Op het districtscollege van 10 oktober 2017 werd de aanleg van een Prairietuin in de omgeving van de Sint-Lambertuskerk goedgekeurd.( 2017-DCEK-00300)
In het districtsbesluit staat het volgende geschreven "Een prairietuin is een onderhoudsvriendelijke aanleg, met aandacht voor bijvriendelijke en kleurrijke beplanting. Dit zal een aandachtstrekker worden bij het binnenkomen van het centrum in Ekeren."
Ons inziens is de omgeving van de Sint-Lambertuskerk inderdaad aan vernieuwing toe, maar of de aanleg van een prairietuin de beste keuze is, betwijfelen we ten zeerste. Zoals de naam zegt, herbergt een prairietuin allerlei planten die vooral inheems zijn op de grote vlakten van Noord-Amerika.
Zowel wetenschappers als internationale organisaties zoals de Verenigde Naties (VN) noemen het verlies aan biodiversiteit het grootste ecologische probleem na de opwarming van de aarde. Daarbij staat de schade en concurrentie door exotische organismen bovenaan de lijst als één van de grootste bedreigingen voor die biodiversiteit. De bloemen in prairietuinen trekken door hun weelderige bloeiwijze onze insecten onweerstaanbaar aan. Daardoor gaan die insecten niet langer of onvoldoende onze inheemse bloeiers bezoeken en geraken die dus niet meer bevrucht. Een minpunt dus voor de biodiversiteit.
Toen in 2009 in Antwerpen heel fier de eerste prairietuin werd voorgesteld, beweerde het bijbehorende infobord nog dat de planten een grote ecologische meerwaarde hadden omdat ze voedsel leverden voor bvb. vlinders. Men vergat er wel bij te zeggen dat geen enkele van de exotische 'nectarbommen' voedsel bood voor de rupsen, en zonder rupsen geen vlinders.
Het gaat bij de prairietuinen dus om oppervlakkige 'lokkers' van vaak algemene soorten. Voor het behoud van de inheemse vlinderfauna zijn op de eerste plaats inheemse waardplanten (=voedselplanten voor de rupsen) nodig. Het voortbestaan van het Icarusblauwje hangt bijvoorbeeld af van de aanwezigheid van rolklaver en het Oranjetipje heeft Pinksterbloem of Look-zonder-look nodig.
Bovendien wordt de bodem van vele prairietuinen ook bedekt met lavakorrels. Het inbrengen van 'streekvreemd substraat' is tegen zowat alle regels van een minimaal ecologisch beheer. Het argument dat inheemse bloeiers niet goed groeien in een stadsomgeving, gaat slechts gedeeltelijk op.
Hierbij hebben we de volgende vragen:
1. Werd er bij de keuze voor een prairietuin rekening gehouden met deze principes van biodiversiteit? Zo ja, de welke?
2. Welke planten worden er aangeplant?
3. Kan er onderzocht worden of het mogelijk is om de bodem niet te bedekken met lavakorrels?
3. Is het de bedoeling in Ekeren nog meer prairietuinen in de toekomst aan te leggen?
Toelichting : Ilse De Schutter (Groen).
Antwoord : Ludo Van Reusel (N-VA).