De bedrijfseenheid Stadsontwikkeling, dienst Mobiliteit stelt voor om het project 'Fietsostrade F13 Antwerpen – Hemiksem: Krugerbrug, een nieuwe fietsbrug in Hoboken' in te dienen in het kader van de oproep 'Fietssnelwegen' van het EFRO-programma 2014-2020.
De stad Antwerpen wenst op de bestaande locatie van de Krugerbrug in Hoboken, een nieuwe fiets- en voetgangersbrug over de spoorlijn 52 (Puurs-Antwerpen) te realiseren. Deze brug vormt een schakel in een hoogkwalitatief fietsnetwerk ten zuiden van de stad. De brug is gelegen ten noorden van het district Hoboken en verbindt de woonkernen Hoboken centrum en noord met de Hobokense Polder, het in ontwikkeling zijnde Blue Gate en verder de Schelde en het stadscentrum.
Het ontwerpproces werd opgestart in het najaar van 2017 en wordt gecoördineerd door de stad Antwerpen, in nauwe samenwerking met spoorwegbeheerder Infrabel. De bestaande Krugerbrug is een betonnen liggerbrug, gebouwd in 1969. Het zwevende deel van de brugconstructie (inclusief pijlers) is in slechte staat en de brug voldoet niet aan de comforteisen voor fietsers, in het bijzonder de te steile hellingspercentages. Bijkomend is de profilering van de brug niet afgestemd op het toekomstige gebruik als fiets- en voetgangersbrug.
Het totaalproject voor de nieuwe brug wordt geraamd op 5.000.000,00 euro. Naast de ongelijkvloerse kruising van het spoor, zijn ook de aanloophellingen, de omgevingsaanleg en het grondverzet binnen dat budget voorzien. Enkel de brug over het spoor en de aanloophellingen van de fietssnelwegen zullen in het EFRO-projectvoorstel worden opgenomen, voor een bedrag van 2.400.000,00 euro. De maximale EFRO-steun bedraagt 40%, wat betekent dat er 960.000,00 euro subsidie kan aangevraagd worden. Voor het EFRO-project zal de stad dus een eigen cofinanciering moeten voorzien van 60% of 1.440.000,00 euro. De stad heeft de nodige middelen voor ontwerp en uitvoering voorzien binnen het budget flankerende fietsmaatregelen. Indien er EFRO-middelen worden toegezegd, kunnen extra fietsprojecten worden uitgevoerd op het voorziene flankerend fietsprogramma.
Op 15 december 2014 keurde de Europese Commissie het ‘Operationeel programma EFRO 2014-2020' voor Vlaanderen goed. Binnen dit programma zijn middelen voorzien op 4 thematische prioriteiten. Binnen prioriteit 3: 'Bevorderen van overgang naar koolstofarme economie' staat momenteel een projectoproep open voor specifieke doelstelling 2: 'Verbeterde duurzame stedelijke mobiliteitssystemen die kaderen in een gemeentelijk/stedelijk klimaatplan'. Deze projectoproep is getiteld 'Fietssnelwegen'.
EFRO-middelen in het kader van deze oproep zijn enkel mogelijk voor projecten die niet in aanmerking komen voor financiering via het Fietsfonds van de Vlaamse overheid. Er zijn enkel EFRO-middelen mogelijk voor:
Projecten waarvoor steun mogelijk is binnen het Besluit van de Vlaamse Regering tot bepaling van de nadere regels betreffende de organisatorische omkadering, de financiering en de samenwerking voor het mobiliteitsbeleid, komen niet in aanmerking voor EFRO-steun.
Voor deze oproep wordt een budget voorzien van 3.300.000,00 euro EFRO-steun. Het EFRO-steunpercentage bedraagt maximaal 40%. De aanleg van een fietssnelweg dient te passen binnen een klimaatplan (SEAP). Enkel lokale besturen met een door hun gemeenteraad goedgekeurd klimaatplan komen in aanmerking voor EFRO-steun. Daarbij wordt samenwerking met andere lokale besturen aanbevolen. Het EFRO-project dient tevens deel uit te maken van een mobiliteitsplan van de lokale overheid waar het EFRO-project wordt uitgevoerd.
Het geraamde bedrag voor het EFRO-projectvoorstel is 2.400.000,00 euro. De maximale EFRO-steun bedraagt 40%, wat betekent dat er 960.000,00 euro subsidie kan aangevraagd worden. Voor het EFRO-project zal de stad dus een eigen cofinanciering moeten voorzien van 60% of 1.440.000,00 euro.
De stad heeft de nodige middelen voor ontwerp en uitvoering voorzien binnen het budget flankerende fietsmaatregelen. Het budget voor de Krugerbrug als nieuwe fietsverbinding is voorzien onder de doelstelling 1SMB040206 Flankerende maatregelen. Indien er EFRO-middelen worden toegezegd, kunnen extra fietsprojecten worden uitgevoerd op het voorziene flankerend fietsprogramma.
Indien de subsidieaanvraag wordt goedgekeurd, zullen de ontvangsten en uitgaven die met dit project gepaard gaan, aan een subsidiefiche in het budget gekoppeld worden. Indien de informatie over de toekenning en het bedrag van de subsidie bekend is, zal dit mee opgenomen worden bij de budgetopmaak 2019.
Het college keurt de indiening van het EFRO-projectvoorstel 'Fietsostrade F13 Antwerpen – Hemiksem: Krugerbrug, een nieuwe fietsbrug in Hoboken' goed en ondertekent daartoe de verklaring met betrekking tot eigendom en behoud van bestemming.