De stad Antwerpen heeft zichzelf in haar klimaatplan en met de ondertekening van de Covenant of Mayors duidelijke klimaatdoelstellingen gesteld. De opmaak van een duurzaam energiebeleid is één van de middelen om deze doelstelling te bereiken. Het college keurde hiertoe het projectvoorstel van cvba Eandis betreffende de opmaak van een energievraagkaart voor de stad Antwerpen op 5 juli 2013 (jaarnummer 6994) goed. Op 28 mei 2015 (jaarnummer 4543) nam het college kennis van de aanbodkaarten restwarmte, bodemenergie en rioolwarmte en de begeleidende rapporten. Het energiebeleid zal ervoor zorgen dat potentieel duurzame energiebronnen optimaal benut worden om de uitstoot van broeikasgassen te minimaliseren.
Strategische Energievisie Antwerpen (SEViA)
Om te komen tot een klimaatneutrale stad zijn een strategische visie en een bijbehorend beleid voor de toekomstige energievoorziening van de stad noodzakelijk. Het project voor de opmaak van een Stratetegische Energievisie Antwerpen moet de diverse aspecten van deze uitdaging met elkaar confronteren om zo te komen tot een stadsbrede visie op de energievoorziening. In de analyse worden technische (inclusief ruimtelijke), economische en tijdsaspecten geëvalueerd. Finaal moet de energievisie ook voldoende rekening houden met het draagvlak bij de bewoners, bedrijven en bezoekers.
De stedelijke energievraag en het aanbod van hernieuwbare energie en restwarmte werden reeds nauwkeurig in kaart gebracht. Deze gegevens zullen gebruikt worden voor het onderbouwen van een strategisch plan voor de toekomstige energievoorziening van de stad. Het verbinden van vraag en aanbod met de inzet van bestaande en eventueel nieuwe energie-infrastructuur, zoals warmtenetten, is daarbij de belangrijkste opgave. Een efficiënte inzet van de schaarse stedelijke middelen (ruimte, investeringen en mensen) vormen het uitgangspunt van het plan en de bijbehorende visie.
Het resultaat van het onderzoek moet als het ware een ruimtelijke vertaling en aanvulling zijn van de energiegerelateerde aspecten van het klimaatplan, inclusief de tijdsfactor. SEViA zou bijvoorbeeld antwoorden moeten aanreiken op vragen als:
De opbouw van de energievisie vraagt een samenwerking met alle belanghebbenden, zoals transportnetbeheerders, distributienetbeheerders, stadsplanners, beheer openbaar domein en bewoners én bedrijven. Door overleg en dialoog met deze belanghebbenden zal de energievisie afgestemd worden op hun noden, capaciteiten en missie.
SEViA is nodig om de beschikbare tijd en middelen op een zo effectief en efficiënt mogelijke wijze aan te wenden. Door een strategische energievisie op te maken kan de stad:
Projectovereenkomst met distributienetbeheerders
Aangezien de energievisie grote invloed heeft op de investeringsplanning voor de distributienetwerken van energie, zijn de distributienetbeheerders rechtstreeks betrokken bij de opmaak van een strategische energievisie. Bovendien beschikken zij over cruciale data met betrekking tot het huidige energiesysteem (lokale productiesystemen, verbruik, investeringsplanningen, verzonken kosten …) Een samenwerking tussen de stad Antwerpen en distributienetbeheerders is tenslotte noodzakelijk om een gezamenlijke visie op te maken die zal gedragen worden door het toekomstplan van elke partij.
Om deze samenwerking te formaliseren is een projectovereenkomst uitgewerkt. Deze omschrijft gedetailleerd:
De inhoud van het project wordt verder uitgewerkt in de projectomschrijving als een bijlage aan de projectovereenkomst. Volgende elementen worden beschreven:
De dienstverlening door de distributienetbeheerders wordt gratis aangeboden aan de stad Antwerpen. De op te leveren resultaten omvatten:
Het college keurt de uitwerking van de Strategische Energievisie Antwerpen zoals beschreven in de projectbeschrijving goed.
Het college keurt de projectovereenkomst met netwerkbeheerders Eandis en Infrax in het kader van de opmaak van de Strategische Energievisie Antwerpen goed.
Het college geeft opdracht aan:
| Dienst | Taak |
| Stadsontwikkeling / energie en milieu Antwerpen | Projectleiding en coördinatie voor uitwerking van de Strategische Energievisie Antwerpen |