De raad van bestuur is bevoegd voor de programmatie van het aanbod.
De programmaties passen binnen de uitvoering van de strategische aanbodnota. De school zorgt met de opleidingen maatschappij- en welzijnswetenschappen en organisatie en logistiek voor doorlopende leerlijnen en voldoende keuzemogelijkheden.
Organisatie en logistiek (bso) met de focus op het realiseren van horizontale studiemobiliteit:
De school wenst haar stevige verankering in het domein Economie en Organisatie te verbreden met een studierichting in de arbeidsmarktgerichte finaliteit. Dit omwille van twee redenen:
- het realiseren van een aanbod in alle finaliteiten. De school heeft reeds een doorstromingsgericht aanbod met haar domeinoverschrijdende aso: Economische wetenschappen. Verder heeft de school de dubbele finaliteit met Bedrijf en organisatie (tso).
- het faciliteren van een vangnet (in het studiegebied Handel).
Maatschappij- en welzijnswetenschappen (tso) met de focus op het realiseren van horizontale studiemobiliteit:
De school wenst haar stevige verankering in het domein Maatschappij en welzijn te verbreden met een studierichting in de doorstroomgerichte finaliteit. Dit omwille van tweede redenen:
- het realiseren van een domeinschool in het domein Maatschappij en welzijn. De dubbele finaliteit en het arbeidsmarktgerichte aanbod zijn reeds aanwezig.
- het faciliteren van opstromers (in het studiegebied Personenzorg).
Het betreft hier niet vrij programmeerbare structuuronderdelen.
Deze programmatie vereist geen financiële investeringen.
M.b.t. de aangevraagde studierichting is er voldoende materiële infrastructuur aanwezig op de school omdat deze aanwezig is voor andere opleidingen.
In het geval van Organisatie en Logistiek (2de gr. bso) is deze (computerklas) aanwezig o.w.v. de opleidingen in het studiegebied Handel in het tso.
In het geval van Maatschappij- en welzijnswetenschappen (2de gr. tso) is de benodigde infrastructuur aanwezig o.w.v. de richtingen in het studiegebied Personenzorg in het tso en bso.
Tijdens de renovatie projecten in Waterbaan/Sint Rochusstraat worden deze opleidingen ingericht in de tijdelijke huisvesting in de Eikenstraat/Lange Klarenstraat aangezien er momenteel geen ruimte is in de Waterbaan/Sint Rochusstraat.
Deze programmaties zorgen voor een bijkomend loopbaanperspectief voor de leerkrachten binnen de domeinen die de school op deze manier duurzaam uitbouwt. Dat stelt de school in staat om het rekruterings- en nascholingsbeleid verder te verduurzamen.
Overleg directies secundair (16 september 2020)
Overleg met de officiële onderwijsverstrekkers (20 oktober 2020)
Overleg met de representatieve vakorganisaties (17 november 2020)
Codex secundair onderwijs (B.S.24/06/2011)
SO61 programmatie in het voltijds gewoon secundair onderwijs
Op 28 maart 2018 nam het Vlaams Parlement plenair het ontwerp van decreet aan dat de modernisering van de organisatie en de structuur van het secundair onderwijs vastlegt. Op 1 juni 2018 gaf de Vlaamse Regering haar definitieve goedkeuring aan het besluit van de Vlaamse Regering dat verder uitvoering geeft aan het decreet.
Op 14 februari 2020 keurde de raad van bestuur in uitvoering van het programma Levenslang Leren (PROG 31) de strategische aanbodnota 'Een onderwijsaanbod voor de Antwerpenaar - Een blik op de toekomst' goed. De nota legt de basisprincipes vast voor de ontwikkeling van het aanbod.
Op 27 maart 2020 keurde de raad van bestuur, in het kader van de implementatie van de modernisering van het secundair onderwijs, de basisopties goed in het tweede leerjaar van de eerste graad van het secundair onderwijs. Deze gingen in voege vanaf 1 september 2020. Vanaf 1 september 2021 worden progressief, leerjaar per leerjaar vanaf de tweede graad, de structuuronderdelen ingevoerd die zijn opgenomen in de matrix secundair onderwijs. Daar waar de concordantie alternatieven voorziet, komt het aan het schoolbestuur toe om per school één van die alternatieven te kiezen.
Op 27 november 2020 keurt de raad van bestuur de concordanties goed in het kader van de modernisering voor het eerste leerjaar van de tweede graad.
De huidige richting binnen SL Waterbaan “Sociale en technische wetenschappen” kan concorderen naar “Maatschappij en Welzijn” of naar “Maatschappij en Welzijnswetenschappen”. De keuze die hier dient gemaakt te worden is een finaliteitskeuze tussen de dubbele finaliteit en de doorstroomgerichte finaliteit.
Het AG Stedelijk onderwijs kiest er voor om te concorderen naar “Maatschappij en Welzijn” en een aanvraag in te dienen voor de programmatie van “Maatschappij en Welzijnswetenschappen”.
Stedelijk Lyceum Waterbaan wenst de doorlopende leerlijnen in de school te bevorderen door alle finaliteiten te voorzien binnen de domeinen maatschappij en welzijn en economie en organisatie. De programmaties 2de graad maatschappij- en welzijnswetenschappen is een nieuwe beleidsbeslissing waarmee het aanbod van SL Waterbaan verruimd wordt op basis van de principes van de aanbodnota. Zo is de school binnen het domein Maatschappij en welzijn actief in alle finaliteiten, want “Zorg en welzijn” in de arbeidsmarktgerichte finaliteit zal na een rechtlijnige concordantie ook tot het aanbod behoren.
De huidige richting “Handel” concordeert naar “Bedrijf en organisatie” of naar “Bedrijfsmanagement”. De keuze die hier dient gemaakt te worden is een finaliteitskeuze tussen de dubbele finaliteit en de doorstroomgerichte finaliteit. In haar beslissing van 27 november 2020 kiest het AG Stedelijk Onderwijs er voor om te concorderen naar “Bedrijf en organisatie” omdat de school in de doorstroomgerichte finaliteit al concordeert naar economische wetenschappen. Binnen dit domein wil het AG Stedelijk onderwijs daarnaast 2de graad organisatie en logistiek inrichten.
Uitvoering beslissing:
Taak | Verantwoordelijke | Timing |
Aanvraag Agodi | Stijn Auwers | 30/11/2020 |