Artikel 56, § 3, 4° van het Decreet lokaal bestuur van 22 december 2017 stelt dat het college van burgemeester en schepenen bevoegd is voor het voeren van de plaatsingsprocedure, de gunning en de uitvoering van overheidsopdrachten.
Als wijziging van de opdracht verzoekt de opdrachtnemer een prijsherziening door te voeren van + 55,00 EUR/ton.
Aan de voorwaarden voor een wijziging op basis van artikel 56 van het Koninklijk Besluit van 14 januari 2013 wordt voldaan.
De omstandigheden waarnaar verwezen wordt, waren onvoorzienbaar op het moment van de intekening van de opdracht.
Zowel het Chinese importverbod op kunststofafval, als de Nederlandse afvalstoffenheffing op residustromen zijn tot stand gekomen na de uiterste datum voor indiening van de offerte voor deze opdracht, zodat de opdrachtnemer er toen redelijkerwijze geen rekening mee heeft kunnen houden.
In navolging van het Chinese verbod op import van kunststofafval, werd ook in andere landen het importbeleid aangescherpt. Hierdoor is de vraag naar kunststofafval sterk gedaald, terwijl het aanbod sterk is gestegen, met een grote prijsdaling als gevolg. De impact van deze maatregelen is pas in de loop van 2019 geheel duidelijk geworden.
Door het huidige tarief van 45 EUR/ton aan te rekenen, terwijl de reële kost van de opdrachtnemer ingevolge de voormelde gewijzigde omstandigheden met 55 EUR/ton stijgt voor de resterende looptijd van de raamovereenkomst, zou de opdrachtnemer minstens een nadeel van 2,5 % van het oorspronkelijke opdrachtbedrag ondervinden. De meerprijs van de prijsherziening van + 55 EUR/ton naar 100 EUR/ton komt enkel voort uit de meerprijs voor de verwerking van de harde plastics, en niet uit andere factoren.
De prijsverhoging betreft met andere woorden louter een doorrekening van belangrijke bijkomende kosten die de opdrachtnemer niet kon voorzien, noch kan ontwijken. Een dergelijke situatie verantwoordt een herziening van de prijzen van de raamovereenkomst GAC/2016/4306 om deze in overeenstemming te brengen met de gewijzigde werkelijkheid.
In toepassing van artikel 56 van het Koninklijk Besluit van 14 januari 2013 kan de opdrachtnemer hetzij om verlenging van de uitvoeringstermijnen, hetzij, wanneer hij een zeer belangrijk nadeel heeft geleden, om een andere vorm van herziening of de verbreking van de overeenkomst vragen, door omstandigheden te doen gelden, die hij redelijkerwijze niet kon voorzien bij het indienen van de offerte of de sluiting van de opdracht, die hij niet kon ontwijken en waarvan hij de gevolgen niet kon verhelpen niettegenstaande hij al het nodige daartoe heeft gedaan. De drempel van het zeer belangrijke nadeel wordt vastgesteld op 2,5 percent van het initiële opdrachtbedrag. Deze drempel is in elk geval bereikt vanaf een nadeel van 100.000,00 EUR.
Op 24 mei 2017 (jaarnummer 4804) keurde het college de gunning van de opdracht GAC/2016/4306 - raamovereenkomst voor inzameling en verwerking van selectief ingezamelde harde plastics op de recyclageparken van de stad Antwerpen - goed aan de firma Suez R&R BE North nv, Lilsedijk 19 te 2340 Beerse, met ondernemingsnummer 0428.531.449 (hierna: opdrachtnemer).
Op 24 maart 2020 lichtte de opdrachtnemer de aanbestedende overheid in van de volgende omstandigheden, die volgens de opdrachtnemer redelijkerwijze niet konden worden voorzien bij het indienen van de offerte dan wel de sluiting van de opdracht en volgens hem een wijziging aan de opdracht rechtvaardigen:
In de aanvraag tot wijziging van de opdracht werd nog geen rekening gehouden met de bijkomende huidige omstandigheden. Door de coronacrisis is de oliemarkt in vrije val. Het recyclaat van plastics is zo goed als waardeloos geworden omdat een zuiverder virgin product aan bodemprijzen verkrijgbaar is.
Vermoedelijke jaarhoeveelheid ingezamelde harde plastics : 756,66 ton
Voor 2020 (enkel het effect van de prijsstijging):
Gezien de uitzonderlijke maatregelen, nu min of meer lagere aanvoer, vanaf komende weken terug stijging van de aanvoer.
Tonnage berekend op 7 maanden volle capaciteit.
756,66 ton/jaar : 12 maanden = 63,055 ton/maand
63,055 ton/maand x 7 maanden = 441,385 ton
441,385 ton x 55 €/ton = 24276,17 € (exclusief BTW) è x 1,21 = 29374,17 € (inclusief BTW)
Voor 2021 (enkel het effect van de prijsstijging) :
bestek loopt nog maar een half jaar
756,66 ton/jaar è voor een half jaar = 378,33 ton
378,33 ton x 55 €/ton = 20808,15 € (exclusief BTW) è x 1,21 = 25177,86 € (inclusief BTW)
Het college keurt de bovenvermelde wijziging van opdracht, een prijsherziening van + 55,00 EUR/ton aan de raamovereenkomst op basis van bestek GAC/2016/4306 voor inzameling en verwerking van selectief ingezamelde harde plastics op de recyclageparken van de stad Antwerpen, goed aan Suez R&R BE North nv, Lilsedijk 19, 2340 Beerse met ondernemingsnummer BE0428.531.449.
De financieel directeur verleent zijn visum en regelt de financiële aspecten als volgt:
Omschrijving | Bedrag | Boekingsadres | Bestelbon |
Raamovereenkomst voor inzameling en Suez R&R BE North nv ondernemingsnummer: BE0428.531.449 |
29.374,17 EUR (inclusief btw) |
budgetplaats: 5378000000 budgetpositie: 6141 functiegebied: 2WNS040202A00000 subsidie: SUB_NR fonds: INTERN begrotingsprogramma: 2SA050300 budgetperiode: 2000 |
Nog op te maken |
Raamovereenkomst voor inzameling en Suez R&R BE North nv ondernemingsnummer: BE0428.531.449 |
25.177,86 EUR (inclusief btw) |
budgetplaats: 5378000000 budgetpositie: 6141 functiegebied: 2WNS040202A00000 subsidie: SUB_NR fonds: INTERN begrotingsprogramma: 2SA050300 budgetperiode: 2100 Mits goedkeuring van de eerstvolgende aanpassing van het meerjarenplan door het college en gemeenteraad. |
Nog op te maken |