Terug

2018_CBS_05292 - Taxi - Introductie tarief taxidelen - Goedkeuring

college van burgemeester en schepenen
vr 08/06/2018 - 09:00 Hofstraat
Goedgekeurd

Samenstelling

Aanwezig

Bart De Wever, burgemeester; Koen Kennis, schepen; Caroline Bastiaens, schepen; Ludo Van Campenhout, schepen; Claude Marinower, schepen; Marc Van Peel, schepen; Nabilla Ait Daoud, schepen; Fons Duchateau, schepen; Sven Cauwelier, stadssecretaris

Afwezig

Glenn Verspeet, plaatsvervangend korpschef

Secretaris

Sven Cauwelier, stadssecretaris

Voorzitter

Bart De Wever, burgemeester
2018_CBS_05292 - Taxi - Introductie tarief taxidelen - Goedkeuring 2018_CBS_05292 - Taxi - Introductie tarief taxidelen - Goedkeuring

Motivering

Gekoppelde besluiten

Argumentatie

Voordeeltarief taxidelen

In de Vlaamse taxiwetgeving is voorzien in de mogelijkheid tot taxidelen. De Vlaamse wetgever gebruikt hiervoor de term ‘collectieve taxi’ (zie artikel 2 van het decreet van 20 april 2001 en artikel 1 van het besluit van 18 juli 2003). In artikel 21 van het besluit van 18 juli 2003 staat expliciet dat een taxivoertuig dat gebruikt wordt voor collectieve ritten, ook over apparatuur moet beschikken dat die collectieve ritten kan berekenen. Hiervoor zullen de taxi-exploitanten specifieke taxi-apps moeten gebruiken.

Taxidelen biedt zowel voordelen voor de taxigebruiker als voor de taxi-exploitant. De eerste krijgt meer voordelige taxitarieven omdat hij zijn taxi deelt met andere gebruikers en dus ook de prijs van zijn vervoermiddel deelt met die andere gebruikers (het tarief daalt dus). De exploitant bereikt een meer optimale inzet van zijn voertuigvloot, want hij kan zijn taxivoertuigen beter en efficiënter vullen.

De door APTU voorgestelde tariefregeling heeft een hoger startgeld (6 euro), maar dit wordt gedeeld door het aantal klanten dat de taxi deelt en wordt dan ook nog eens gecompenseerd doordat er geen wachtgeld (normaal 35 euro) en geen toeslag voor nachtritten (normaal 2,50 euro) worden aangerekend.

Ter illustratie onderstaande prijssimulaties.

Voor twee gebruikers:

      kolom A kolom B   kolom C  
klant #km startgeld ritprijs taxidelen/klant ritprijs individueel nu verschil (%) ritprijs  individueel voorstel APTU verschil (%)
1 2 3,00 euro 6,20 euro 8,70 euro -29 8,90 euro -30
2 14 3,00 euro 25,40 euro 32,70 euro -22 34,10 euro -26

Opmerking: In kolom A staan de ritprijzen die klant 1 en 2 betalen bij een gedeelde taxirit voor de afstand dat ze de taxi gebruiken (resp. 2 en 14 km). In kolom B staan de ritprijzen die ze zouden betalen volgens de huidige tarieven en in kolom C de ritprijzen volgens de door APTU voorgestelde tarieven.

Voor drie gebruikers:

      kolom A kolom B   kolom C  
klant #km startgeld ritprijs taxidelen/klant ritprijs individueel nu verschil (%) ritprijs individueel voorstel APTU verschil (%)
1 2 2,00 euro 5,20 euro 8,70 euro -40 8,90 euro -42
2 6 2,00 euro 11,60 euro 16,70 euro -31 17,30 euro -33
3 8 2,00 euro 14,80 euro 20,70 euro -29 21,50 euro -31

Opmerking: naar analogie met tabel voor twee gebruikers.

Voor vier gebruikers:

klant #km startgeld ritprijs taxidelen/klant ritprijs individueel nu verschil (%) ritprijs individueel voorstel APTU verschil (%)
1 5 1,50 euro 9,50 euro 14,70 euro -35 15,20 euro -38
2 10 1,50 euro 17,50 euro 24,70 euro -29 25,70 euro -32
3 20 1,50 euro 33,50 euro 44,70 euro -25 46,70 euro -28
4 25 1,50 euro 41,50 euro 54,70 euro -24 55,70 euro -26

Opmerking: naar analogie met tabel voor twee gebruikers.

In elk van bovenstaande simulaties betaalt de taxigebruiker minder bij taxidelen dan wanneer hij de afgelegde afstand alleen zou afleggen.

Uitbreiding voordeeltarief luchthavenvervoer

Het forfaitaire tarief voor ritten naar de luchthaven van Zaventem verhoogt, maar dit wordt deels gecompenseerd omdat de in het forfait opgenomen wachttijd verdubbelt (van 15 naar 30 minuten).

De twee voorgestelde forfaitaire tarieven voor de luchthavens Charleroi en Schiphol zijn redelijk. Deze ritten volledig op tarief B zou voor de klant veel minder voordelig zijn.

Ter illustratie de nieuwe tarieven voor de luchthaven Charleroi en Schiphol, vergeleken met dezelfde rit gereden op tarief B volgens het nieuwe voorstel:

  Voorstel forfaitair tarief  voorstel tarief B 
Charleroi   195,00 euro 224,45 euro
Schiphol 290,00 euro 332,45 euro

 Aanpassing taxitarieven

In Antwerpen legt de gemeenteraad traditioneel de taxitarieven vast die dan gelden voor alle taximaatschappijen die vergund zijn door het college. Dit kan volgens artikel 26 § 4 van het decreet van 20 april 2001. APTU vraagt een tariefaanpassing omdat de Antwerpse taxitarieven sinds eind 2013 niet meer veranderd zijn. De taxi-exploitanten zien daarentegen verschillende onderdelen van hun exploitatiekosten stijgen: loonkosten (dit geldt uiteraard vooral voor de firma's met taxichauffeurs in loondienst), aankoopprijs van nieuwe wagens, autoverzekering. Ook is de index van de consumptieprijzen gestegen sinds de laatste tariefaanpassing.

De door APTU gevraagde tariefaanpassing betekent dat de taxigebruiker volgende ritprijzen zal betalen (prijssimulaties uitgaande van fictieve wachttijd van 3 minuten):

# km  tarief nu tarief voorstel  tarief voorstel app
5 14,70 euro 15,20 euro 14,70 euro
10 24,70 euro 25,70 euro 24,70 euro
15 34,70 euro 36,20 euro 34,70 euro
20 44,70 euro 46,70 euro 44,70 euro
25 54,70 euro 55,70 euro 53,70 euro
30 64,70 euro 64,70 euro 62,70 euro
35 74,70 euro 73,70 euro 71,70 euro

De tariefaanpassing betekent een verhoging van tarief B (het normale rittarief - van 2 euro naar 2,10 euro). De prijsverhoging is relatief klein, 3 à 4 % naargelang de afstand. Voor langere ritten daalt het rittarief (1,80 euro vanaf km 21). Klanten kunnen de tariefverhoging ook vermijden door hun taxirit te bestellen via taxi-app (dit blijft altijd het goedkoopste tarief).

Juridische grond

Decreet van 20 april 2001 betreffende de organisatie van het personenvervoer over de weg en de wijzigingsdecreten.

Besluit van 18 juli 2003 van de Vlaamse regering betreffende de taxidiensten en de diensten voor het verhuren van voertuigen met bestuurder en de wijzigingsbesluiten.

Stedelijk reglement voor de taxidiensten en de diensten voor het verhuren van voertuigen met bestuurder, goedgekeurd door de gemeenteraad op 16 oktober 2017 (jaarnummer 596).

Aanleiding en context

De gemeenteraad keurde op 11 december 2013 (jaarnummer 762) de laatste tariefaanpassing voor taxi's goed. De nieuwe tarieven zijn ingegaan op 1 januari 2014.

De goedgekeurde tarieven in Antwerpen zijn op dit moment:

startgeld 2,95 euro
kilometerprijs tarief A 1,00 euro
kilometerprijs tarief B 2,00 euro
standaardtarief C 75,00 euro
wachtgeld per uur 35,00 euro
toeslag voor nachtritten

2,50 euro

 
Het startgeld wordt automatisch aangerekend bij het begin van elke rit onafhankelijk van afstand of duur van de rit.

Tarief A is het laagste tarief dat wordt toegepast voor een rit van meer dan 100 kilometer waarbij de klant mee terugkomt naar Antwerpen. Dit tarief is altijd de helft van het normale tarief B. Tarief B is de normale kilometerprijs.

Standaardtarief C wordt toegepast voor ritten naar Zaventem en bestelde ritten terug naar Antwerpen (inbegrepen maximum 15 minuten wachttijd en 50 km).

Het wachtgeld per uur wordt aangerekend wanneer de taxi volledig stilstaat of wanneer deze aan een zeer lage snelheid rijdt. De toeslag voor nachtritten wordt automatisch door de taximeter bij het startgeld gerekend voor ritten met vertrek tussen 22.00 uur 's avonds en 6.00 uur 's ochtends.


Op 12 september 2017 diende de Antwerpse Provinciale Taxi Unie (APTU) bij de schepen voor financiën, mobiliteit, toerisme, binnengemeentelijke decentralisatie en middenstand een aanvraag in om de bestaande taxitarieven aan te passen als volgt:

  tarieven nu gevraagde aanpassing
startgeld 2,95 euro -
kilometerprijs tarief A 1,00 euro 1,05 euro
kilometerprijs tarief B 2,00 euro 2,10 euro
kilometerprijs tarief B vanaf km 21 - 1,80 euro
kilometerprijs voor app-bestellingen
tarief C
- 2,00 euro
kilometerprijs  voor app-bestellingen
tarief C vanaf km 21
- 1,80 euro
wachtgeld per uur 35,00 euro -
toeslag voor nachtritten 2,50 euro -
standaardtarief D Zaventem 75,00 euro 78,00 euro
standaardtarief E Charleroi - 195,00 euro
standaardtarief F Schiphol - 290,00 euro

 
Het nieuwe tarief C is een tarief dat specifiek geldt voor ritten die besteld zijn via een taxi-app.
 
Standaardtarief D voor ritten naar Zaventem en bestelde ritten terug naar Antwerpen (inbegrepen 30 minuten wachttijd en 50 km).

Standaardtarieven E en F gelden voor ritten naar Charleroi en Schiphol en voor bestelde ritten van deze luchthavens terug naar Antwerpen (inbegrepen 30 minuten wachttijd en respectievelijk 110 km en 170 km).
 
Op 29 september 2017 diende APTU bij de schepen nog een vervolgvoorstel in, meer bepaald een tariefregeling voor taxidelen:
 
  voorstel
startgeld 6,00 euro
kilometerprijs 1,60 euro
wachtgeld per uur 0,00 euro
Toeslag voor nachtritten 0,00 euro

Het startgeld is deelbaar door het aantal betalende klanten dat in de taxi plaatsneemt, ongeacht hoe groot dat aantal is.

De voorstellen van APTU zijn besproken op de Permanente Contactcommissie voor Taxikwesties van 16 mei 2018.

Beleidsdoelstellingen

4 - Lerende en werkende stad
1SLW05 - Antwerpen is een welvarende innovatieve business stad
1SLW0504 - De stedelijke dienstverlening aan ondernemers is uitmuntend
1SLW050402 - Via een fysiek en digitaal portaal zorgt de stad voor een snelle afhandeling van vragen van bestaande en nieuwe ondernemers. Administratieve formaliteiten worden fors vereenvoudigd

Besluit

Het college van burgemeester en schepenen legt het volgende voor aan de gemeenteraad:

Artikel 1

De gemeenteraad beslist om de nieuwe taxitarieven in werking te laten treden zodra taxidelen aangeboden wordt aan de gebruiker:

startgeld 2,95 euro
kilometerprijs tarief A 1,05 euro
kilometerprijs tarief B 2,10 euro
kilometerprijs tarief B vanaf km 21 1,80 euro
kilometerprijs voor app-bestellingen
tarief C
2,00 euro
kilometerprijs voor app-bestellingen
tarief C vanaf km 21
1,80 euro
wachtgeld per uur 35,00 euro
toeslag voor nachtritten 2,50 euro
standaardtarief D Zaventem 78,00 euro
standaardtarief E Charleroi 195,00 euro
standaardtarief F Schiphol 290,00 euro

  • Het startgeld wordt automatisch aangerekend bij het begin van elke rit onafhankelijk van afstand of duur van de rit.
  • Tarief A is het laagste tarief dat wordt toegepast voor een rit van meer dan 100 kilometer waarbij de klant mee terugkomt naar Antwerpen. Dit tarief is altijd de helft van het normale tarief B.
  • Tarief B is de normale kilometerprijs.
  • Tarief C is een tarief dat specifiek geldt voor ritten die besteld zijn via taxi-app.
  • Het wachtgeld per uur wordt aangerekend wanneer de taxi volledig stilstaat of wanneer deze aan een zeer lage snelheid rijdt.
  • De toeslag voor nachtritten wordt automatisch door de taximeter bij het startgeld gerekend voor ritten met vertrek tussen 22.00 uur 's avonds en 6.00 uur 's ochtends.
  • Standaardtarief D voor ritten naar Zaventem en bestelde ritten terug naar Antwerpen (inbegrepen 30 minuten wachttijd en 50 km).
  • Standaardtarieven E en F gelden voor ritten naar Charleroi en Schiphol en voor bestelde ritten van deze luchthavens terug naar Antwerpen (inbegrepen 30 minuten wachttijd en respectievelijk 110 km en 170 km).

Artikel 2

De gemeenteraad beslist om de nieuwe tarieven voor taxidelen in werking te laten treden zodra dit wordt aangeboden aan de gebruiker:

startgeld 6,00 euro
kilometerprijs 1,60 euro
wachtgeld per uur 0,00 euro
toeslag voor nachtritten 0,00 euro
 
  • Het startgeld is deelbaar door het aantal betalende klanten dat in de taxi plaatsneemt, ongeacht het aantal.
  • Voor wachtgeld en toeslag voor nachtritten wordt er niets aangerekend.

Artikel 3

Dit besluit heeft in principe geen financiƫle gevolgen.