Terug

2017_CBS_02990 - Procedure evenementenaanvragen. Opportuniteits- en bevoegdhedenkader evenementen - Wijziging - Goedkeuring

college van burgemeester en schepenen
vr 31/03/2017 - 09:00 Collegezaal, stadhuis
Goedgekeurd

Samenstelling

Aanwezig

Bart De Wever, burgemeester; Koen Kennis, schepen; Caroline Bastiaens, schepen; Ludo Van Campenhout, schepen; Claude Marinower, schepen; Marc Van Peel, schepen; Rob Van de Velde, schepen; Nabilla Ait Daoud, schepen; Fons Duchateau, schepen; Roel Verhaert, stadssecretaris

Secretaris

Roel Verhaert, stadssecretaris

Voorzitter

Bart De Wever, burgemeester
2017_CBS_02990 - Procedure evenementenaanvragen. Opportuniteits- en bevoegdhedenkader evenementen - Wijziging - Goedkeuring 2017_CBS_02990 - Procedure evenementenaanvragen. Opportuniteits- en bevoegdhedenkader evenementen - Wijziging - Goedkeuring

Motivering

Gekoppelde besluiten

Aanleiding en context

Het college keurde op 4 maart 2016 (jaarnummer 1659) het nieuwe opportuniteits- en bevoegdhedenkader goed voor de beoordeling van evenementenaanvragen. Na een jaar werking zijn er een aantal aanpassingen en verduidelijkingen nodig.

Argumentatie

Inhoudelijk worden volgende wijzigingen voorgesteld:

  1. Om een duidelijker onderscheid te maken tussen evenementen en alle andere mogelijke gebeurtenissen die kunnen plaatsvinden op het openbaar domein wordt de omschrijving van het begrip evenement strikter gedefinieerd.
  2. Het criterium van 1.500 aanwezigen is niet meer bepalend om het onderscheid tussen een lokaal en een bovenlokaal evenement te maken. Een lokaal evenement kan, zelfs als het meer dan 1.500 deelnemers betreft, administratief volledig door het district opgevolgd worden.
  3. De verwijzing naar niet winstgevende evenementen wordt geschrapt omdat het moeilijk controleerbaar is.
  4. Fondsenwerving, ledenwerving, enquêtering, mobiele reclame, reclamestands, sampling, flyering, verkoop ten voordele van een goed doel, inzamelingen en bedeling van kleding en voeding, politiek getinte optochten, betogingen, religieuze manifestaties, plaatsen feestverlichting, enzovoort zijn geen evenementen. Voor alle voorvermelde activiteiten wordt aan het bedrijf Ondernemen en Stadsmarketing de opdracht gegeven om hier een nieuwe flow voor uit te werken. In afwachting van de nieuwe flow zal de evenementencel deze aanvragen wel verder mee behandelen in het kader van de aanvraagprocedure.
    1. Wat de fondsenwerving betreft zal dit naargelang dit een verkoop voor een goed doel betreft, of een enkele ledenwerving, een andere procedure vergen. Verkopen zonder commercieel doel op het openbaar domein of op een openbare markt vereisen een machtiging. Indien de verkoop zich tot één gemeente beperkt, wordt de toelating gegeven, bij de gemeente van de plaats waar de verkoop plaats heeft, of indien de verkoop het kader van één gemeente overstijgt, via het Agentschap Innoveren en Ondernemen. Hierbij dienen specifieke voorwaarden nageleefd te worden. De verkopen moeten occasioneel blijven, ze moeten concurrentie met de handelsondernemingen vermijden en om de naleving van deze voorwaarden te kunnen verifiëren, moeten de verklaringen of aanvragen tot het verkrijgen van een machtiging een raming van de te koop aangeboden producten of diensten bevatten. De controle hierover hoort inhoudelijk niet thuis bij de evenementencel. In afwachting van een nieuwe regeling terzake zullen deze aanvragen echter nog wel opgevolgd worden binnen de evenementencel. Wat de fondsenwerving betreft door middel van ledenbijdragen is het zo dat deze geen toelating van de burgemeester vereist indien ze mobiel is.
    2. Het voeren van mobiele reclame op openbaar domein vereist in principe geen voorafgaande toelating. Wel moet voor deze vorm van reclame de belasting op de mobiele reclame worden betaald vooraleer de reclameactiviteit te starten. De reclamemaker moet steeds een bewijs van betaling van de belasting kunnen voorleggen tijdens het uitvoeren van de reclameactiviteiten bij eventuele controles. Dit kan aan de hand van het overschrijvingsbewijs of aan de hand van een door de belastingplichtige op te vragen betalingsbewijs bij de stad (dit wordt niet standaard uitgereikt). Ook dit hoort qua opvolging niet bij de evenementencel.
    3. Reclamestands en sampling die plaatsvinden op een vaste plek van het openbaar domein doorlopen hun eigen adviestraject wat de opportuniteit betreft.
    4. Politiek getinte optochten, betogingen, religieuze manifestaties, plaatsen feestverlichting, goedkeuring tijdelijke commerciële initiatieven op het openbaar domein, enzovoort zijn geen evenementen waarvan de opportuniteitstoetsing kan uitgevoerd worden door de evenementencel.
  5. Om de nominatieve vrijstellingen onder categorie 5 juist toe te passen wordt er een definitie van overheidsbedrijf toegevoegd.
  6. De termijn waarbinnen een evenemententoelating kan verleend worden, wordt verlengd tot 4 periodes van maximum 30 dagen per kalenderjaar, naar analogie met de nieuwe bepalingen in de Vlaamse codex ruimtelijke ordening.
  7. Er wordt toegevoegd dat evenementen kunnen geweigerd worden indien de organisator (natuurlijke persoon of rechtspersoon of de zaakvoerder of haar bestuursleden) vervallen, niet-betwiste openstaande schulden bij de stad hebben.
  8. Een deel van de evenementenzone mag gebruikt worden als logistieke zone voor het evenement. Om dit te beperken wordt er duidelijk omschreven wat er onder logistieke zone dient te worden verstaan.
  9. Wat de indeling van de evenementen in categorieën betreft, blijft de huidige indeling van categorie 1 tot 6 behouden en uitgebreid met 1 categorie.
  10. De toepassing van de retributiematrix wordt als volgt aangepast:
    1. wat categorie 3 betreft (naamsversterkende evenementen of nieuwe evenementen met groeipotentieel tot naamsversterkend evenement) wordt het onderscheid tussen evenementen met gunstige of ongunstige begroting afgeschaft. Er dient dus geen financieel plan meer voorgelegd te worden. Het gradueel kortingssysteem wordt eveneens afgeschaft aangezien dit niet werkbaar is;
    2. alle categorie 3 evenementen worden in de matrix retributie openbaar domein gelijkgesteld met de evenementen van categorie 4 en genieten 100% korting op inname openbaar domein, ontlening logistiek materiaal, nutsverbruik en afvalcontainers;
    3. wat de retributie parkeerverbodsborden betreft worden de categorieën 1, 2 en 5 volledig vrijgesteld. Categorie 3, 4 en 6 dienen de voorziene retributie te betalen;
    4. er is een nieuwe categorie 7 toegevoegd. Het betreft de evenemententerrassen. Zij genieten vrijstelling van de retributie openbaar domein, kunnen geen logistiek materiaal ontlenen, nutsverbruik, afvalcontainers, opkuis en parkeersverbodsborden zijn 100% betalend.
  11. Categorie 5 heeft enkel nog betrekking op rechtspersonen die nominatief worden vrijgesteld van retributie en logistieke steun van de stad genieten. Krachtens het huidige retributiereglement op de inname van openbaar domein voor evenementen en manifestaties, goedgekeurd in de gemeenteraad van 21 maart 2016 (jaarnummer 180) zijn die al nominatief vrijgesteld. De aanvullingen in de opportuniteitsnota zijn vooral verduidelijkingen voor de toepassing van het reglement.  
  12. In de technische nota van het project 'Tijdelijke inname openbaar domein voor evenementen en commerciële activiteiten', ter kennis genomen door het college op 18 december 2015 (jaarnummer 10101), werd voorgesteld om:
    • de uniforme regeling voor braderijen waarvan het college kennis nam op 12 maart 1990 (jaarnummer 4247), stop te zetten omdat deze soms conflicten veroorzaakt tussen de lokale handelaars die meedoen en zij die niet meedoen aan de braderij;
    • In het nieuwe opportuniteits- en bevoegdhedenkader, goedgekeurd door het college op 4 maart 2016 (jaarnummer 1659) werd hiertoe:
      • geen afzonderlijke regeling meer opgenomen voor braderijen, en worden zij uniform behandeld zoals andere evenementen. Wel werd verduidelijkt dat de in de politiecodex opgenomen verplichting tot het vrijhouden van de ingangen die grenzen aan de evenementenzone, betrekken hebben op zowel deelnemende als niet-deelnemende en geopende als niet-geopende handels- en horecazaken. Het braderijreglement uit 1990 (college van 12 maart 1990 - jaarnummer 4247) dient echter nog formeel te worden afgeschaft.

Juridische grond

Artikel 135§2 lid 1 van de wet van 24 juni 1988 betreffende de gecoördineerde wetten Nieuwe gemeentewet, zoals gewijzigd tot en met 2 juni 2014 (datum laatste wijziging) dat bepaalt dat de gemeenten tot taak hebben in het voorzien, ten behoeve van de inwoners, in een goede politie, met name over de zindelijkheid, de gezondheid, de veiligheid en de rust op de openbare wegen en plaatsen en in openbare gebouwen.
De artikels 103 tot en met 118 van Titel 3, Hoofdstuk 3 evenementen in de politiecodex van de stad Antwerpen die op 17 mei 2005 werd goedgekeurd in de gemeenteraad (jaarnummer 1202) waarvan de nieuwe gecoördineerde versie werd goedgekeurd door de gemeenteraad op 16 december 2013 (jaarnummer 753). 
Artikel 57 § 1 van het gemeentedecreet van 15 juli 2005 dat bepaalt dat het college de beslissingen van de gemeenteraad uitvoert.

Besluit

Het college van burgemeester en schepenen beslist:

Artikel 1

Het college keurt het gewijzigde opportuniteits- en bevoegdhedenkader ter beoordeling van evenementaanvragen goed.

Artikel 2

Het college keurt de stopzetting van een uniforme regeling voor braderijen waarvan het college kennisnam op 12 maart 1990 (jaarnummer 4247) goed met onmiddelijke ingang.

Artikel 3

Het college geeft opdracht aan:

Dienst Taak
SW aanpassing retributiereglement parkeerverbodsborden
OS de flows van de niet evenementgerelateerde activiteiten voorlopig verder te behandelen in afwachting van de opstelling door OS van nieuwe flows
SB/BOF Reglement gebruik materiaal in overeenstemming brengen met het opportuniteits- en bevoegdhedenkader

Artikel 4

Dit besluit heeft in principe geen financiƫle gevolgen.