Fout geparkeerde fietsen verkleinen de looproutes, belemmeren de toegang tot handelspanden en horecazaken en kunnen zorgen voor een rommelig straatbeeld. Dit verhoogt het risico op fietsdiefstal en vandalisme. Hinderlijk gestalde fietsen kunnen bovendien een gevaar opleveren doordat ze de doorgang voor hulpdiensten belemmeren of de in-/uitgang of vluchtroute voor gebruikers van een gebouw of metro (gedeeltelijk) versperren.
Voor een integrale aanpak van overlast door hinderlijk gestalde fietsen stelt het college een projectleider leefbaarheid van de bedrijfseenheid Maatschappelijke Veiligheid aan.
De projectleider zal op korte termijn acties coördineren binnen verschillende domeinen: communicatie, nudging, infrastructuur en handhaving. Door in te zetten op veiligheid, properheid en het nauw opvolgen van sociale problematieken, beogen we fietsdiefstallen tegen te gaan en de ruimtelijke veiligheid te versterken. Om gedragenheid te creëren bij alle fietsers is het van groot belang om ook de deelsystemen mee te nemen in dit project.
Binnen het luik handhaving vinden er gefaseerde knipacties plaats om fietsen die hinderlijk gestald zijn te verwijderen:
Deze intensieve actie loopt (los van voorbereidingen) van 23 september 2019 tot en met 6 januari 2020.
Alle afspraken en details zijn opgenomen in het bijgevoegde actieplan en de twee grondplannen. Tussentijds en nadien volgt er een evaluatie met alle partners. Deze evaluatie wordt ter kennis gegeven aan het college met een voorstel van aanbevelingen en vervolgacties op middellange en lange termijn.
Op middellange en lange termijn wordt de nood aan een codexuitbreiding onderzocht en komt het vernieuwde Operaplein aan bod. Er wordt gekeken of er nieuwe handhavingsinstrumenten kunnen worden toegepast. Bestaande fietsstallingen worden geoptimaliseerd en nieuwe mogelijkheden om overlast te voorkomen worden getest en geïmplementeerd.
Het actieplan wordt uitgewerkt in nauwe samenwerking met tal van partners, waaronder Maatschappelijke Veiligheid/Stadstoezicht, Stadsbeheer/Stadsreiniging, Stadsontwikkeling, Politiezone Antwerpen, NMBS, De Lijn, Levanto (Fietshaven), CAW Antwerpen (Outreach).
Het bestuursakkoord van de stad Antwerpen 2019-2024 heeft veel aandacht voor het stimuleren van fietsen in de stad Antwerpen en voor het veilig stallen van fietsen op drukke plaatsen. (Bestuursakkoord nummer 37)
Er is een problematiek van hinderlijk gestalde fietsen in de zone rondom het Centraal Station (Koningin Astridplein, Pelikaanstraat tot Simonsstraat, Mediaplein, De Keyserlei tot Operaplein).
De veiligheidsproblematiek (fietsdiefstal, sociale problematieken) en het gepercipieerde onveiligheidsgevoel in de ondergrondse fietsstalling Astrid -1 maakt dat fietsers vaker geneigd zijn om hun fiets bovengronds te stallen.
Het is belangrijk om te voorkomen dat deze problematieken uitbreiden naar de toekomstige ondergrondse stalling aan het nieuwe Operaplein.
Voor nudging en werkingskosten schatten we een kost van 7.500,00 euro.
Het college verleent goedkeuring aan de uitvoering van het actieplan hinderlijk gestalde fietsen omgeving Centraal Station.
Het college keurt de logistieke ondersteuning voor het actieplan hinderlijk gestalde fietsen goed, voor de periode van 23 september 2019 tot en met 6 januari 2020.
Het college geeft opdracht aan:
Maatschappelijke Veiligheid -Sociale Interventie
|
|
Maatschappelijke Veiligheid - Stadstoezicht |
|
Stads- en Buurtonderhoud - Bijzondere Opdrachten en Feestelijkheden
|
|
Ondernemen en Stadsmarketing - Bussiness en innovation
|
|
Politiezone Antwerpen
|
|
Stadsontwikkeling - Mobiliteit en Parkeren |
|
Stadsontwikkeling - Beheer en Onderhoud
|
|
Maatschappelijke Veiligheid
AG VESPA
|
|