De meeste ouderen willen zo lang mogelijk zelfstandig in hun vertrouwde woonomgeving blijven wonen. Mantelzorgers nemen daarin een belangrijke rol op. In ons land zijn er vele mantelzorgers, die zich dag in dag uit inzetten voor een hulpbehoevende oudere, buur, zoon of dochter, … Zij helpen anderen door heel concreet bijvoorbeeld boodschappen te doen, te helpen in het huishouden, helpen bij het wassen of het eten. Mantelzorgers zijn van onschatbare waarde. Dokters, verplegers en alle andere zorgverleners doen ook hun werk, maar de vele uren daarnaast kan een patiënt ook opvang en begeleiding gebruiken. Ook in ons district zijn er heel wat mensen die de rol van mantelzorger op zich nemen.
Zij verdienen al onze steun. Ik zou dan ook willen oproepen om een mantelzorgpremie in het leven te roepen. Andere districten hebben ook al een reglement om een mantelzorgpremie toe te kennen en zowel de mensen als het bestuur zijn daar zeer tevreden over.
Afhankelijk van de budgettaire impact zou ervoor kunnen gekozen worden om deze eerst te koppelen aan een inkomensvoorwaarde, zoals bijvoorbeeld in Deurne. Het district Berchem liet de inkomensvoorwaarde sinds dit jaar varen om zo méér mensen te kunnen bereiken.
Vragen:
Werd er in het verleden al overwogen om een mantelzorgpremie in het leven te roepen? Zo ja, om welke redenen werd die beslissing toen niet genomen?
Is het college bereid om zo’n mantelzorgpremie in het leven te roepen in ons district, net als in de districten Hoboken, Berchem, Wilrijk en Deurne?
Ik zou willen aandringen om het reglement dit jaar uit te werken, om ook de nodige middelen te voorzien bij de begrotingsopmaak voor volgend jaar zodat mensen bv. voor het einde van dit jaar een aanvraag kunnen doen voor zo’n premie. Kan u daarmee akkoord gaan?
Uiteraard kunnen we dit voorstel ook voor advies voorleggen aan de seniorenraad