De bedrijfseenheid Ondernemen en Stadsmarketing, dienst Klantencontacten en Dienstverlening stelt voor om het project 'eengemaakt ondernemersloket stad Antwerpen' in te dienen in het kader van de oproep 'intergemeentelijke samenwerking en digitalisering naar ondernemers' van het EFRO-programma 2014-2020.
Projectvoorstellen dienden voor 16 april 2019 aangemeld te worden bij het Vlaams Agentschap voor Innoveren en Ondernemen (VLAIO), de managementautoriteit van het EFRO-programma. De dienst Klantencontacten en Dienstverlening stelde het projectidee voor aan de hand van een vooraanmeldingsfiche en ontving op 10 mei 2019 een antwoord van VLAIO: het project is inpasbaar in de oproep en kan verder ingediend worden.
Samenvatting projectvoorstel:
Met het ‘digitaal platform voor ondernemers’ zet de stad Antwerpen in op een portaal waar de ondernemer op een eenvoudige, digitale en veilige manier zijn onderneming kan opstarten. Dit platform biedt eveneens een overzicht van de status van alle vergunningen van zijn ondernemingen en stuurt naar de ondernemer specifieke informatie door die voor hem relevant is. Daarnaast beoogt de stad Antwerpen een helder proces te ontwikkelen, waarbij alle lokaal afgeleverde vergunningen en toelatingen voor een vaste vestiging aangevraagd kunnen worden door één eenvoudig projectvoorstel. Er wordt gewerkt naar één ondernemingsvergunning die verschillende uitbating- en persoonsgebonden vergunningen en toelatingen bundelt. Deze ambitie vereist een interne, geïntegreerde aanpak tussen de verschillende beleidsdomeinen en stadsdiensten. Op die manier is slechts één controlemoment ter plaatse nodig en krijgt de ondernemer duidelijke antwoorden op al zijn ondernemersvragen.
In één ondernemersprogramma worden alle stappen uitgewerkt om naar één e-loket te evolueren. Hierbij wil de stad alle data linken aan het Vlaamse e-loket voor ondernemers, het vergunningsproces drastisch vereenvoudigen, personaliseren en zoveel mogelijk gebruik maken van de gegevens die we als overheid hebben. Ook de stadsmedewerkers krijgen een volledig zicht op de gegevens van de ondernemer om hem beter te kunnen bijstaan. In dit stappenplan komen zowel functionele als technische eisen aan bod.
Via een EFRO-project kan dit proces met zijn technische aspecten gedeeld worden met andere partners en wordt de verdere uitbouw en integratie van de Vlaamse diensten richting lokale besturen ondersteund. Het project wordt ook pionier voor een overkoepelende ondernemersaanvraag bij de opstart of opvolging van een zaak.
In het projectvoorstel wordt het budget geraamd op 920.000,00 euro. Hiervan wordt 520.000,00 euro voor ontwikkeling en 200.000,00 euro voor externe expertise gedragen door de stad Antwerpen. Daarnaast wordt er 200.000,00 euro EFRO-steun gevraagd. Deze steun zal besteed worden aan een halftijds personeelslid voor twee jaar (100.000,00 euro) en aan de ontwikkeling van gemeenschappelijke koppelingen met Vlaanderen en andere overheden (75.000,00 euro). Daarnaast voorziet het voorstel 25.000,00 euro voor communicatie en promotiemateriaal.
Art. 8 van het besluit van de gemeenteraad van 25 maart 2019 (jaarnummer 154): het college is bevoegd om namens de stad Antwerpen in te tekenen op projectoproepen die worden georganiseerd door een hogere overheid en om met diezelfde overheid daarover overeenkomsten te sluiten.
Op 15 december 2014 keurde de Europese Commissie het ‘Operationeel programma EFRO 2014-2020' voor Vlaanderen goed. Binnen dit programma zijn middelen voorzien op 4 thematische prioriteiten. Binnen prioriteit 2: 'versterken van het concurrentievermogen van kmo's' staat momenteel een projectoproep open voor specifieke doelstelling 2: 'bevorderen van het ondernemingsvriendelijk klimaat bij lokale besturen'. Deze projectoproep is getiteld 'intergemeentelijke samenwerking en digitalisering naar ondernemers'.
Met deze projectoproep wil EFRO Vlaanderen het ondernemingsklimaat verbeteren door het optimaliseren van het overheidsbeleid en de overheidsdienstverlening, in het bijzonder van lokale en provinciale besturen, in functie van de (toekomstige) noden van ondernemingen. Overheidsregulering scoort op dit moment minder goed en wordt daadwerkelijk als een drempel ervaren bij het opstarten van nieuwe initiatieven. Acties in deze doelstelling zijn er op gericht overheden beter bewust te maken van de zowel positieve als negatieve impact die ze kunnen hebben op het ondernemerschap en hen te ondersteunen om in functie hiervan hun werking te optimaliseren. De bewustmaking moet resulteren in een betere dienstverlening en dus een verhoging van de positieve impact die overheden hebben op het ondernemerschap. Ook concrete acties van overheden om, binnen hun bevoegdheid en taken, het ondernemerschap in hun werkingsgebied te stimuleren komen in aanmerking.
Complementair aan het gevoerde Vlaamse beleid, zullen de inspanningen binnen deze doelstelling gericht zijn op ondernemingsvriendelijke maatregelen, meer specifiek met betrekking tot administratieve vereenvoudiging en verdere digitalisering. Op dit vlak kunnen ook public service applications een belangrijke bijdrage leveren. E-government moet op een innovatieve manier de uitdagingen van de ondernemers aanpakken. Deze uitdagingen omvatten onder andere de groeiende vraag naar online of digitale procedures, het stimuleren van het e-ondernemen en het innovatief aanpakken van de dienstverlening. Essentieel hierbij is dat de digitale technologie geïntegreerd wordt binnen de dienstverlening zelf.
Bij de oproep worden volgende specifieke aandachtspunten meegegeven:
Voor deze oproep wordt een budget voorzien van 2.500.000,00 euro EFRO-steun. Het EFRO-steunpercentage bedraagt maximaal 40%.
De deadline voor indiening van projectvoorstellen is 27 juni 2019.
Het geraamde projectbudget is 920.000,00 euro. Er wordt een EFRO-steun van 200.000,00 euro aangevraagd. Voor het EFRO-project zal de stad dus een eigen cofinanciering moeten voorzien van 720.000,00 euro. De maximale EFRO-steun bedraagt 40%.
Indien het project wordt goedgekeurd, zullen de uitgaven en ontvangsten door Ondernemen en Stadsmarketing ingeschreven worden in het budget en gekoppeld worden aan een subsidiefiche.
Het projectbudget zal in het regulier budget van de betrokken diensten worden opgenomen, onder voorbehoud van goedkeuring door college van het ontwerp, en de goedkeuring door de gemeenteraad van het meerjarenplan 2020-2025.
Door het goedkeuren van de indiening van het project wordt er een voorafname gemaakt op de besprekingen in het kader van de opmaak van het nieuwe meerjarenplan 2020-2025.
Het college keurt de indiening van het voorstel 'eengemaakt ondernemersloket stad Antwerpen' in het kader van de EFRO-oproep intergemeentelijke samenwerking en digitalisering naar ondernemers, goed.