijk onderzocht wat de beste fietslocatie voor de fietser is ten opzichte van de sporen. Omwille van de smalle ruimte tussen de tramhaltes en de tramsporen (75cm) werd gedacht dat het misschien comfortabeler zou zijn om de fietser over de gehele lengte van de straat tussen de sporen te laten fietsen. Aangezien de bruto ruimte tussen de sporen in Antwerpen maar beperkt is tot ongeveer 80cm is er ter hoogte van de haltes nauwelijks comfortwinst voor de fietser. Op de rest van de straat is er tussen de rand van de rijbaan en het spoor een rijbaanbreedte van 1m30. Het is voor de fietser dus comfortabeler om langs het spoor te fietsen. In de volgende fase wordt het ontwerp van de haltes (profiel, vormgeving goot en kolken)verder gedetailleerd zodat er in de beperkte beschikbare zone toch een voldoende grote fietscomfort ontstaat

Seniorenraad Ongunstig advies

Er is te weinig ruimte voor fietsers en te weinig ruimte voor voetgangers aan de tramhaltes. De seniorenraad stelt voor om een shared space te voorzien in de straat en stellen volgende voorwaarden:

  • Shared Space
    zie antwoord op advies shared space van de fietsersbond
  • op de Herentalsebaan uitsluitend plaatselijk verkeer. Alle doorgaand verkeer via Boterlaarbaan en Van Strijdoncklaan;
    Zoals in de mobiliteitsvoorwaarden werd bepaald, worden er geen wijzigingen doorgevoerd aan de verkeerscirculatie. Doorgaand verkeer zal door het verlagen van de maximale snelheid gestimuleerd worden om de Boterlaarbaan te gebruiken.
  • zone 30;
    De gehele straat wordt omgevormd tot zone 30.
  • geen lijnbussen;
    De lijnbussen zullen op vraag van De Lijn gebruik blijven nemen van de Herentalsebaan
  • de tramlijnen kunnen behouden blijven maar de trams zullen ook de maximum snelheid van 30km/u moeten respecteren. Bij grote drukte qua voetgangers en fietsers zullen de trambestuurders hun snelheid nog moeten milderen.
    De zone 30 geldt ook voor het tramverkeer, de trams zullen de fietser niet kunnen voorbij steken waardoor het tramverkeer zich sowieso aanpast aan het fietsverkeer.
  • laden en lossen enkel tijdens een venstertijd;
    Zowel in de huidige aanleg als in het voorontwerp zijn er geen laad en los- zones voorzien.
  • parkeren bij voorkeur aan de noordzijde op visueel goed aangeduide stroken. Parkeren met parkeerschijf. Voldoende parkeerplaatsen voorzien voor personen met een handicap;
    Het parkeren werd verplaatst naar de zuidzijde. Dit omdat er in de noordzijde te veel nutsleidingen liggen waardoor hier geen bomen in de parkeerstrook zouden kunnen komen. De vraag naar mindervalidenplaatsen wordt in het definitief ontwerp verder bekeken.
  • duidelijke signalisatie op alle gebied en strikte handhaving van de reglementering.
  • voldoende en vroegtijdige communicatie op alle niveaus.
Cultuurraad Deurne Gunstig advies
  • We adviseren om bij de heraanleg van de directe omgeving van de bekende herberg "Het Mestputteke” rekening te houden met de historische achtergrond. Dit kan bijvoorbeeld in de keuze van de betegeling rondom en eventueel met een beschildering van de blinde tuinmuur (zijde Boterlaarbaan) met een fresco, verwijzend naar het "postkoetsgegeven" én een infopaneel aan de kant van de Herentalsebaan.
    De aandacht kan getrokken worden op de ingang naar “Villa Hendrickx” door er een groene rustzone van te maken en er een herinneringspaneel te plaatsen aan de eens beroemde vuurwerkmakerij.
    Een groene zone met zitbanken aan de ingang van het kerkhof van Silsburg, eveneens met een infopaneel, lijkt ons ook een meerwaarde.
    Via een ontwerpwedstrijd zal er gezocht worden naar een aantal landmarks die de identiteit en het karakter van de straat moeten versterken. De ontwerper zal verzocht worden duidelijk te maken wat de identiteit van de straat is en hoe de landmarks dit versterken. Als locaties voor deze landmarks wordt gedacht aan een aantal blinde muren in de straat en een aantal strategische rustzones. De ontwerpers zullen aangemoedigd worden om gebruik te maken van de talrijke historische annekdotes van de straat.
    Voor het kerkhof zal een groenzone worden voorzien.
  • Keuze van streekeigen bomen of bomen die in de lusthoven voorkwamen zoals de amberboom, haagbeuk in kegelvorm, robiniatypes, enzovoort.  Bebloeming naar het model van de Gallifortlei als eerbetoon aan wijlen Marleen De Backer is zeker aan te bevelen.
    In het voorontwerp worden om de 25m bomen voorzien. Er is nog geen keuze gemaakt naar boomsoort, maar standaard wordt er gekozen voor streekeigen bomen.
  • We kunnen een positief advies geven bij het shared space-principe waarbij de verkeersruimte wordt aangelegd als ‘verblijfsruimte’ om een veilig multifunctioneel gebruik door verschillende verkeersdeelnemers te stimuleren. Omdat dit principe vrij onbekend is bij de meeste mensen, willen we er wel op aandringen om voldoende ‘richtlijnen’ te geven in het straatbeeld om de verkeersdeelnemers duidelijk te maken wat dit shared space-principe precies inhoudt. Is de tram/auto verplicht om achter de fietser te blijven rijden of is dit enkel een advies? Kunnen er duidelijk aanduidingen/borden komen die de verkeersdeelnemers informeren en stimuleren om de gedeelde ruimte op een veilige manier te gebruiken. Voldoende politiecontroles met betrekking tot de snelheidsbeperking van 30km zijn absoluut noodzakelijk. Ook een zeer regelmatige evaluatie van het al dan niet veilig functioneren van de shared space-zone is nodig.
    zie antwoord op advies shared space van de fietsersbond.
Fietsersbond Deurne Gunstig onder voorwaarden
  • Het heeft er alles van weg dat het huidig voorliggende concept niet zal leiden tot een fietsvriendelijke straat. Dit zou een gemiste kans zijn en een grote demper betekenen op de heroplevingskansen van de Herentalsebaan als winkelstraat. Dat is niet waar de talrijke deelnemers aan de fietsoptocht van exact 2 jaar om vroegen. De Fietsersbond Deurne vraagt daarom om een nieuw concept voor de Herentalsebaan dat rekening houdt met volgende eisen:
  • shared space voor alle weggebruikers;
    Een echte shared space is binnen het huidige mobiliteitskader niet gewenst. Er is momenteel te veel gemotoriseerd verkeer in de straat en te weinig traag verkeer waardoor bij de invoering van een shared space de trage weggebruiker zou verdrukken. Wel werd het profiel zo veel mogelijk gelijkgronds gemaakt. Hierdoor zal de verkeersruimte meer als één geheel worden gezien.
  • geen aparte of verhoogde voetpaden;
    De voetpaden worden op hetzelfde niveau aangelegd als de rijbaan en het materiaalgebruik zal aansluitend worden gemaakt. Daar er te veel gemotoriseerd verkeer is zou, door het vervallen van het onderscheid tussen voetpad en rijbaan, de voetganger net in het gedrang komen omdat het gemotoriseerd verkeer de fietser ook van de rijbaan zou drukken.
  • geen doorgaand autoverkeer en geen tweerichtingsverkeer;
    Zoals in de mobiliteitsvoorwaarden werd bepaald worden er geen wijzigingen doorgevoerd aan de verkeerscirculatie.
  • geen parkeerplaatsen in de winkelstraat;
    Er wordt zo veel mogelijk gestreefd naar een neutrale parkeerbalans. Dit is binnen de huidige context niet mogelijk zonder de parkeerplaatsen in de straat. De parkeerplaatsen in de straat worden in hetzelfde materiaal aangelegd als de voetpadzone. Deze zijn dan ook bijvoorbeeld voor feestaangelegenheden gemakkelijk omvormbaar.
  • conflictvrije kruispunten voor fietsers en voetgangers;
    voor het kruispunt aan het Mestputteke wordt ruimtelijk zoveel mogelijk gewerkt aan een conflictvrije aanleg.  Op de andere kruispunten is er gemengd fiets- en gemotoriseerd verkeer en is een conflictvrije aanleg niet mogelijk.
  • een trage tram, mét plaats voor fietsers om er langs te rijden;
    De maximale snelheid voor gemotoriseerd verkeer (ook tram) wordt teruggebracht tot 30km/h.  Er wordt voor geopteerd om de tram achter de fietsers te laten rijden. Er is dus geen ruimte voor voorzien dat deze kan passeren, aangezien anders de fietsers te sterk in verdrukking zou kunnen komen.
  • optimaliseren van de parkings vlakbij & opwaarderen van de informele doorsteken;
    De informele doorsteken werden geoptimaliseerd, voor parking Keteleer wordt nog bekeken of deze kan vergroot worden.
  •  mee aan tafel zitten als er een plan boven water komt.
    De fietsersbond wordt mee uitgenodigd bij de focusgroepgesprekken
Coördinatieoverleg Openbaar Domein Gunstig onder voorwaarden
  • het profiel van de Herentalsebaan wordt verbreed naar 6,65 m (inclusief goten), en aan beide zijden de fietsruimte tussen spoor en rand van de rijweg verbreed wordt naar 1,30 m;
  • tegen het definitief ontwerp het kruispunt Herentalsebaan – Boterlaarbaan verder op punt wordt gesteld met behoud van een middeneiland en de juiste signalisatie conform de generieke afspraken;
  • de groenvakken aan de parkings worden geclusterd en voorzien worden van bomen die de mogelijkheid krijgen om groot uit te groeien.
  • een bijkomende parkeerstrook wordt voorzien in het laatste segment richting Wommelgem;
  • Met al deze voorwaarden werd rekening gehouden en opgenomen in het voorontwerp

Beleidsdoelstellingen

1 - Woonstad
1SWN05 - De aanleg en heraanleg van de publieke ruimte verzekeren een aangename stad
1SWN0503 - Projecten voor de (her)aanleg van het publiek domein in stad en districten zijn gerealiseerd van ontwerp tot en met uitvoering
1SWN050302 - De (her)aanleg van bovenlokale en lokale straten en pleinen versterkt buurten en wijken
1SWN050302P06104 - Herentalsebaan (oud gedee

Besluit

Het college van burgemeester en schepenen beslist:

Artikel 1

Het college keurt het voorontwerp (27 januari 2017) voor wegeniswerken op de Herentalsebaan, district Deurne, goed.

Artikel 2

Het college geeft opdracht aan:

Dienst Taak
SW/O&U/ONT voorontwerp uitwerken tot een definitief ontwerp
bestuurscoördinator district communicatie en participatietraject organiseren
SW/Mobiliteit draft signalisatieplan opmaken

Artikel 3

Dit besluit heeft in principe geen financiële gevolgen.

Bijlagen

  • 20170127_10779_VO_NT.pdf
  • 20170127_10779_VO_CB.pdf
  • 20161011_Verslag_Focusgroep_HEBA.pdf
  • 20160912_Fietsersbond.pdf
  • 13_Advies_SR_HerentalseBaan (2).pdf
  • 13_Advies_CRD_Herentalsebaan.pdf
  • 20170123_Herentalsebaan_COD_verslag.pdf