Terug

2017_CBS_10937 - Externe marketing. Opzet stadsmarketingfonds - Principes - Goedkeuring

college van burgemeester en schepenen
vr 15/12/2017 - 09:00 Hofstraat
Goedgekeurd

Samenstelling

Aanwezig

Bart De Wever, burgemeester; Koen Kennis, schepen; Caroline Bastiaens, schepen; Ludo Van Campenhout, schepen; Claude Marinower, schepen; Nabilla Ait Daoud, schepen; Fons Duchateau, schepen; Sven Cauwelier, stadssecretaris

Afwezig

Marc Van Peel, schepen; Rob Van de Velde, schepen; Serge Muyters, korpschef

Secretaris

Sven Cauwelier, stadssecretaris

Voorzitter

Bart De Wever, burgemeester
2017_CBS_10937 - Externe marketing. Opzet stadsmarketingfonds - Principes - Goedkeuring 2017_CBS_10937 - Externe marketing. Opzet stadsmarketingfonds - Principes - Goedkeuring

Motivering

Gekoppelde besluiten

Argumentatie

Om stakeholders uit te dagen en te faciliteren om maximaal bij te dragen aan de externe marketing van Antwerpen, ook op product- of projectniveau, wil de stad een stadsmarketingfonds opzetten vanaf het derde kwartaal van 2018.

De basisgedachte van een stadsmarketingfonds is dat stakeholders projecten kunnen indienen die, indien van meerwaarde voor de (inter)nationale marketing van de stad, in aanmerking komen voor cofinanciering en ondersteuning vanuit de stad. Engagement van de externe stakeholders zelf is dus een noodzakelijke voorwaarde. 

Om de werking van dit instrument te verkennen heeft de stad eerst een desk-research uitgevoerd naar vergelijkbare marketingfondsen in andere steden en naar bestaande ondersteuningsmaatregelen voor externe partijen binnen de stad zelf. 

Op basis van deze achtergrondstudie zijn de volgende principes geformuleerd voor het stadsmarketingfonds:

  • doelstelling: de ingediende projecten moeten bijdragen aan de (inter)nationale marketing van Antwerpen richting bewoners, bedrijven, bezoekers en/of brains. Het is belangrijk dat ze kaderen in de gekozen positioneringsthema’s van de stad;
  • het type projecten: een brede waaier aan projecten komt in aanmerking voor ondersteuning, waaronder de acquisitie van congressen, audiovisuele producties, de organisatie van evenementen, communicatie-initiatieven, de ontwikkeling van producten;
  • wie dient projecten in: enkel juridische personen mogen een project indienen (profit en non-profit stakeholders); natuurlijke personen komen niet in aanmerking. Aanvragers hoeven niet perse uit het Connect2Antwerp-netwerk te komen, of uit Antwerpen zelf. De stad kan ook zelf projecten indienen, maar alleen in samenwerking met een externe stakeholder;
  • inzendingen en calls: stakeholders kunnen spontaan projecten indienen, maar de stad Antwerpen kan ook werken met ‘challenges’ en externe stakeholders uitdagen projectvoorstellen in te dienen rond specifieke vraagstukken;
  • beoordeling: een jury bestaande uit vertegenwoordigers van de stad Antwerpen en externe stakeholders beoordeelt de verschillende projecten aan de hand van criteria (waaronder bijdrage aan de doelstellingen externe marketing en verwachte promotionele return) en geeft hierover een advies. Het college neemt op basis van dit advies een beslissing over de ingediende projecten.
  • ondersteuning: projecten kunnen, indien weerhouden, rekenen op een financiële tegemoetkoming van maximaal 50% van de totale projectkosten. Overige ondersteuningsmaatregelen op het vlak van bijvoorbeeld communicatie en logistiek kunnen ook voorzien worden. Dit alles in afstemming met de bestaande ondersteuningsmaatregelen binnen de stad.    

Vervolgens is het draagvlak voor het stadsmarketingfonds en de bijbehorende principes verkend. Daartoe werden de volgende stappen ondernomen:

  • er werd een ambtelijke stuurgroep georganiseerd, waarin het idee en de principes van een stadsmarketingfonds aan de betrokken bedrijfseenheden (Ondernemen en Stadsmarketing, Cultuur, Sport, Jeugd en Onderwijs, Bestuurszaken) en het Havenbedrijf Antwerpen werden toegelicht en besproken;
  • er werd een klankbordgroep georganiseerd met externe stakeholders, om dit initiatief ook af te toetsen bij een representatieve groep stakeholders uit verschillende sectoren van de Antwerpse samenleving.

Uit beide sessies blijkt dat er voldoende draagvlak is voor invoering van een stadsmarketingfonds.  Er werden tijdens deze sessies ook suggesties gedaan over de mogelijke uitwerking van het reglement.

Juridische grond

De wet van 14 november 1983 betreffende de controle op de toekenning en op de aanwending van sommige toelagen en het reglement op de toelagen (gemeenteraadbesluit van 18 december 2006, jaarnummer 2730) zijn van toepassing.  

Aanleiding en context

Het bestuursakkoord 2013-2018, goedgekeurd door de gemeenteraad op 29 januari 2013 (jaarnummer 35), vermeldt de ambitie om Antwerpen nationaal en internationaal op de kaart te zetten als een aantrekkelijke stad voor potentiële bewoners, bezoekers, bedrijven en brains. Het vermeldt daarnaast de ambitie om samen te werken met interne en externe stakeholders zodat zij maximaal kunnen bijdragen aan deze positionering.

In opdracht van het college (besluiten van 26 juli 2013, jaarnummer 7581 en van 15 november 2013, jaarnummer 11498) werkte de bedrijfseenheid Ondernemen en Stadsmarketing, samen met interne en externe stakeholders, een strategisch kader uit voor externe stadsmarketing. Het college keurde dit kader goed op 27 juni 2014 (jaarnummer 6775).

Sinds de publieke lancering op 4 maart 2015 heeft de bedrijfseenheid Ondernemen en Stadsmarketing de samenwerking met stakeholders voortgezet om uitvoering te geven aan deze ambitie. Met goedkeuring van het college (besluiten van 26 februari 2016, jaarnummer 1607 en van 25 november 2016, jaarnummer 10236) werden de volgende acties ondernomen:

  • de organisatie van een jaarlijkse informatieavond, de lancering van een digitaal platform en de opzet van een Connect2Antwerp-nieuwsbrief, allen met het doel de stakeholders te informeren over de activiteiten die de stad Antwerpen en zij zelf ondernemen op het gebied van externe stadsmarketing;
  • de ontwikkeling van een toolkit met een fanlogo, beelden, teksten, video’s, videofragmenten en e-mailhandtekeningen om stakeholders te ondersteunen in hun eigen communicatie. Met hetzelfde doel is het project Social Seeder opgezet om stakeholders te voorzien van positionerende berichten over de stad, die zij kunnen verspreiden via hun sociale media naar keuze;
  • de lancering van een internationale nieuwsbrief met het doel om, naast de verhalen van de stad en de media, ook de verhalen van stakeholders mee te nemen in de internationale positionering van de stad;
  • de opzet van verschillende samenwerkingstrajecten zoals ‘ambassadors’, ‘partnerships 2.0’, ‘congressen’ en ‘landmarks’.

Deze acties hebben geleid tot een sterke samenwerking rond informatie-uitwisseling en communicatie voor de (inter)nationale marketing van de stad. Stakeholders nemen vaker de stad mee in hun eigen activiteiten en vinden gemakkelijk de weg naar de kanalen van de stad.  

Maar om de bijdrage van stakeholders aan externe stadsmarketing te maximaliseren, is een verdieping in deze samenwerking noodzakelijk. Tot op heden heeft de stad nog te weinig kunnen samenwerken met externe partijen rond (hun) concrete projecten en initiatieven. Projecten die, indien gerealiseerd, invulling kunnen geven aan, en het bewijs leveren voor de (inter)nationale positionering van de stad.

Er is behoefte aan een kader dat het mogelijk maakt voor de stad én voor externe stakeholders om zich gezamenlijk te engageren rond de uitwerking van concrete projecten die een meerwaarde hebben voor de stakeholders zelf en de externe marketing van de stad. 

Algemene financiële opmerkingen

Het budget voorzien in 2018 voor het stadsmarketingfonds bedraagt 170.000,00 EUR en wordt als toelage uitgekeerd aan de vzw Stadsmarketing en Toerisme, onder voorbehoud van goedkeuring van de budgetopmaak door de hogere overheid, voor betoelaging van de geselecteerde projecten.

Het is de intentie van de stad om ook de komende jaren binnen de budgetten van de vzw Stadsmarketing en Toerisme hiervoor de nodige middelen te voorzien.

Regelgeving: bevoegdheid

De gemeenteraad is bevoegd voor de vaststelling van gemeentelijke reglementen. 

Beleidsdoelstellingen

7 - Sterk bestuurde stad
1SSB06 - Antwerpen staat nationaal en internationaal op de kaart en is aantrekkelijk voor alle potentiële bewoners, bezoekers, bedrijven en brains
1SSB0602 - Geïntegreerde producten, diensten en initiatieven versterken de nationale en internationale positie
7 - Sterk bestuurde stad
1SSB06 - Antwerpen staat nationaal en internationaal op de kaart en is aantrekkelijk voor alle potentiële bewoners, bezoekers, bedrijven en brains
1SSB0603 - Alle interne en externe partners dragen maximaal bij tot de nationale en internationale positie

Besluit

Het college van burgemeester en schepenen beslist:

Artikel 1

Het college keurt het principe goed om een stadsmarketingfonds op te richten voor de externe marketing van Antwerpen.

Artikel 2

Het college geeft opdracht aan:

Dienst Taak
OS

om het principe te vertalen naar een concreet reglement;

te onderzoeken hoe de werving en opvolging van projecten georganiseerd kan worden.

Artikel 3

De financieel beheerder regelt de financiële aspecten als volgt:

Omschrijving Bedrag Boekingsadres Bestelbon

Vzw Stadsmarketing en Toerisme 

Grote Markt 1

2000 Antwerpen

Ondernemingsnummer: 0877 705 290

Rekeningnummer: BE20 0910 1730 7556

150.000,00 EUR budgetplaats: 5317005000
budgetpositie: 649434
functiegebied: 1SSB060302A00000
subsidie: SUB_NR
fonds: INTERN
begrotingsprogramma: 1SA070119
budgetperiode: 1800, mits goedkeuring door de hogere overheid
 n.v.t.

Vzw Stadsmarketing en Toerisme 

Grote Markt 1

2000 Antwerpen

Ondernemingsnummer: 0877 705 290

Rekeningnummer: BE20 0910 1730 7556

20.000,00 EUR

budgetplaats: 5317005000
budgetpositie: 649434
functiegebied: 1SBR070106A00000
subsidie: SUB_NR
fonds: INTERN
begrotingsprogramma: 1SA050719
budgetperiode: 1800, mits goedkeuring door de hogere overheid

20.000,00 EUR zit vervat in de totale toelage aan de vzw ten bedrage van 774.000,00 EUR. Dit bedrag werd voorzien met de budgetopmaak 2018.

 n.v.t.

Bijlagen

  • 20171215_stadsmarketingfonds_CBS.pdf