Met de Green Deal wil de Vlaamse overheid binnen de twee jaar circulaire aankoopprojecten helpen realiseren en kennis over circulair aankopen ontwikkelen, delen en verspreiden.
Het doel van deze Green Deal is om tot een versnelde implementatie te komen van circulair aankopen in Vlaanderen en op die manier een bijdrage te leveren aan de realisatie van de circulaire economie. Door de vraag naar circulaire producten, diensten en gebouwen te vergroten wordt de markt gestimuleerd om meer circulaire oplossingen op de markt te brengen.
De Green Deal biedt de deelnemers de kans om te experimenteren en te leren in een groot netwerk en geeft toegang tot kennis, instrumenten en best practices. Iedere deelnemende partij zet zich in om de principes van circulair aankopen te integreren in het aankoopbeleid en -processen van de eigen organisatie. De deelnemende partijen zullen door de initiatiefnemers en ondersteunende partijen geïnspireerd, gestimuleerd en gecoacht worden om innovatieve circulaire aankoopprojecten op te starten en uit te voeren.
De initiatiefnemers (Vlaanderen Circulair, The Shift, VVSG en Bond Beter Leefmilieu) engageren zich om:
De Vlaamse overheid engageert zich om de geïdentificeerde knelpunten voor circulair aankopen, bijvoorbeeld in wet -en regelgeving, aan te pakken.
De deelnemende partijen engageren zich om:
Deelname aan dit project geeft de stad Antwerpen de kans om het aankoopbeleid te innoveren en aan de slag te gaan met circulair aankopen. Vlaanderen Circulair zorgt voor de nodige begeleiding en zichtbaarheid. De dienst Stadsontwikkeling/Energie en Milieu Antwerpen zal bij dit project als trekker optreden met ondersteuning van de gemeenschappelijke aankoopcentrale.
Op 8 juni 2017 is er een officiële kick-off meeting in Brussel.
Op 26 juni 2015 (jaarnummer 5540) keurde het college het actieplan duurzame aankopen goed. Dit plan heeft de ambitie om tegen 2020 bij 100% van de overheidsopdrachten aandacht te hebben voor duurzaamheid. Innovatief en/of circulair aankopen is hier een onderdeel van.
De stad Antwerpen kiest voor duurzame overheidsopdrachten waarbij ecologische, sociale en economische criteria opgenomen worden in leveringen, diensten en werken. Duurzaamheid steunt immers op het evenwicht tussen ecologische (Planet), sociale (People) en economische (Profit) principes. Met duurzame overheidsopdrachten wil de stad haar impact op het milieu zoveel mogelijk beperken, rekening houden met de omstandigheden waarin producten gemaakt worden, een voorbeeldfunctie vervullen en een uitgebreidere markt voor duurzame producten en diensten creëren.
De Vlaamse regering keurde op 25 maart 2016 de nota “Visie 2050: een langetermijnvisie voor Vlaanderen” definitief goed. Het langetermijnbeleid Visie 2050 moet een antwoord bieden op nieuwe kansen en uitdagingen in onze samenleving aan de hand van zeven transitieprioriteiten. Eén van de transitieprioriteiten is een circulaire economie in Vlaanderen tegen 2050, onder de noemer "Vlaanderen Circulair".
In een circulaire economie gaat men efficiënter om met grondstoffen, materialen, energie, water, ruimte en voedsel door kringlopen slim te sluiten. Natuurlijke hulpbronnen worden zoveel mogelijk hergebruikt. Slim ontworpen producten op basis van biologisch afbreekbare en herbruikbare grondstoffen zullen de basis vormen van slimme materiaalkringlopen, om zo te komen tot minder afval en minder grondstoffenverbruik.
Circulair aankopen is daarvoor een belangrijke hefboom. Met hun aankoopbeleid kunnen overheden, bedrijven en andere organisaties immers circulaire producten en diensten een boost geven. Daarom werkt "Vlaanderen Circulair" in 2017, in samenwerking met The Shift, VVSG en Bond Beter Leefmilieu aan een "Green Deal Circulair Aankopen" in Vlaanderen.
Circulair aankopen is de inzet van koopkracht om maximale positieve ecologische, sociale en economische impact doorheen de levensduur van producten, diensten en werken te bereiken. Het is een proces waarbij men verandering koopt: men zoekt oplossingen voor de steeds wijzigende en vaak tijdelijke behoeften van gebruikers binnen de organisatie. In plaats van steeds weg te werpen en te vervangen, probeer men dynamische en aanpasbare producten en oplossingen uit. Maximaal behoud van waarde van de aan te kopen producten, componenten en materialen staat daarbij centraal.
Het college keurt de deelname aan de "Green Deal Circulair Aankopen" goed.
Het college vaardigt schepen bevoegd voor leefmilieu, Nabilla Ait Daoud, af naar de kick-off bijeenkomst op 8 juni 2017.