Er werd een aanvraag voor een omgevingsvergunning ingediend bij het college van burgemeester en schepenen, die behandeld wordt volgens de vereenvoudigde procedure van het Omgevingsvergunningendecreet.
Projectnummer: | OMV_2022014103 |
Gegevens van de aanvrager: | zie exploitant |
Gegevens van de exploitant: | BVBA ALLODIUM (0425097946) met als adres Handelslei 254 te 2980 Zoersel |
Ligging van het project: | Leo Vermandellei 2 te 2180 Ekeren (Antwerpen) |
Kadastrale percelen: | afdeling 33 sectie H nr. 612/2 M |
waarvan: |
|
- 20211014-0046 | afdeling 33 sectie H nr. 612/2 M (Bemaling Ekeren Leo Vermandellei 2) |
Vergunningsplichten: | Exploitatie van ingedeelde inrichtingen of activiteiten |
Voorwerp van de aanvraag: | het exploiteren van een bemaling voor de aanleg van een kelderverdieping |
Omschrijving ingedeelde inrichtingen of activiteiten
Voorgeschiedenis
Op 17 december 2021 weigerde het college de omgevingsvergunningsaanvraag met referentie OMV_2021161093 voor een grondwaterbemaling. Tegen dit besluit werd door de indiener beroep aangetekend met toevoeging van bijkomende dossierstukken.
Aangevraagde rubriek
Aangevraagde rubriek Bemaling Ekeren Leo Vermandellei 2
Rubriek | Omschrijving | Gevraagd voor |
53.2.2°b)2° | bronbemaling, met inbegrip van terugpompingen van niet-verontreinigd grondwater in dezelfde watervoerende laag, die technisch noodzakelijk is voor ofwel de verwezenlijking van bouwkundige werken, ofwel de aanleg van openbare nutsvoorzieningen gelegen in een ander gebied dan de gebieden vermeld in punt 1 met een netto opgepompt debiet van meer dan 30.000 m³ per jaar en de verlaging van het grondwaterpeil bedraagt meer dan vier meter onder het maaiveld; | 108.909,00 m³/jaar |
Voorafgaand aan zijn beslissing neemt het college kennis van het verslag van de gemeentelijke omgevingsambtenaar.
Het verslag van de gemeentelijke omgevingsambtenaar luidt:
Adviezen
Externe adviezen
Adviesinstantie | Datum advies gevraagd | Datum advies ontvangen | Advies |
Vlaamse Milieumaatschappij/ Advies grondwater Antwerpen | 28 februari 2022 | 2 maart 2022 | Voorwaardelijk gunstig |
Interne adviezen
Adviesinstantie | Datum advies gevraagd | Datum advies |
Stadsontwikkeling/ Omgeving/ Vergunningen Stedenbouw | 28 februari 2022 | 3 maart 2022 |
Toetsing regelgeving en beleidsrichtlijnen
Plannen van aanleg, ruimtelijke uitvoeringsplannen en verkavelingen
Het eigendom is gelegen binnen de omschrijving van het gemeentelijk ruimtelijk uitvoeringsplan RUP Mariaburg, goedgekeurd op 26 februari 2018. Volgens dit plan ligt het eigendom in de volgende zone: artikel 1: zone voor wonen (wo1).
(Gemeentelijke ruimtelijke uitvoeringsplannen (RUP's) kan u raadplegen via www.antwerpen.be, zoek op ‘goedgekeurde BPA’s en RUP’s'.)
De aanvraag ligt niet in een verkaveling.
Omgevingstoets
Toetsing van de verenigbaarheid van het aangevraagde met de omgeving en de goede ruimtelijke ordening
De geplande werken zijn overeenkomstig de afgeleverde omgevingsvergunning voor stedenbouwkundige handelingen met referentienummer OMV_2019082287. De verenigbaarheid met de goede ruimtelijke ordening werd afgetoetst in dit dossier.
Toetsing van aanvaardbaarheid van de ingedeelde inrichtingen of activiteiten op het vlak van hinder en risico's voor de mens en het milieu
Het project bestaat uit de bouw van een ondergrondse bouwlaag waarop een meergezinswoning zal opgetrokken worden. Voor de uitgraving van de kelder (circa 26 meter x 22 meter) dient het grondwater verlaagd te worden tot maximaal 3,9 m-mv voor de kelder en 5,15 m-mv voor de liftputten. De duurtijd van de bemaling wordt ingeschat op 5 maanden.
Volgens de bijgevoegde bemalingsnota zal de grondwaterverlaging gebeuren door middel van een traditionele vacuümbemaling, waarbij de bemalingsfilters geïnstalleerd worden in de tertiaire zandlagen tot ongeveer 7 meter onder het maaiveld. De juiste diepte van de bemaling dient echter bepaald te worden door het bemalingsbedrijf in functie van de plaatselijke omstandigheden.
Voor de begroting van het te onttrekken waterbezwaar alsook de “evaluatie” van de impact op de omgeving, heeft de deskundige zich gebaseerd op sondeerverslagen uit de dichte omgeving.
De Vlaamse Milieumaatschappij merkt echter op in haar advies dat het inschatten van grondwaterstanden op basis van sondeerverslagen een vertekend beeld van de werkelijke grondwaterstand kan weergeven én raadt aan de grondwaterstanden na te gaan op basis van een peilbuis op de site.
Binnen de invloedstraal van de werken (575 meter) zijn er verschillende decretale bodemonderzoeken gekend. In de vorige aanvraag werd de impact van de bemaling op de mogelijk aanwezige verontreiniging niet onderzocht. Hierdoor kon niet beoordeeld worden of de impact van de bemaling op de omgeving al dan niet aanvaardbaar is.
Bij dit dossier werd een nota gevoegd, waarin de impact van de bemaling op de mogelijk aanwezige verontreiniging in de omgeving werd geëvalueerd. Uit het verslag van de deskundige blijkt dat:
“Op basis van deze screening zijn er geen indicaties dat er in de nabije omgeving van de bemaling grondwaterverontreinigingen aanwezig zijn die de bouwput kunnen bereiken. Er worden bijgevolg geen waterzuiveringen of lozingsnormen voorgesteld.”
Tenslotte blijft het risico op schade door zettingen ten gevolge van de bemaling beperkt. De berekende zetting bedraagt minder dan 15 mm.
Tenslotte adviseert de Vlaamse Milieumaatschappij om het bemalingswater, eventueel deels, te retourneren. Indien dit niet mogelijk is, moet dit gemotiveerd worden. Vervolgens moet onderzocht worden of er kan geloosd worden in oppervlaktewater of de RWA. Lozing in de riolering (gemengd stelsel of DWA) moet vermeden worden.
In de Kapelsesteenweg is de aanleg van een gescheiden riolering gepland. Het is niet gekend wanneer deze voorzien wordt. Indien RWA aanwezig is op het moment van de bemaling, zal hierop geloosd worden. Zo niet, zal op de gemengde riolering geloosd worden. Dit wordt opgenomen als bijzondere voorwaarde.
Advies aan het college
Advies over de ingedeelde inrichtingen of activiteiten
De aanvraag wordt voorwaardelijk gunstig beoordeeld, vanuit milieutechnisch oogpunt wordt voorgesteld de gevraagde vergunning te verlenen. De bemalingsactiviteiten kunnen worden vergund voor een periode van 12 maanden die aanvangt bij de opstart van de bemaling en voor een waterbezwaar van 108.909 m³/jaar én een debiet van maximaal 1.096 m³/dag.
Geadviseerde rubrieken
Rubriek | Omschrijving | Geadviseerd voor |
53.2.2°b)2° | bronbemaling, met inbegrip van terugpompingen van niet-verontreinigd grondwater in dezelfde watervoerende laag, die technisch noodzakelijk is voor ofwel de verwezenlijking van bouwkundige werken, ofwel de aanleg van openbare nutsvoorzieningen gelegen in een ander gebied dan de gebieden vermeld in punt 1 met een netto opgepompt debiet van meer dan 30.000 m³ per jaar en de verlaging van het grondwaterpeil bedraagt meer dan vier meter onder het maaiveld; | 108.909,00 m³/jaar |
Geadviseerde bijzondere milieuvoorwaarden
1. | De start- en stopdatum van de bemaling wordt gemeld aan VMM via het mailadres grondwater.ant@vmm.be en aan de stedelijke diensten via MI@antwerpen.be en milieuvergunningen@antwerpen.be met vermelding van het projectnummer (OMV_2022014103). |
2. | De stand van elke debietmeter wordt minstens volgens volgende frequentie genoteerd in een logboek dat steeds ter inzage ligt op de werf: o in de eerste week en telkens na instelling van een dieper bemalingspeil: vijfmaal; o voor de overige periode: maandelijks. |
3. | Het bemalingswater mag niet geloosd worden op het gemengd of DWA-rioleringsstelsel indien bij uitvoering van de bemaling een RWA-riolering aanwezig is binnen een afstand van 200 meter overheen openbaar domein. |
Het decreet van 25 april 2014 betreffende de omgevingsvergunning, het decreet houdende algemene bepalingen inzake milieubeleid, de Vlaamse Codex Ruimtelijke Ordening, het decreet betreffende het integraal handelsvestigingsbeleid, het decreet betreffende het natuurbehoud en het natuurlijk milieu en hun uitvoeringsbesluiten zijn van toepassing.
Conform artikel 15 van het Omgevingsvergunningsdecreet is het college van burgemeester en schepenen voor zijn ambtsgebied in eerste administratieve aanleg bevoegd voor volgende aanvragen van:
Procedurestap | Datum |
Indiening aanvraag | 1 februari 2022 |
Volledig en ontvankelijk | 28 februari 2022 |
Start openbaar onderzoek | geen |
Einde openbaar onderzoek | geen |
Gemeenteraad voor wegenwerken | geen |
Uiterste beslissingsdatum | 29 april 2022 |
Verslag GOA | 14 april 2022 |
naam GOA | Bieke Geypens |
Er zijn geen aanpalende eigenaars waarvan de scheidingsmuren met het project zouden worden opgericht, uitgebreid of afgebroken, die om hun standpunt gevraagd moesten worden.
Het college sluit zich integraal aan bij het verslag van de gemeentelijke omgevingsambtenaar en maakt dit tot zijn eigen motivatie.
Het college beslist de aanvraag tot omgevingsvergunning goed te keuren en aan de aanvrager de vergunning af te leveren, die afhankelijk is van de strikte naleving van volgende voorwaarden:
Algemene voorwaarden
de algemene voorwaarden die aan de vergunning zijn gehecht en er integraal deel van uitmaken.
Bijzondere milieuvoorwaarden
1. | De start- en stopdatum van de bemaling wordt gemeld aan VMM via het mailadres grondwater.ant@vmm.be en aan de stedelijke diensten via MI@antwerpen.be en milieuvergunningen@antwerpen.be met vermelding van het projectnummer (OMV_2022014103). |
2. | De stand van elke debietmeter wordt minstens volgens volgende frequentie genoteerd in een logboek dat steeds ter inzage ligt op de werf: o in de eerste week en telkens na instelling van een dieper bemalingspeil: vijfmaal; o voor de overige periode: maandelijks. |
3. | Het bemalingswater mag niet geloosd worden op het gemengd of DWA-rioleringsstelsel indien bij uitvoering van de bemaling een RWA-riolering aanwezig is binnen een afstand van 200 meter overheen openbaar domein. |
De vergunning omvat thans volgende rubriek:
Rubriek | Omschrijving | Gecoördineerd |
53.2.2°b)2° | bronbemaling, met inbegrip van terugpompingen van niet-verontreinigd grondwater in dezelfde watervoerende laag, die technisch noodzakelijk is voor ofwel de verwezenlijking van bouwkundige werken, ofwel de aanleg van openbare nutsvoorzieningen gelegen in een ander gebied dan de gebieden vermeld in punt 1 met een netto opgepompt debiet van meer dan 30.000 m³ per jaar en de verlaging van het grondwaterpeil bedraagt meer dan vier meter onder het maaiveld; | 108.909,00 m³/jaar |
Het college beslist dat de omgevingsvergunning geldig is voor een periode van één jaar vanaf de opstart van de bemaling en voor een waterbezwaar van 108.909 m³/jaar en een debiet van maximaal 1.096 m³/dag.