Terug

2017_DCAN_00154 - Districtsfonds. Toelages die de wijk sterker maken - 2017. Toewijzing - Goedkeuring

districtscollege Antwerpen
ma 27/02/2017 - 13:00 Aula Barcelona
Goedgekeurd

Samenstelling

Aanwezig

Paul Cordy, voorzitter districtscollege; Lieve Stallaert, districtsschepen; Samuel Markowitz, districtsschepen; Tom Van den Borne, districtsschepen; Cordula Van Winkel, districtsschepen; Herald Claeys, districtssecretaris

Secretaris

Herald Claeys, districtssecretaris

Voorzitter

Lieve Stallaert, districtsschepen
2017_DCAN_00154 - Districtsfonds. Toelages die de wijk sterker maken - 2017. Toewijzing - Goedkeuring 2017_DCAN_00154 - Districtsfonds. Toelages die de wijk sterker maken - 2017. Toewijzing - Goedkeuring

Motivering

Gekoppelde besluiten

Algemene financiƫle opmerkingen

De uitgaven voor 'Soep van Boom' en 'Twintigachttien '17' bedragen in totaal 10.000,00 EUR.

De verrekening gebeurt op de doelstelling SD-1SAN03 'Bewoners ervaren het district als een aangename leefomgeving, met een (vrijetijds)aanbod op maat van verschillende doelgroepen'.

Regelgeving: bevoegdheid

Met de collegebeslissing van 6 maart 2015 (jaarnummer 1791) werden de bevoegdheden van de districtscolleges gecoördineerd. Artikel 5 bepaalt dat het districtscollege bevoegd is voor lokaal cultuurbeleid. Artikel 6 bepaalt dat het districtscollege bevoegd is voor lokale feestelijkheden. Artikel 3 bepaalt dat het districtscollege bevoegd is voor lokaal jeugdbeleid.

Aanleiding en context

Het district Antwerpen heeft drie nieuwe aanvragen ontvangen voor een toelage van het districtsfonds:

Project, vereniging en bedrag Datum, locatie en bedragen vorige subsidies
Soep van Boom (= cultuur)
Wijkcomité Willibrordus
Financieel tekort: 5.000,00 EUR
28 januari 2017 tot en met 21 mei 2017
Buurtcentrum Cortina, Kerkstraat 66 – 68, 2060 Antwerpen

2016: 3.700,00 EUR
2015: 4.000,00 EUR
2014: 4.000,00 EUR
(= Warm Winters Wijkfeesten)

2014: 5.000,00
(= Mozaïek 2060)
Carnaval (= wijkfeest)
Huis voor de jeugd fv
Financieel tekort: 2.300,00 EUR
12 maart 2017
Belgiëlei 22, 2018 Antwerpen
2016: 1.000,00 EUR
2015: 1.000,00 EUR
2014: 2.000,00 EUR
Twintigachttien '17 (= wijkfeest en jeugd)
Chiro Lore fv
Financieel tekort: 5.500,00 EUR
5 en 6 mei 2017
Konijnenwei, Brusselstraat, 2018 Antwerpen
Jeugd:
2017: 1.204,28 (Twintig Achttien zkt.)
2016: 794,94 EUR (Twintig Achttien zkt.)
2015: 2.000,00 EUR (festival)
2014: 1.200,00 EUR (festival)
2013: 1.000,00 EUR (festival)

Argumentatie

De districtssecretaris stelt voor om twee projecten te subsidiëren:

  • 'Soep van Boom’ is een vervolg op Mozaïek 2060 en is een theatervoorstelling voor en door buurtbewoners van de wijk Antwerpen-Noord, die een verhaal brengen geïnspireerd door de geschiedenis van de wijk.

    Buurtbewoners worden betrokken bij elk aspect van de theatercreatie. In het stuk komen woord, muziek, dans en zang aan bod. Het eindproduct is een laagdrempelige voorstelling waarin talent uit de buurt een podiumkans krijgt. De volledige productie draait ook volledig op vrijwilligers uit de buurt die elk hun eigen talenten of kunde aanwenden voor de verschillende aspecten van het creatieproces. De cultuurantenne adviseert om 5.000,00 EUR van het financiële tekort te financieren voor de kosten verbonden aan het project. De aanvraag werd laattijdig ingediend omdat de makers in eerste instantie een subsidie-aanvraag lopende hadden bij Fameus die terugkwam op een eerder beloofde ondersteuning. De cultuurantenne adviseert om deze reden en omwille van de kwaliteit en inclusie van het project het toch nog te betoelagen.

    Artikel 9 van het reglement op het districtsfonds bepaalt dat het districtscollege aanvragen post-factum nog kan behandelen en honoreren.

  • Chiro Lore organiseert naar jaarlijkse gewoonte het festival ‘Twintig Achttien’. Vrijdag draaien er verschillende dj’s en zaterdag treden bekende namen en lokaal talent op samen met de winnaars van Twintig Achttien zkt. band op. Er is ook randanimatie voor jongeren, gezinsactiviteiten, een expo met foto’s uit de buurt en loopwedstrijden.

    De vereniging organiseert een inmiddels goed ingebed festival voor de buurt. Het is gratis toegankelijk en de buurtbewoners ontvangen ook een brief met een aantal gratis drankbonnetjes. Op het podium mogen lokale acts en dj’s hun ding doen en via een door Chiro Lore georganiseerde wedstrijd kunnen ook twee opkomende bands hun plaats op het podium veroveren. Er wordt met zoveel mogelijk lokale partners samengewerkt: studenten van de Karel de Grote Hogeschool verzorgen de randanimatie, met het Felixarchief en Antwerpen Koekenstad wordt de expo gerealiseerd en de loopwedstrijden worden georganiseerd door Campus Trail (organisatie van studenten lichamelijke opvoeding). Andere partners zijn: Gazet Van Antwerpen, Levanto, dienst Stadsontwikkeling, Kavka, Rituals, Jammings, cinema Cartoons en Scouting Antwerpen Zuid.

    De cultuurantenne adviseert om 2.500,00 EUR van het financiële tekort te financieren voor de gages van de dj’s en lokale opkomende artiesten. De vereniging heeft ook een indrukwekkend aantal zowel commerciële als lokale buurtsponsors gezocht die financieel of materiaal bijdragen bij het festival. Zo leveren ze een gezonde begroting af.

    Betreffende het aspect jeugd: De jongeren van Chiro Lore leren tal van nieuwe verantwoordelijkheden op dit festival. Daarnaast is het ook een ideaal moment om te tonen wat deze chiro allemaal in zijn mars heeft. Er zijn verschillende kinder- en jongerenactiviteiten op het festival. Zowel spelvormen  als sport en creatieve workshops door Antwerpse verenigingen.
    De jongeren kunnen zich ook extra uitleven op verschillende sportieve acties die ook verbonden zijn aan het festival, zoals de looptocht. Deelnemers krijgen gratis fruit. De konijnenweide valt binnen het district. Deze hele buurt wordt extra betrokken met een luik rond het cultureel erfgoed. Verschillende foto’s uit het verleden worden tentoongesteld, en ook de jongeren kunnen hun fotografische talenten bovenhalen met een Instagramwedstrijd. De winnaar van deze  wedstrijd krijgt een ‘meet and greet’ met één van de artiesten. Gezinnen worden extra aangesproken om deel te nemen.

    Omdat de link met zowel het district als de jeugd sterk aanwezig is, adviseert de jeugddienst gunstig. De betrokkenheid met de jeugd is terug te vinden op verschillende niveaus. Jongeren kunnen deelnemen, organiseren, zelf initiatief nemen,…De jeugddienst adviseert om 2.500,00 EUR van het financiële tekort te financieren voor de kosten verbonden aan de kinderen-, jongeren- en gezinsactiviteiten.

De districtssecretaris stelt voor om één project niet te betoelagen:

  • De vereniging organiseert een ‘Carnaval’-feest met buffet, muziek, knutselmoment en een show.

    Het dossier is nogal mager opgesteld en het project lijkt vooral op de eigen achterban gericht. Er zijn geen samenwerkingen met lokale partners en de buurt wordt slechts passief bereikt. Tot slot levert de hoge inkomprijs (9,00 EUR voor kinderen en 18,00 EUR voor volwassenen) te grote drempels op. De cultuurantenne adviseert om het project dan ook niet te betoelagen.

Juridische grond

  • de wet van 14 november 1983 betreffende de controle op de toekenning en aanwending van sommige toelagen;
  • het algemeen reglement op de toelagen goedgekeurd door de gemeenteraad in de zitting van 18 december 2006 (jaarnummer 2730);
  • het reglement op de toelagen voor het districtsfonds: toelages die de wijk sterker maken, goedgekeurd door de districtsraad in de zitting van 16 december 2013 (jaarnummer 213);
  • de aanpassing van het reglement op de toelagen voor het districtsfonds goedgekeurd door de districtsraad in de zitting van 16 maart 2015 (jaarnummer 36).

Adviezen

Cultuurraad district Antwerpen Gunstig advies

Beleidsdoelstellingen

5 - Bruisende stad
1SAN03 - Bewoners ervaren het district als een aangename leefomgeving, met een (vrijetijds)aanbod op maat van verschillende doelgroepen
1SAN0301 - Iedereen vindt in Antwerpen een veelzijdig cultuur- en kunstaanbod en de ruimte om zichzelf te ontplooien
1SAN030101 - Alle inwoners van het district hebben toegang tot en kunnen participeren aan een veelzijdig, lokaal verankerd en zowel innovatief als traditioneel cultuur- en kunstaanbod
5 - Bruisende stad
1SAN03 - Bewoners ervaren het district als een aangename leefomgeving, met een (vrijetijds)aanbod op maat van verschillende doelgroepen
1SAN0301 - Iedereen vindt in Antwerpen een veelzijdig cultuur- en kunstaanbod en de ruimte om zichzelf te ontplooien
1SAN030103 - Feestelijkheden en evenementen versterken de identiteit van het district en zijn toegankelijk voor alle bewoners
5 - Bruisende stad
1SAN03 - Bewoners ervaren het district als een aangename leefomgeving, met een (vrijetijds)aanbod op maat van verschillende doelgroepen
1SAN0303 - Kinderen, tieners en jongeren vinden in het district voldoende aanbod en ruimte om zich te ontspannen en te ontplooien
1SAN030301 - Bestaande kwaliteitsvolle en diverse jeugdwerkinitiatieven krijgen ruimte en ondersteuning om maximaal toegankelijk te zijn

Besluit

Het districtscollege antwerpen beslist:

Artikel 1

Het districtscollege keurt de evaluatie door de cultuurantenne van de aanvraag en, hieraan gekoppeld, de betoelaging van de volgende projecten goed:

Project en vereniging Code Bedrag
Soep van Boom
Wijkcomité Willibrordus vzw
cultuur 5.000,00 EUR
Twintigachttien '17
Chiro Lore fv
wijkfeest 2.500,00 EUR
Twintigachttien '17
Chiro Lore fv
jeugd 2.500,00 EUR

Artikel 2

Het districtscollege beslist dat het voorgestelde bedrag, dat refereert naar de opgevoerde kosten die als verantwoord en essentieel voor het project worden beschouwd, dient als maximaal te worden begrepen en slechts zal worden overgemaakt aan de betrokken organisatie onder beding van voorlegging van stukken en bescheiden inzake inkomsten en uitgaven die de (totale) uitbetaling rechtvaardigen, en dit binnen de termijn van drie maanden na het aflopen van het project. Het districtscollege beslist het in de tabel vermelde bedrag toe te kennen aan de respectievelijke vereniging.

Vereniging 1ste schijf 2de schijf Totaal
Soep van Boom (= cultuur)
Wijkcomité Willibrordus vzw
3.000,00 EUR 2.000,00 EUR 5.000,00 EUR
Twintigachttien '17 (= wijkfeest)
Chiro Lore fv
1.500,00 EUR 1.000,00 EUR 2.500,00 EUR
Twintigachttien '17 (= jeugd)
Chiro Lore fv
1.500,00 EUR 1.000,00 EUR 2.500,00 EUR

Artikel 3

Het districtscollege weigert de toelage na het akkoord met de evaluatie van het project 'Carnaval' van fv Huis voor de jeugd.

Artikel 4

De financieel beheerder verleent zijn visum en regelt de financiële aspecten als volgt:

Omschrijving Bedrag Boekingsadres Bestelbon
Soep van Boom (= cultuur)
Wijkcomité Willibrordus vzw
Kerkstraat 66-68
2060 Antwerpen
ondernemingsnummer: 0477-777-161
bankrekeningnummer: BE44-7512-0059-6545
5.000,00 EUR budgetplaats: 5002000000
budgetpositie: 649800
functiegebied: 1SAN030101A00000
subsidie: SUB_NR
fonds: INTERN
begrotingsprogramma: 1AN050739
budgetperiode: 1700
4505067002

Twintigachttien '17 (= wijkfeest)
Chiro Lore fv
Hertsdeinstraat 25
2018 Antwerpen
bankrekeningnummer: BE89-0688-9613-0685
ondernemingsnummer: 0004-241-076

2.500,00 EUR budgetplaats: 5004500000
budgetpositie: 649500
functiegebied: 1SAN030103A00000
subsidie: SUB_NR
fonds: INTERN
begrotingsprogramma: 1AN050719
budgetperiode: 1700
4505067111
Twintigachttien '17 (= jeugd)
Chiro Lore fv
Hertsdeinstraat 25
2018 Antwerpen
bankrekeningnummer: BE89-0688-9613-0685
ondernemingsnummer: 0004-241-076
2.500,00 EUR budgetplaats: 5001000000
budgetpositie: 649500
functiegebied: 1SAN030301A00000
subsidie: SUB_NR
fonds: INTERN
begrotingsprogramma: 1AN050750
budgetperiode: 1700
4505067112