Antwerpen wil een Europese referentie worden voor Internet of Things. Hiertoe slaan de stad Antwerpen, Havenbedrijf Antwerpen, Universiteit Antwerpen en het onderzoekscentrum Imec de handen in elkaar met "Capital of Things". Samen werken de vier partijen aan één visie en één strategie en focussen ze daarbij op de volgende speerpunten:
De slimme stad verwijst naar IoT-innovaties om de stad veiliger, mobieler en leefbaarder te maken in een steeds intensievere digitale interactie met de burger. In het najaar 2017 wordt een smart zone uitgerold, een multifunctionele proeftuin voor nieuwe digitale en technologische toepassingen tussen de Groenplaats en Antwerpen-Zuid.
Met het speerpunt van slimme haven wordt een traditionele, analoge haven omgevormd tot een digitaal geconnecteerde haven. Samen met private havenbedrijven wordt, onder meer het dataplatform NxtPort, gebouwd aan een ‘Harbour of Things’. Die loopt vooruit op grote technologische transities die de havenbedrijvigheid grondig zullen veranderen. Slim beheer van goederenstromen zal gepaard gaan met innovaties op het vlak van het beheer van infrastructuur, logistieke afhandeling en mobiliteitsstromen.
E-Health sluit aan bij de digitale innovatie in de wereld van de gezondheidszorg. Het bouwt verder op het open innovatiesysteem dat gevormd werd rond Blue Health Innovation Center en wil vooral Health Tech bedrijven laten groeien en internationaliseren.
Industrie 4.0. is een industrie die gebruikt maakt van nieuwe technologie, vooral op het vlak van digitalisering en artificiële intelligentie. Ook hier verbindt het internet alles met elkaar en worden big data snel verwerkt.
Bij Circulaire economie ligt de focus op Internet of Things-toepassingen om stad en haven meer duurzaam te maken, met energie-efficiënte materialen, hoge water- en luchtkwaliteit, valorisatie van afval- en nevenstromen, en milieuvriendelijke energietransitie. Hier sporen ‘smart’- en ‘sustainable’ principes heel nauw samen.
De vier partijen zetten met de intentieverklaring de neuzen in dezelfde richting en wensen de principes te vertalen in een echte samenwerkingsovereenkomst. Die wordt voorbereid in 2018 en moet uitmonden in een 6-jarige convenant in 2019. Intussen wordt Antwerpen als Capital of Things volop uitgebouwd. Een eerste stap is de uitbouw van een interuniversitaire opleiding Internet of Things. De opleiding gaat in het najaar 2017 van start en moet op termijn uitmonden in een heuse master-na-master-opleiding.
Op 30 januari 2017 (jaarnummer 33) keurde de gemeenteraad een convenant goed die de samenwerking tussen de stad Antwerpen en Imec regelt omtrent het living- en technologie lab "City of Things".
De stad Antwerpen, Havenbedrijf Antwerpen, Universiteit Antwerpen en het onderzoekscentrum Imec slaan nu de handen in elkaar om dit uniek eco-systeem rond Internet of Things verder uit te bouwen.
De vier partijen dragen elk hun eigen kosten die voortvloeien uit de intentieverklaring en samenwerking. Voor de stad zijn deze middelen voorzien op volgend boekingsadres: 1SLW050105A00000/ 5318500000/649800 voor 2017-2019.
Het college keurt de intentieverklaring Capital of Things goed. De intentieverklaring legt de basis voor een unieke samenwerking rond Internet of Things tussen de stad Antwerpen, Havenbedrijf Antwerpen, Universiteit Antwerpen en het onderzoekscentrum Imec. De principes van samenwerking zullen worden vertaald naar een echte samenwerkingsovereenkomst die in 2018 wordt voorbereid en moet uitmonden in een zesjarige convenant in 2019.