De raad van bestuur is bevoegd voor de programmatie van het aanbod.
De programmaties passen binnen de uitvoering van de strategische aanbodnota. De vraag naar secundair onderwijs zal in Antwerpen de komende jaren een voorspelde groei kennen van 27%. Gekoppeld aan het bestaande marktaandeel van het AG Stedelijk Onderwijs betekent dit een verwachte toename in het Stedelijk Lyceum van 1400 leerlingen. Het is belangrijk om ten aanzien van deze nieuwe groep leerlingen een sterk en helder aanbod te realiseren. De voorgestelde programmaties passen in de verdere logische profilering van SL Lamorinière en verstreken de aantrekkelijkheid van het aanbod.
De school zorgt voor een vervolledigen van de eerste graad door parallel aan de basisoptie 2B voeding en horeca ook de basisoptie 2A voeding en horeca aan te bieden. De school zorgt met de opleidingen biotechnische wetenschappen en horeca voor doorlopende leerlijnen en voldoende keuzemogelijkheden.
De basisoptie 2A Voeding en horeca met de focus op het realiseren van verticale doorstroom:
De school wil een domeinschool worden in het domein Voeding en Horeca en dan is een basisoptie die kan voorbereiden op doorstromingsgerichte of dubbele finaliteit noodzakelijk.
Biotechnische wetenschappen (tso) en Horeca (tso) met de focus op het realiseren van horizontale studiemobiliteit:
De school wenst haar stevige verankering in het domein Voeding en Horeca te verbreden met een studierichting in de doorstroomgerichte en dubbele finaliteit (naast de reeds bestaande arbeidsmarktgerichte finaliteit). Dit omwille van tweede redenen:
- het realiseren van een domeinschool in het domein Voeding en Horeca. Het arbeidsmarktgerichte aanbod is reeds aanwezig.
- het faciliteren van opstromers (in het studiegebied Voeding).
Momenteel is er Biotechnische wetenschappen (2de graad tso) aanwezig op de school (Stedelijk Lyceum Lamorinière) in het domein Land- en tuinbouw als vestiging van Stedelijk Lyceum Waterbaan (vanuit onze scholengemeenschap Stedelijk Lyceum Antwerpen). Met deze programmatie willen we deze situatie rechtzetten en een Biotechnische wetenschappen (2de graad tso) in het domein Voeding en Horeca aanvragen. Als we deze verkrijgen zullen we de 2de graad Biotechnische wetenschappen op SL Lamorinière in het domein Land- en tuinbouw stopzetten (laten uitdoven) en Biotechnische wetenschappen in het domein Voeding en Horeca deze laten vervangen.
Het betreft hier niet vrij programmeerbare structuuronderdelen.
Impact op infrastructuur:
Deze programmatie vereist geen financiële investeringen. M.b.t. de aangevraagde studierichting is er voldoende materiële infrastructuur aanwezig op de school.
Biotechnische wetenschappen (2de gr. tso): 2 volledig uitgeruste labo’s ter beschikking omwille van de overheveling (in het verleden) van de 2de graad Techniek-wetenschappen (tso), 3de graad Chemie (tso) en de 3de graad Farmaceutisch-technisch assistent (tso) naar Stedelijk Lyceum ’t Eilandje (Technische Campus van het Stedelijk Lyceum in Antwerpen-noord: Stedelijk Lyceum Meir, vestiging Kempischdok).
Basisoptie 2A Voeding en horeca + Horeca (2de gr. tso): 3 restaurants (Old Skool, Brut & Nautilus) ter beschikking met 3 leskeukens, 3 zalen, 3 bars. Enkel Old Skool heeft een receptie en een vestiare. Brut heeft enkel een vestiaire. Nautilus heeft geen vestiaire en geen receptie.
Impact op personeel:
Deze programmaties zorgen voor een bijkomend loopbaanperspectief voor de leerkrachten binnen de domeinen die de school op deze manier duurzaam uitbouwt. Dat stelt de school in staat om het rekruterings- en nascholingsbeleid verder te verduurzamen.
Overleg directies secundair (16 september 2020)
Overleg met de officiële onderwijsverstrekkers (20 oktober 2020)
Overleg met de representatieve vakorganisaties (17 november 2020)
Codex secundair onderwijs (B.S.24/06/2011)
SO61 programmatie in het voltijds gewoon secundair onderwijs
Op 14 februari 202 keurde de raad van bestuur in uitvoering van het programma Levenslang Leren (PROG 31) de strategische aanbodnota 'Een onderwijsaanbod voor de Antwerpenaar - Een blik op de toekomst' goed. De nota legt de basisprincipes vast voor de ontwikkeling van het aanbod.
Stedelijk Lyceum Lamorinière wenst de doorlopende leerlijnen in de school te bevorderen door alle finaliteiten te voorzien binnen het domein voeding en horeca.
De programmaties basisoptie 2A voeding en horeca en 2de graad horeca is een nieuwe beleidsbeslissing waarmee het aanbod van SL Lamorinière verruimd wordt op basis van de principes van de aanbodnota.
De studierichting 2de graad biotechnische wetenschappen behoort reeds tot het bestaande feitelijke aanbod maar is nu administratief nog gekoppeld aan Stedelijk Lyceum Waterbaan. Stedelijk Lyceum Lamorinière evolueert door dit besluit van een (administratieve) vestigingsplaats van twee scholen naar een vestigingsplaats van 1 school (SL Lamorinière). Het AG Stedelijk Onderwijs wenst een beleid te voeren waarbij de constructies met vestigingsplaatsen wordt beperkt. De programmaties worden daarom opnieuw aangevraagd. De administratieve koppeling met Stedelijk Lyceum Waterbaan dooft uit. Dit betekent een administratieve vereenvoudiging en creëert een heldere organisatie van het aanbod.
In functie van de aanvraag bij AGODI worden de drie programmaties voor de school Stedelijk Lyceum Lamorinière gebundeld. Het inhoudelijke dossier is opgebouwd als een programmatie van 3 structuuronderdelen.
Uitvoering beslissing:
Taak | Verantwoordelijke | Timing |
Aanvraag Agodi | Stijn Auwers | 30/11/2020 |