Artikel 84 §3, 3e lid van het Decreet Lokaal Bestuur stelt dat het vast bureau bevoegd is voor het financiële beheer, met behoud van de toepassing van de bevoegdheden van de raad voor maatschappelijk welzijn.
Artikel 217 tot 220 van het Decreet Lokaal Bestuur bevat de regelgeving rond organisatiebeheersing. Dit besluit zal mee opgenomen worden in de toekomstige besluitvorming met betrekking tot organisatiebeheersing.
Alle bedragen in dit document zijn exclusief btw.
Met het besluit van 20 december 2018 (jaarnummer 693) regelde de raad voor maatschappelijk welzijn de principes voor bestellingen en de goedkeuring van bestellingen en te betalen bedragen bij het OCMW. Voor de stad en voor de districten werden aparte besluiten geagendeerd op de daarvoor bevoegde organen. Het doel is om maximaal te werken met dezelfde principes bij de stad, het OCMW en de districten.
Op 1 januari 2019 trad het decreet lokaal bestuur in werking. Daarin wordt het concept van organisatiebeheersing gelanceerd. Het raamwerk daarvan zal worden voorgelegd ter goedkeuring aan de raad voor maatschappelijk welzijn. Eén van de onderdelen daarvan is de regeling van de bevoegdheden en procedures voor de goedkeuring van bestellingen en te betalen bedragen. In dit besluit wordt een voorstel van werkwijze voorgelegd voor dat onderdeel.
Binnen de integratie van ondersteunende diensten van de stad en het OCMW, is één van de deeltrajecten de integratie van de financiële diensten. Het gelijktrekken en verbeteren van de financiële processen is een belangrijke doelstelling. Het bestel- en goedkeuringsproces is daarbinnen één van de processen die een impact heeft op de hele administratie en ook op de politieke organen. In 2018 verliep het bestel- en goedkeuringsproces van te betalen bedragen nog op een verschillende manier bij de stad en het OCMW. Vanaf 2019 wil het bestuur deze verschillen wegwerken. Dit wordt mogelijk doordat vanaf 2019 de beslissingsorganen van de stad en het OCMW gelijkvormig zijn. Dat maakt het mogelijk om voor beide entiteiten bestellingen te laten goedkeuren op één en dezelfde manier. Zonder deze stap zouden diensten geconfronteerd worden met twee verschillende werkwijzen en regels voor transacties op het budget van de stad enerzijds en op het budget van het OCMW anderzijds.
Naast het gelijktrekken van de bestel- en goedkeuringsflow tussen de stad, het OCMW en de districten, wil het bestuur een aantal regels logischer en duidelijker maken: de verschillen tussen bestellingen of goedkeuringen voor exploitatie en investeringen worden weggewerkt. Door het optrekken van de grensbedragen worden doorlooptijden voor veelvoorkomende bestellingen verkort.
Volgende aanpassingen die door de raad voor maatschapplijk welzijn werden goedgekeurd op 20 december 2018 (jaarnummer 693) worden voorgelegd ter bekrachtiging aan het vast bureau:
Stopzetting regels uit de dienstnota ‘Overheidsopdrachten bestellen en betalen OCMW’
Op 30 november 2017 (jaarnummer 620) keurde de raad voor maatschappelijk welzijn een aantal regels en principes goed over het plaatsen van overheidsopdrachten, het maken van bestellingen en het goedkeuren van bestellingen en te betalen bedragen in de dienstnota ‘Overheidsopdrachten bestellen en betalen OCMW’. Deze nota werd opgesteld in afwachting van de gelijkschakeling van al deze principes en regels tussen de stad, het OCMW en de districten, gebaseerd op de regels van het Decreet Lokaal bestuur.
In dit besluit worden de nieuwe regels en principes voorgelegd ter goedkeuring, die verder uitgewerkt worden in een nieuwe gezamenlijke dienstnota ‘Bestellen en betalen’ die na de goedkeuring van dit besluit gepubliceerd zal worden. Deze nieuwe dienstnota zal gelden voor de stad, het OCMW en de districten met ingang vanaf 1 januari 2019.
Het voorstel is dat het vast bureau bekrachtigt om – met ingang van 1 januari 2019 – alle bepalingen en regels stop te zetten van de nota ‘Overheidsopdrachten bestellen en betalen OCMW’, goedgekeurd door de raad voor maatschappelijk welzijn van 30 november 2017 (jaarnummer 620).
Nieuwe delegatie van bevoegdheid tot goedkeuren
De grensbedragen en regels voor de bevoegdheidsverdeling en goedkeuring worden aangepast en gelijkgetrokken tussen investeringen en exploitatie. De bevoegdheid om de aanwendingsvoorwaarden te bepalen voor nominatieve toelagen, voor het uitbetalen van nominatieve toelagen en toelagen onder reglement worden gedelegeerd naar de algemeen directeur voor bedragen ≤ € 10.000.
Het voorstel is dat het vast bureau bekrachtigt om de bevoegdheden voor het goedkeuren van bestellingen en te betalen bedragen voor het OCMW – met ingang van 1 januari 2019 – als volgt te regelen:
Volgende modaliteiten zijn van toepassing:
Het is en blijft de exclusieve bevoegdheid van de raad voor maatschappelijk welzijn om nominatieve toelagen goed te keuren voor het OCMW.
Invoeren van goedkeuring op lijst door het vast bureau
Analoog aan de werking bij de stad wordt de goedkeuring van bestellingen voorzien op basis van lijsten met bestelbons die worden gekoppeld aan een standaardbesluit dat wordt voorgelegd aan het vast bureau ter goedkeuring. Dit werkt efficiënter dan individuele besluiten per bestelbon op het vast bureau. Het voorstel is om – met ingang van 1 januari 2019 – bestellingen voor het OCMW op centrale lijsten te laten agenderen voor:
Het voorstel is dat het vast bureau bekrachtigt om – met ingang van 1 januari 2019 – volgende bestellingen voor het OCMW wel individueel te laten goedkeuren door het vast bureau:
Met ‘normale bestellingen’ wordt bedoeld alle courante bestellingen behalve:
Specifieke werkwijze nutsvoorzieningen
In het kader van de verwerking van nutsfacturen (gas, elektriciteit en water) werkt de stad sinds 2018 met een specifieke werkwijze van zogenaamde ‘nutsbonnen’ om deze kosten zo efficiënt mogelijk te verwerken. Per meter wordt vóór elk kalenderjaar een aparte bestelbon opgemaakt voor een bedrag van € 1,00, in plaats van voor het geraamde jaarverbruik. In het budget wordt wel het geraamde jaarverbruik voorzien, gebaseerd op het verbruik uit vorige jaren en ramingen. Deze bons worden opgeladen in het financiële systeem vóór de start van het kalenderjaar via een Excelbestand. Het visum wordt verleend op basis van dit bestand.
Het voorstel is dat het vast bureau het principe bekrachtigt om – met ingang van 1 januari 2019 – dit systeem ook te gebruiken voor de nutsvoorzieningen van het OCMW. Deze specifieke bestelbons voor nutsvoorzieningen krijgen ineens de status van een goedgekeurde bestelbon en worden niet meer voorgelegd ter goedkeuring.
Om de facturen vlot te kunnen verwerken is het nodig dat de beschikbaarheidscontrole voor nutsvoorzieningen wordt aangepast. Standaard gebeurt die controle op de combinatie budgetplaats + budgetpositie + functiegebied. Voor nutsvoorzieningen is het voorstel om de controle op een hoger niveau te zetten: profit center + budgetpositie + functiegebied. Het verschil is dat geen overboekingen meer nodig zijn tussen de budgetplaatsen van eenzelfde profit center (bedrijfseenheid). Dit zorgt voor een vlottere en meer automatische verwerking van facturen en creditnota’s.
Het voorstel is dat het vast bureau bekrachtigt dat voor nutsvoorzieningen – met ingang vanaf 1 januari 2019 – de beschikbaarheidscontrole kan gebeuren op het niveau van profit center in plaats van op de onderliggende budgetplaatsen.
Bestellingen die altijd door het vast bureau worden goedgekeurd
Het gaat hier om bestellingen of te betalen bedragen waarvoor extra aandacht van het vast bureau nodig is of die extra toelichting vragen. Het voorstel is om volgende soorten bestellingen, ongeacht het bedrag, altijd te laten goedkeuren door het vast bureau:
Tolerantie op meerlevering bij exploitatiebudget en ontvangstregistratie
Bij bestellingen is het niet altijd mogelijk om op voorhand een exact aantal te bepalen bijvoorbeeld bij bulkgoederen zoals grind of bij de reparatie van materieel (werkuren). Er wordt gewerkt met geschatte hoeveelheden. Voor bestellingen op exploitatiebudget met ontvangstregistratie wordt voorzien dat een meerlevering tot maximaal 10 % van de oorspronkelijke hoeveelheid bij de bestelling, zonder extra goedkeuring (door het systeem) aanvaard wordt. Dit geldt niet voor bestellingen op investeringsbudget of bestellingen zonder ontvangstregistratie.
Het voorstel is dat het vast bureau bekrachtigt om – met ingang van 1 januari 2019 – een tolerantie van 10 % bij exploitatiebestellingen met ontvangstregistratie te voorzien en deze te beperken tot een maximale waarde van € 5.500.
Voor alle andere significante verschillen tussen de bestelling enerzijds en de levering of de factuur anderzijds, zijn bijkomende correctiebestellingen en goedkeuringen nodig.
Gebruik van 2- en 3- way matching voor inkomende facturen
Om een efficiënte verwerking van facturen te bekomen, is er het systeem van ‘2- en 3-way matching’ dat in veel bedrijven en ook bij de administraties van de stad en het OCMW wordt gebruikt in verschillende vormen. Het doel van dit systeem is om facturen waar geen afwijkingen zijn, automatisch te verwerken en alleen aandacht te geven aan facturen waar wel afwijkingen zijn tegenover de bestelling of de ontvangstregistratie (waar van toepassing). Facturen die matchen, stromen vlot door naar de stap van de betaling (rekening houdend met de vervaldatum) en zorgen voor een betere relatie met de leveranciers en minder verwijlintresten.
3-way matching:
BESTELLING = GELEVERDE GOEDEREN, WERKEN OF DIENSTEN = FACTUUR
Als de factuur overeen komt met de geleverde goederen, werken of diensten en de bestelbon (bedrag, hoeveelheid, kwaliteit), dan treedt er 3-way matching op. De factuur wordt dan automatisch geboekt en klaargezet voor de betalingscontroles door de algemeen directeur, die voorafgaan aan het opnemen van de betaling in een betaalbestand. Het akkoord gaan met de geleverde goederen, werken of diensten wordt via de goederenontvangst expliciet geregistreerd in het systeem door de betrokken dienst.
2-way matching:
GEGEVENS (RAAM)BESTELLING = GEGEVENS FACTUUR
Als de factuur overeen komt met de bestelling, dan treedt er 2-way matching op. De factuur wordt dan automatisch geboekt en klaargezet voor de betalingscontroles door de algemeen directeur, die voorafgaan aan het opnemen van de betaling in een betaalbestand. Dit wordt gebruikt voor zaken zoals gas, elektriciteit, leasingwagens, verzekeringen, huren. Voor deze zaken is goederenontvangst niet zinvol.
Geen 2- of 3-way matching:
Facturen waarbij er verschillen zijn tussen de bestelling, de eventuele goederenontvangst en de factuur op vlak van prijs, hoeveelheid of kwaliteit, matchen niet. Deze facturen worden manueel verwerkt en stromen niet automatisch door naar de lijst met facturen die klaarstaan voor de betalingscontroles door de algemeen directeur, die voorafgaan aan het opnemen van de betaling in een betaalbestand.
Het voorstel is dat het vast bureau bekrachtigt om – met ingang van 1 januari 2019 – het principe van 2- en 3-way te gebruiken, volledig analoog aan de werking bij de stad, voor de inkomende facturen van het OCMW. Facturen die matchen, worden automatisch en zonder goedkeuring geboekt en opgenomen in de lijst met vrij te geven facturen die klaarstaan voor de betalingscontroles door de algemeen directeur, die voorafgaan aan het opnemen van de betaling in een betaalbestand.
Facturen die niet matchen: verwerken, boeken en betalen zonder expliciete goedkeuring
Er zijn tal van situaties waarin geen 2- of 3-way matching optreedt. Bijvoorbeeld wanneer er geen overeenstemming is tussen het bedrag van de bestelbon en het bedrag van de factuur of wanneer er (nog) geen ontvangstregistratie werd ingegeven voor de geleverde goederen, werken of diensten.
Vooraleer deze facturen klaargezet kunnen worden om ze vrij te geven voor betaling, is er steeds een manuele verwerking nodig door de administratie. Deze manuele verwerking kan bestaan uit: het aanmaken van een (bijkomende) correctiebestelling, de verwerking van een creditnota, technische koppeling van bestelbon aan factuur, een goederenontvangst die nog moet uitgevoerd worden,…
Indien er een bijkomend budgettair engagement nodig is, dient een aparte correctiebestelbon opgemaakt te worden die een specifiek goedkeuringstraject volgt. In andere gevallen gaat het vooral om administratieve en technische handelingen.
De bevoegdheid om bestellingen en te betalen bedragen te beoordelen en goed te keuren kan dus al ten volle spelen in het traject dat aan de factuur voorafgaat en bij eventuele correctiebestellingen. Bij het verwerken van de factuur is een goedkeuring op die verwerking dan een extra stap die geen meerwaarde heeft.
Het voorstel is dat het vast bureau bekrachtigt dat – met ingang van 1 januari 2019 – facturen die niet matchen volgens de principes van 2- en 3-way matching – na de nodige aanpassingen en rechtzettingen door de administratie om ze te verwerken – automatisch geboekt worden en mogen opgenomen worden in de lijst met vrij te geven facturen voor betaling zonder bijkomende goedkeuring.
Opheffen kleine prijsverschillen tussen facturen en bestellingen
Tussen facturen en bestellingen kunnen door verschillende oorzaken kleine verschillen optreden. Dit zorgt voor extra manueel werk en een tragere doorstroming van facturen. Het gaat hoofdzakelijk om afrondings- of berekeningsverschillen (bijvoorbeeld prijzen met meer dan 2 cijfers na de komma, btw berekend op lijnniveau tegenover op de som van lijnen). Het volledig manueel rechtzetten van die kleine verschillen vraagt meer tijd dan het wegboeken van die verschillen op de juiste kostenrekening. Bijvoorbeeld doordat facturen of creditnota’s manueel tegengeboekt en opnieuw ingeboekt moeten worden.
In de huidige procedures voor het OCMW is voorzien dat verschillen gedeblokkeerd kunnen worden, zodat de factuur sneller vrijgegeven wordt voor betaling, met het oog op een hogere matching van facturen en een efficiëntere inzet van mensen.
Het voorstel is dat het vast bureau bekrachtigt om – met ingang van 1 januari 2019 – de grenzen binnen dewelke kleine prijsverschillen tussen facturen en bestellingen gedeblokkeerd worden, als volgt te bepalen, zodat ze in overeenstemming zijn met de overige grensbedragen van de goedkeuringsflow:
In de linkerkolom staan de grensbedragen van bestellingen, in de rechterkolom de maximale verschillen die gedeblokkeerd mogen worden:
Exploitatie en investeringen ≤ € 10.000 |
1 % max. € 5 |
Exploitatie en investeringen > € 10.000 en ≤ € 30.000 |
max. € 10 |
Exploitatie en investeringen > € 30.000 |
max. € 50 |
Voor alle andere verschillen tussen de factuur en de bestelling, wordt een (bijkomende) correctiebestelling opgemaakt en goedgekeurd.
Correctiebestellingen
Het basisprincipe is dat elke levering of prestatie die het bestuur ontvangt, voorafgegaan moet worden door een volledig goedgekeurde bestelling.
Als er geen volledig goedgekeurde bestelling voorafging aan een levering of prestatie, of als er een groter verschil is tussen de factuur en de bestelling dan de hoger genoemde toleranties, dan dient dit rechtgezet te worden via een correctiebestelling.
Het voorstel is dat het vast bureau bekrachtigt om ook hier het onderscheid tussen bestellingen op exploitatie- en investeringsbudget op te heffen en om – met ingang van 1 januari 2019 – de bevoegdheid tot het goedkeuren van correctiebestellingen en te betalen bedragen namens het OCMW als volgt te regelen:
Uitgaven zonder bestelbon
Het basisprincipe is dat alle uitgaven maar kunnen gebeuren op basis van een bestelbon die vooraf volledig goedgekeurd is.
Hierop zijn een aantal uitzonderingen voor specifieke uitgaven. De visumcontrole is van toepassing, tenzij de wet deze uitgaven daarvan vrijstelt, of tenzij vooraf al visum werd verleend bij het afsluiten van een verbintenis met financiële gevolgen, waarvan de specifieke betaling het logische gevolg is. Deze uitgaven gebeuren op basis van ontvangen documenten (‘FI-factuur’) of boekingen in de algemene boekhouding. Het gaat om volgende soorten uitgaven (limitatief):
Op 8 oktober 2010 (jaarnummer 12307) keurde het college van burgemeester en schepenen goed om bij de stad het principe van 2- en 3-way matching voor het verwerken van inkomende facturen te gebruiken.
Op 30 november 2017 (jaarnummer 620) keurde de raad voor maatschappelijk welzijn de nota ‘Overheidsopdrachten bestellen en betalen OCMW’ goed. Daarin is opgenomen dat voor het verlenen van visum door de financieel beheerder een drempelbedrag van € 5.500 (exclusief btw) geldt. Dit betekent dat alle verbintenissen aangegaan door het bestuur boven € 5.500 (exclusief btw) vallen onder het visumtoezicht van de financieel beheerder en dat bedragen onder de € 5.500 vrijgesteld worden van visumtoezicht.
In datzelfde besluit keurde de raad voor maatschappelijk welzijn goed dat onder de € 5.500 de budgethouders van het OCMW kunnen beslissen over de opportuniteit van verbintenissen en dat boven de € 5.500 de raad voor maatschappelijk welzijn beslist.
Op 22 december 2017 (jaarnummer 11145) keurde het college van burgemeester en schepenen goed dat voor de stad een specifieke werkwijze wordt gevolgd voor het vastleggen en uitbetalen van kosten voor de nutsvoorzieningen gas, water en elektriciteit. Hiervoor werd ook een afwijking toegestaan op de beschikbaarheidscontrole. Dit met het oog op een efficiënte verwerking van deze kosten.
Op 22 december 2017 (jaarnummer 11146) keurde het college van burgemeester en schepenen goed dat voor de stad facturen die niet automatisch goedgekeurd worden via 2- en 3-way niet langer goedgekeurd moeten worden door het college. Deze facturen worden, na het rechtzetten van de verschillen door de administratie, automatisch goedgekeurd.
Op 24 oktober 2018 (jaarnummer 402) keurde het managementteam van de stad en het OCMW het voorstel met aangepaste principes voor de bestel- en goedkeuringsflow voor de stad, het OCMW en de districten goed en gaf opdracht om deze principes voor te leggen ter goedkeuring aan de raad voor maatschappelijk welzijn van het OCMW, zodat ze in 2019 ingevoerd kunnen worden.
Op 23 november 2018 (jaarnummer 10339) keurde het college de aangepaste principes voor bestellen en betalen voor de stad goed. De principes zullen ingaan op 1 januari 2019. De bedoeling is dat vanaf dan de stad, het OCMW en de districten maximaal dezelfde principes toepassen voor bestellingen en goedkeuringen van bestellingen.
Op 20 december 2018 (jaarnummer 693) keurde de raad voor maatschappelijk welzijn de aangepaste principes voor bestellen en betalen voor het OCMW goed. Gingen in op 1 januari 2019. De bedoeling is dat vanaf dan de stad, het OCMW en de districten maximaal dezelfde principes toepassen voor bestellingen en goedkeuringen van bestellingen. In dit besluit is opdracht gegeven om deze principes te laten bekrachtigen door het vast bureau in 2019.
Het vast burerau bekrachtigt dat – met ingang van 1 januari 2019 – alle regels en bepalingen uit de nota ‘Overheidsopdrachten bestellen en betalen OCMW’, goedgekeurd door de raad voor maatschappelijk welzijn van 30 november 2017 (jaarnummer 620) worden stopgezet.
De principes van dit besluit zijn uitgewerkt in een nieuwe gezamenlijke dienstnota 'Bestellen en betalen' voor de stad, het OCMW en de districten die ingaat op 1 januari 2019.
Het vast bureau bekrachtigt om – met ingang van 1 januari 2019 – de bevoegdheid tot het goedkeuren van bestellingen en te betalen bedragen namens het OCMW te delegeren aan de algemeen directeur in volgende gevallen (bedragen exclusief btw):
De goedkeuring van alle overige bestellingen en te betalen bedragen, valt onder de bevoegdheid van het vast bureau.
Volgende modaliteiten zijn van toepassing:
Het vast bureau bekrachtigt dat – met ingang van 1 januari 2019 – bestellingen op centrale lijsten worden geagendeerd op het vast bureau voor (bedragen exclusief btw):
Volgende bestellingen en te betalen bedragen worden individueel goedgekeurd door het vast bureau (bedragen exclusief btw):
Het vast bureau bekrachtigt het principe waarbij de nutsvoorzieningen van het OCMW – met ingang van 1 januari 2019 – automatisch verwerkt worden via het systeem van nutsbonnen met aangepaste beschikbaarheidscontrole. De raad voor maatschappelijk welzijn keurt het principe goed dat – met ingang van 1 januari 2019 – deze specifieke bestelbonnen voor nutsvoorzieningen ineens als goedgekeurd worden beschouwd, zodat ze niet meer expliciet ter goedkeuring moeten worden voorgelegd.
Het vast bureau bekrachtigt dat – met ingang van 1 januari 2019 – volgende soorten bestellingen ongeacht het bedrag altijd door het vast bureau goedgekeurd worden: verwijlintresten, schadevergoedingen, vergoeding externe juryleden (bij afwijking van reglement), dienstreizen van leden vast bureau en bijzonder comité sociale dienst, dienstreizen van personeel als ze optreden in naam van stad of OCMW (bijvoorbeeld als spreker op een congres), receptie en representatiekosten van leden vast bureau en bijzonder comité sociale dienst, verkeersboetes, aanvragen voor kredietkaarten, wijziging van reeds gegunde opdrachten.
Het vast bureau bekrachtigt dat – met ingang van 1 januari 2019 – een afwijking van maximaal 10 % op de oorspronkelijke bestelling (door het systeem) wordt getolereerd bij een ontvangstregistratie op exploitatiebudget. Dit met een beperking tot een maximale waarde van € 5.500 (exclusief btw). Voor die afwijking is geen bijkomende bestelling of goedkeuring nodig.
Het vast bureau bekrachtigt dat – met ingang van 1 januari 2019 – de principes van 2- en 3-way matching gebruikt worden voor de inkomende facturen van het OCMW. Facturen die matchen, worden automatisch geboekt en opgenomen in de lijst met vrij te geven facturen voor betaling.
Het vast bureau bekrachtigt dat – met ingang van 1 januari 2019 – facturen die niet matchen volgens de principes van 2- en 3-way matching – na de nodige aanpassingen en rechtzettingen door de administratie om ze te verwerken – automatisch geboekt worden en mogen opgenomen worden in de lijst met vrij te geven facturen voor betaling zonder bijkomende goedkeuring. In het proces voorafgaand aan de factuur, zitten al de nodige controle- en goedkeuringsstappen zodat de bevoegdheid om bestellingen en te betalen bedragen goed te keuren al voldoende tot zijn recht komt.
Het vast bureau bekrachtigt om – met ingang van 1 januari 2019 – de grenzen binnen dewelke kleine prijsverschillen tussen facturen en bestellingen gedeblokkeerd worden, als volgt te bepalen met het oog op een hogere matching van facturen en een efficiëntere inzet van mensen (bedragen exclusief btw).
In de linkerkolom staan de grensbedragen van de bestellingen, in de rechterkolom de maximale verschillen die gedeblokkeerd mogen worden:
Exploitatie en investeringen ≤ € 10.000 |
1% max. € 5 |
Exploitatie en investeringen > € 10.000 en ≤ € 30.000 |
max. € 10 |
Exploitatie en investeringen > € 30.000 |
max. € 50 |
Voor alle andere verschillen tussen factuur en bestelling, wordt een (bijkomende) correctiebestelling opgemaakt en goedgekeurd.
Het vast bureau bekrachtigt om – met ingang van 1 januari 2019 – de bevoegdheid tot het goedkeuren van correctiebestellingen namens het OCMW als volgt te regelen (bedragen exclusief btw):
Het vast bureau bekrachtigt dat – met ingang van 1 januari 2019 – als basisprincipe geldt dat uitgaven maar kunnen gebeuren op basis van een bestelbon die vooraf volledig goedgekeurd is.
Hierop zijn een aantal uitzonderingen voor specifieke uitgaven. De visumcontrole is van toepassing, tenzij de wet deze uitgaven daarvan vrijstelt, of tenzij vooraf al visum werd verleend bij het afsluiten van een verbintenis met financiële gevolgen, waarvan de specifieke betaling het logische gevolg is. Deze uitgaven gebeuren op basis van ontvangen documenten (‘FI-factuur’) of boekingen in de algemene boekhouding. Het gaat om volgende soorten uitgaven (limitatief):
Het vast bureau geeft opdracht aan:
Departement | Actie | Timing |
Financiën | Organiseren van controles om te bewaken dat diensten de nieuwe regels voor het goedkeuren van bestellingen en te betalen bedragen correct toepassen. | vanaf 2019 |
Financiën | Organiseren van periodieke rapportering aan het vast bureau over hogergenoemde controles en de toepassing van de principes in dit besluit. | vanaf 2019 |