Tijdens de opmaak van het ontwerp werd enerzijds de wenselijkheid van enkele bijkomende aanpassingen vastgesteld, anderzijds vraagt de beslissing om de rechtervleugel van de gebouwen om te vormen tot een secundaire school voor 'muziek en dans', om enkele onvoorziene uitbreidingen op het ontwerp van de middenvleugel.
Onderstaande aanpassingen betreffen een scopewijziging ten opzichte van het oorspronkelijk goedgekeurde projectvoorstel.
De scopewijziging bestaat uit 4 delen:
Scopewijziging 1 = het inrichten van de kelder onder de middenvleugel tot fietsenstalling
Ten tijde van het projectvoorstel werd uitgegaan van een fietsenstalling voor de basisschool ter hoogte van de binnenkoer op de gelijkvloerse verdieping van de middenvleugel.
Recent werd beslist om de rechtergebouwvleugel om te vormen tot een secundaire school voor muziek en dans. De rechtergebouwvleugel beschikt echter niet over een gemakkelijk toegankelijke ruimte welke ingericht zou kunnen worden als fietsenstalling. Aangezien de rijwoning zijde Verschansingstraat 43 reeds gebruikt wordt als toegang voor de fietsen van de basisschool is het vanzelfsprekend om hier ook de toegang voor de fietsers van de secundaire school te voorzien.
De architecten hebben een ontwerp uitgewerkt waarbij op de binnenkoer van de middenvleugel nog 40 plaatsen voorzien worden voor de fietsenstalling van de kleuters en de jongste kinderen van de lagere school. Daarnaast wordt hier ook een fietshelling gecreeërd naar de kelder onder de middenvleugel. Deze wordt ingericht als fietsenstalling met 220 plaatsen, en geeft toegang tot zowel de speelplaats van de secundaire school als deze van de lagere school.
De meerkost voor deze omvorming van de kelderverdieping tot fietsenstalling wordt door AG Vespa geraamd op € 361.555,30 exclusief btw.
Scopewijziging 2 = het voorzien van een gevelrenovatie voor alle gevels
Ten tijde van de raming voor het projectvoorstel werd geen renovatie van de gevels voorzien.
De voorbije jaren echter werden reeds een aantal noodinterventies uitgevoerd naar aanleiding van loskomende gevelelementen. Zonder grondige renovatiewerken blijven dergelijke adhoc interventies de komende jaren legio.
Door de slechte bereikbaarheid van de site dienen alle gevels sowieso in stelling gezet voor de aanpassingswerken aan de daken. Van deze gelegenheid dient idealiter gebruikt gemaakt te worden om de renovatie van de gevels ook mee te nemen.
De meerkost voor deze gevelrenovatie wordt door AG Vespa geraamd op € 132.027,30 exclusief btw.
Scopewijziging 3 = het voorzien van een vaste trap aan de achterzijde van de rijwoning en het inrichten van de lokalen in de rijwoning tot leslokalen voor de afdeling 'muziek'
Ten tijde van het projectvoorstel was er nog geen bestemming voorzien voor de lokalen thv de rijwoning en werden deze gerenoveerd, maar zondere specifieke bestemming.
De herbestemming van de rechtergebouwvleugel tot secundaire school voor 'muziek en dans' genereert een grote nood aan praktijklokalen waarvoor de oppervlakte van de rechtervleugel te beperkt is. Om dit tekort aan oppervlakte in de rechtervleugel op te vangen wordt gebruik gemaakt van de nog te bestemmen ruimtes van de middenvleugel. Deze zullen ingericht worden als 'reptetitielokalen' enerzijds, en als lokaal voor de lessen 'muziekproduktie' anderzijds. Om te voldoen aan de brandvoorschriften dienen deze lokalen ook voorzien van een vaste noodtrap ter hoogte van de achtergevel van de rijwoning.
De meerkost voor deze specifieke inrichting van de rijwoning en het voorzien van de noodtrap wordt door AG Vespa geraamd op € 82.050 exclusief btw.
Scopewijziging 4 = het inrichten van de zolderverdieping boven de middenvleugel
Ten tijde van het projectvoorstel werd de zolderverdieping boven de middenvleugel niet in gebruik genomen en was ook geen budget voorzien voor de inrichting ervan.
De in de rechtervleugel voorziene secundaire school voor 'muziek en dans' heeft nood aan 2 danszalen en bijhorende kleedkamers met doucheruimte. Deze kunnen ingericht worden ter hoogte van de zolderverdieping van de middenvleugel.
De meerkost voor de inrichting van de zolderruimte wordt door AG Vespa geraamd op € 501.530,07 exclusief btw.
Deze stijging van de bouwkost heeft ook een stijging van de erelonen, de begeleidingskost voor AG Vespa en de werkingsmarge tot gevolg.
De scopewijziging heeft geen invloed op de vooropgestelde timing van de werken.
Niet van toepassing
Op 29 januari 2016 heeft de raad van bestuur het projectvoorstel van bovenvermeld project goedgekeurd.
Op 21 oktober 2016 heeft de raad van bestuur de verlaging van de projectkost na budgetverschuiving van de middenvleugel (fase 2) naar de linkervleugel (fase 1) goedgekeurd.
| Onderwerp | Beslissingsorgaan / datum | Bedrag |
| Projectvoorstel - renovatie middenvleugel Verschansingstraat 43 | raad van bestuur d.d. 29/01/2016 | € 3.408.441,27 |
| Budgetverlaging na verschuiving budget van fase 2 naar fase 1 | raad van bestuur d.d. 21/10/2016 | € 2.340.696,78 |
Naar aanleiding van de capaciteitsproblematiek startte AG SO in september 2013 de kleuterschool 'Studio Dynamo Kasteelstraat' op in de rechtervleugel van de gebouwen aan de Verschansingstraat/Kasteelstraat. In september 2014 werd het projectvoorstel voor de renovatie van de linkervleugel tot éénstroom basisschool goedgekeurd (fase 1). Deze werken zullen uitgevoerd worden tijdens schooljaar 2017/2018. In januari 2016 werd het projectvoorstel voor de renovatie van de middenvleugel goedgekeurd (fase 2) met de bedoeling om deze samen met de linkervleugel te herbestemmen tot een tweestroom basisschool. Deze werken zullen worden uitgevoerd tijdens het schooljaar 2018/2019.
Dit beslissingsdocument betreft een budgetverhoging en scopewijziging van de voorziene werken aan de middenvleugel (fase 2).
Destijds werd de bouwkost voor dit project geraamd op € 2.226.519,01 exclusief btw.
De beslissing om de oorspronkelijk voorziene éénstroom basisschool in de linkervleugel om te vormen tot een tweestroom basischool in de linker- én middenvleugel heeft ook een impact gehad op de functies die voorzien worden in de linkervleugel. Door de architecten werd een nieuwe visie ontwikkeld voor de beide gebouwdelen als één school. Hieruit bleek dat een gedeelte van de middenvleugel idealiter ingericht zou worden als sanitair en fietsenberging voor de volledige school. Aangezien deze functies reeds vereist zijn voor de ingebruikname van de linkervleugel werden de kosten voor de renovatie van deze gebouwdelen uit de middenvleugel verschoven naar de renovatiewerken aan de linkervleugel. Dit resulteerde in een nieuwe aangepaste bouwkost voor de middenvleugel geraamd op € 1.628.334,01 exclusief btw.
In de loop van het ontwerpproces voor de middenvleugel werd enerzijds vastgesteld dat de geraamde projectkost te laag werd ingeschat, anderzijds werd ook de noodzaak tot een aantal bijkomende werken vastgesteld.
Omdat deze werken noodzakelijk zijn voor het realiseren van een kwalitatief totaalproject wordt hiervoor een scopewijziging ingediend.
Concreet betreft het volgende werken:
- het inrichten van de volledige kelderverdieping onder de middenvleugel als fietsenstalling voor de basis- en secundaire school
- de renovatie van de bestaande gevels
- het inrichten van de ruimtes thv de rijwoning als leslokalen voor de afdeling 'muziek' van de secundaire school
- het inrichten van de zolderverdieping thv de middenvleugel als danszaal voor de basis- en secundaire school
Het bouwheerschap voor dit project werd gedelegeerd aan AG Vespa. De architectuuropdracht werd via de architectenpool van AG Vespa toegegekend aan DMT Architecten. Momenteel bevindt het project zich in de fase 'opmaak aanbestedingsdossier', de publicatie van het aanbestedingsdossier wordt voorzien voor februari 2018.
In onderstaande tabel een oplijsting van de verschillende onderdelen van de projectkost (alle bedragen inclusief btw);
|
|
Bedragen goedgekeurd op de raad van bestuur (21/10/2016) |
Goed te keuren wijzigingen |
Nieuw goed te keuren budgetten |
|
Bouwkost |
€ 1.726.034,05 |
|
€ 3.721.988,05 |
|
Wijziging |
+ € 1.995.954,00 | ||
|
Erelonen |
€ 182.328,21 |
|
€ 372.015,04 |
|
Wijziging |
+ € 189.686,83 |
|
|
|
Werkingsmarge |
€ 290.608,90 |
|
€ 478.530,20 |
|
Wijziging |
+ € 187.921,30 |
|
|
|
Begeleidingskost AG Vespa |
€ 131.702,52 | € 191.255,80 | |
| Wijziging |
+ € 59.553,28 |
||
|
PH |
€ 18.969,51 |
|
€ 76.793,87 |
|
Wijzigingen |
+ € 57.824,36 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Totaal laatst goedgekeurde status |
€ 2.340.696,78 |
|
|
|
Totaal nieuwe status |
|
€ 4.840.582,95 |
|
|
Budgetverhoging |
|
€ 2.499.886,17 |
Het dossier betreft een AGIOn-dossier (reguliere pot 2018).
Aandeel AGIOn: 70% bij BaO
Aandeel AGSO: 30% bij BaO
Er is van AGIOn nog geen principiële goedkeuring. Het AGIOn-aandeel wordt na de scopewijziging geraamd op € 597.169,58
Het project wordt gefinancierd door het budget opgenomen in de meerjarenplanning 2014-2019 categorie 'capaciteit basisonderwijs'.
Prijsverschil met het bedrag voorzien in de projectfiche:
Het bedrag, opgenomen in de Masterplantool is niet toereikend.
Er wordt een budgetverhoging gevraagd voor projectfiche 133/fase 2/renovatie middenvleugel ten bedrage van + € 2.499.886,17 incl. btw
Gezien de projectkost > € 250.000 + € 15.000 (6% btw) = € 265.000 bedraagt, heeft de raad van bestuur de beslissingsbevoegdheid.
De raad van bestuur beslist dat dit project in het masterplan onder projectnummer 133 wordt opgenomen en dat de boekhoudkundige referentie onderstaande code betreft:
PV SCC 00 CB 133
OD_0503
Uitvoering beslissing:
Patrimonium Vastgoedprojecten
Communicatiemiddel:
Via beleidsbuzz