Er werd een aanvraag voor een omgevingsvergunning ingediend bij het college van burgemeester en schepenen, die behandeld wordt volgens de vereenvoudigde procedure van het Omgevingsvergunningendecreet.
Projectnummer: | OMV_2024101465 |
Gegevens van de aanvrager: | NV I.C.B.A. International Container Bemiddelings - Advies en Handelsbureau met als adres Transcontinentaalweg 2 te 2030 Antwerpen |
Ligging van het project: | Transcontinentaalweg 2 te 2030 Antwerpen |
Kadastrale percelen: | afdeling 17 sectie F nr. 906K |
Vergunningsplichten: | stedenbouwkundige handelingen |
Voorwerp van de aanvraag: | Plaatsen van twee kantoorcontainers (regularisatie) |
Omschrijving stedenbouwkundige handelingen
Relevante voorgeschiedenis
- 15/11/2024: vergunning (OMV_2024012483) voor een grond gewoonlijk gebruiken voor het stallen van voertuigen;
- 15/05/1997: vergunning (HV/1996/DROV/AN5/96/B/1687) voor het aanbouwen van een garage aan een werkplaats;
- 13/04/1995: vergunning (HV/1995/5-95/B/0058) voor het aanleggen van verharding;
- 03/11/1994: vergunning (HV/1994/5-94/B/0480) voor een werkplaats;
- 26/09/1991: vergunning (HV/1991/B/18/78207-91/308) voor een logistiek centrum.
Vergunde toestand
- functie: industrie en bedrijvigheid;
- inrichting:
Bestaande/nieuwe toestand
In het zuiden van het terrein zijn twee kantoorunits geplaatst:
- functie: industrie en bedrijvigheid (nevenfunctie kantoren);
- bouwvolume:
- gevelafwerking:
- inrichting:
Inhoud van de aanvraag
- bouwen van twee kantoorunits (regularisatie)
Het decreet van 25 april 2014 betreffende de omgevingsvergunning, het decreet houdende algemene bepalingen inzake milieubeleid, de Vlaamse Codex Ruimtelijke Ordening, het decreet betreffende het integraal handelsvestigingsbeleid, het decreet betreffende het natuurbehoud en het natuurlijk milieu en hun uitvoeringsbesluiten zijn van toepassing.
Conform artikel 15 van het Omgevingsvergunningsdecreet is het college van burgemeester en schepenen voor zijn ambtsgebied in eerste administratieve aanleg bevoegd voor volgende aanvragen van:
Voorafgaand aan zijn beslissing neemt het college kennis van het verslag van de gemeentelijke omgevingsambtenaar.
Het verslag van de gemeentelijke omgevingsambtenaar luidt:
Adviezen
Externe adviezen
Adviesinstantie | Datum advies gevraagd | Datum advies ontvangen | Advies |
Air Liquide Industries Belgium | 21 oktober 2024 | 11 november 2024 | Voorwaardelijk gunstig |
Haven van Antwerpen-Brugge, Permits&Advice | 21 oktober 2024 | 18 november 2024 | Voorwaardelijk gunstig |
Hulpverleningszone Brandweer zone Antwerpen | 21 oktober 2024 | 23 oktober 2024 | Voorwaardelijk gunstig |
Vlaamse Milieumaatschappij (VMM) - Watertoets | 21 oktober 2024 | 7 november 2024 | Gunstig |
Interne adviezen
Adviesinstantie | Datum advies gevraagd | Datum advies |
Stadsontwikkeling/ Mobiliteit | 21 oktober 2024 | 8 november 2024 |
Toetsing regelgeving en beleidsrichtlijnen
Plannen van aanleg, ruimtelijke uitvoeringsplannen en verkavelingen
Het goed is gelegen in het gewestelijk ruimtelijk uitvoeringsplan (GRUP) Afbakening zeehavengebied Antwerpen (Besluit van de Vlaamse regering van 30 april 2013), binnen de afbakeningslijn.
De gebieden binnen de afbakeningslijn behoren tot het zeehavengebied Antwerpen.
Met uitzondering van de deelgebieden waarvoor in dit plan voorschriften werden vastgelegd, blijven de op het ogenblik van de vaststelling van dit plan bestaande bestemmings- en inrichtingsvoorschriften onverminderd van toepassing.
Het goed is volgens voornoemd gewestelijk ruimtelijk uitvoeringsplan bestemd als Gebied voor zeehaven- en watergebonden bedrijven.
Zulk gebied is bestemd om te functioneren als Vlaams havengebied als onderdeel van de haven van Antwerpen. Het is bestemd voor zeehavengebonden en zeehavengerelateerde industriële en logistieke activiteiten en distributie-, opslag- en overslagactiviteiten die gebruikmaken van en aangewezen zijn op de zeehaveninfrastructuur.
Alle handelingen die nodig of nuttig zijn voor de realisatie van de bestemming en voor de exploitatie van de haven en de bedrijven zijn toegelaten.
Daartoe worden ook de volgende werken, handelingen, voorzieningen, en wijzigingen gerekend:
- de aanleg en het onderhoud van infrastructuur die nodig is voor de toegankelijkheid of voor verbindingen langs de waterzijde en langs de landszijde;
- het laguneren of op een andere wijze bergen of verwerken van baggerspecie.
Daarnaast is de ontwikkeling, het herstel en de instandhouding van tijdelijke ecologische infrastructuur toegelaten.
In het gebied zijn eveneens gebouwen of lokalen voor bewakingspersoneel toegelaten.
In het gebied zijn kantoorgebouwen niet toegelaten, tenzij ze noodzakelijk zijn voor en een inherent onderdeel zijn van de exploitatie van haven- en industriële activiteiten. De bestaande kantoorgebouwen kunnen behouden blijven binnen het bestaande bouwvolume op het moment van definitieve vaststelling van dit gewestelijk ruimtelijk uitvoeringsplan. Uitbreidingen zijn niet toegelaten.
De aanvraag dient beoordeeld te worden aan de hand van de voorschriften van het ruimtelijk uitvoeringsplan.
De aanvraag is in overeenstemming met de bestemming en de voorschriften van het gewestelijk ruimtelijk uitvoeringsplan. In de kantoorunits worden kantoren, een keuken en sanitair ondergebracht, ter ondersteuning van de bestaande havengebonden bedrijven op de site. De nieuwe kantoorunits lijken noodzakelijk voor de ondersteuning van de bedrijfsactiviteiten en dienen gezien te worden als een nevenfunctie van een groter geheel.
Gewestelijke stedenbouwkundige verordeningen
Hemelwater: het besluit van de Vlaamse Regering van 10 februari 2023 tot vaststelling van een gewestelijke stedenbouwkundige verordening inzake hemelwater, tot wijziging van het besluit van de Vlaamse Regering van 16 juli 2010 tot bepaling van stedenbouwkundige handelingen waarvoor geen omgevingsvergunning nodig is en tot opheffing van het besluit van de Vlaamse Regering van 5 juli 2013 houdende vaststelling van een gewestelijke stedenbouwkundige verordening inzake hemelwaterputten, infiltratievoorzieningen, buffervoorzieningen en gescheiden lozing van afvalwater en hemelwater.
De verordening hemelwater is niet van toepassing op de aanvraag aangezien het hemelwater dat op de kantoorunits valt, in de onverharde zones onder de units kan infiltreren. De onverharde zone heeft een oppervlakte van meer dan 1/4de van de afwaterende oppervlakte en watert niet af op omliggende percelen of het openbaar domein.
Toegankelijkheid: het besluit van de Vlaamse regering van 5 juni 2009 tot vaststelling van een gewestelijke stedenbouwkundige verordening inzake toegankelijkheid (verder genoemd verordening toegankelijkheid).
De verordening toegankelijkheid is niet van toepassing op de aanvraag aangezien er alleen maar kantoren voorzien worden in de units. Het is wel aangeraden ook rekening te houden met eventuele werknemers die tijdelijk of permanent gebruik maken van een rolstoel.
Publiciteit: het besluit van de Vlaamse regering van 12 mei 2023 tot vaststelling van een gewestelijke stedenbouwkundige verordening voor publiciteitsinrichtingen.
De gewestelijke publiciteitsverordening is niet van toepassing op de aanvraag.
Sectorale regelgeving
MER-screening:
Rekening houdend met de kenmerken van de aanvraag en zijn omgeving werd geoordeeld tijdens het volledig- en ontvankelijkheidsonderzoek dat de mogelijke milieueffecten van het project niet aanzienlijk zijn.
Programmatische Aanpak Stikstof: overeenkomstig het stikstofdecreet, het nieuwe beoordelingskader voor alle aanvragen die stikstofemissies veroorzaken, in werking getreden op 23 februari 2024.
Op basis van de toepassing van het stikstofdecreet kan redelijkerwijs geoordeeld worden dat voorliggende aanvraag een verkeersdragend of een verkeersgenererend project is. Het beoordelingskader uit het decreet is dus van toepassing. De berekende impactscore is kleiner dan of gelijk aan 1%. De opmaak van een passende beoordeling van de effecten van stikstofdepositie via de lucht ten aanzien van SBZ-H is niet vereist.
Watertoets: overeenkomstig artikel 1.3.1.1 van het decreet van 18 juli 2003 betreffende het integraal waterbeleid, gecoördineerd op 15 juni 2018 (verder genoemd Waterwetboek), dient een vergunningsaanvraag onderworpen te worden aan de zogenaamde watertoets. Deze wordt uitgevoerd overeenkomstig het besluit van de Vlaamse Regering van 20 juli 2006 tot vaststelling van nadere regels voor de toepassing van de watertoets, tot aanwijzing van de adviesinstanties en tot vaststelling van nadere regels voor de adviesprocedure bij de watertoets, vermeld in artikel 1.3.1.1 van het decreet van 18 juli 2003 betreffende het integraal waterbeleid, gecoördineerd op 15 juni 2018.
Het project is gelegen in een zone met een kleine pluviale overstromingskans (T1000) onder toekomstig (2050) klimaat (score B). Net ten zuiden van de kantoorunits wordt een zone aangeduid met een middelgrote pluviale overstromingskans (T100) onder huidig klimaat (score D).
Voor het project is geen fluviale overstromingskans gemodelleerd (score A). Het project is niet gelegen in een signaalgebied.
Het voorliggende project is geheel gelegen in een zone waarvoor de Vlaamse Milieumaatschappij aangewezen is als adviesinstantie. Dit advies is gunstig waarin volgende aandachtspunten worden opgenomen:
- Bij het plannen van de werkzaamheden moet rekening gehouden worden met de locaties waar infiltratie voorzien wordt. Deze dienen vrij gehouden te worden van zware belastingen om bodemverdichting te vermijden en om de infiltratiecapaciteit van het terrein maximaal te vrijwaren tijdens de werken;
- De kantoorunits worden niet gelijkgronds geplaatst.
Aangezien het een regularisatie betreft van de kantoorunits, de infiltratiezone zich onder de kantoorunits bevindt en de kantoorunits op een staalstructuur van 1 meter hoog worden geplaatst, dienen deze aandachtspunten niet opgenomen te worden als voorwaarden in deze vergunning.
Na onderzoek blijkt dat het project waarschijnlijk geen schadelijke effecten op het watersysteem veroorzaakt.
Archeologienota: overeenkomstig artikel 5.4.1 van het Onroerenderfgoeddecreet van 12 juli 2013 moet aan bepaalde aanvragen een archeologienota worden toegevoegd waarvan akte werd genomen
Het voorliggende project heeft een oppervlakte kleiner dan 5.000 m² waardoor een archeologienota waarvan akte is genomen niet van toepassing is.
Omgevingstoets
Toetsing van de verenigbaarheid van het aangevraagde met de omgeving en de goede ruimtelijke ordening
Functionele inpasbaarheid
De aanvraag betreft de regularisatie van het plaatsen van twee kantoorunits die verhuurd worden aan subconcessionarissen (Krone Fleet Belgium en RTR Belgium). Deze bedrijven zijn verhuurmaatschappijen van chassis en (koel)trailers in de Antwerpse haven waarvan de voertuigen worden hersteld en gestald op het voorliggend terrein.
De nieuwe kantoorunits maken de verdere exploitatie van de bestaande industriële bedrijven mogelijk waardoor de aanvraag zich functioneel inpast binnen het industrieveld.
Schaal - ruimtegebruik - bouwdichtheid
De kantoorunits worden op een bestaande verharding geplaatst en hebben een beperkte grondoppervlakte (59,1 m² en 73,9 m²). De vrije hoogte in de kantoorruimtes bedraagt 2,2 meter. Een ruimte die langdurig gebruikt wordt als werkplaats dient voor haar gebruikers voldoende kwalitatief te zijn. Een voldoende vrije hoogte voor verblijfsruimten garandeert dat elk vertrek over een minimale verblijfskwaliteit beschikt. Bovendien zijn gebouwen met een grotere vrije hoogte meer flexibel naar toekomstige aanpassing, hergebruik of functiewijziging. De functionele levensduur van gebouwen met lagere verdiepingshoogte dan 2,60 meter voor verblijfsruimten is beperkter.
Daar er gestreefd dient te worden naar een meer duurzame oplossing en kantoorunit 2 al ten minste van vóór 2003 aanwezig lijkt te zijn op de site volgens luchtfoto’s, wordt voorgesteld de kantoorunits te vergunnen voor een maximale termijn van 3 jaar om de aanvrager voldoende tijd te geven een definitief ontwerp uit te werken en te realiseren.
Visueel-vormelijke elementen
De kantoorunits worden opgebouwd uit containers en afgewerkt met grijze en blauwe metalen beplating. De gevelmaterialen zijn neutraal en aanvaardbaar in deze industriële omgeving. Het type constructie zelf is echter weinig architecturaal en weinig visueel aantrekkelijk. Door de ligging op een sterk zichtbare locatie, vooral ten opzichte van de Transcontinentaalweg, draagt het niet bij tot een aangenaam straatbeeld waardoor enkel een tijdelijke vergunning wordt toegestaan (zie ook deel Schaal – ruimtegebruik – bouwdichtheid).
Hinderaspecten – gezondheid – gebruiksgenot – veiligheid in het algemeen
Gezien de aard van de aanvraag, werd het advies ingewonnen van de Brandweer zone Antwerpen. Dit advies is voorwaardelijk gunstig. De opmerkingen en voorwaarden uit dit advies, met het oog op de brandveiligheid, kunnen integraal aan deze vergunning worden gehecht.
Er werd advies ingewonnen bij de Haven van Antwerpen-Brugge als gebiedsbeheerder. Zij brachten een voorwaardelijk gunstig advies uit waarin volgende aspecten zijn opgenomen:
- De vergunning voor het plaatsen van kantoorcontainers is maximaal 8 jaar geldig. Kantoorcontainers zijn ontworpen voor een tijdelijke invulling en voldoen doorgaans niet aan de wettelijke brandweervoorschriften waaraan nieuwe gebouwen moeten voldoen. Ze hebben daarenboven geen aangenaam binnenklimaat (qua akoestisch en thermisch comfort) en voldoen vaak niet aan energieprestatievereisten waaraan gebouwen moeten voldoen. Het Havenbedrijf is bijgevolg van oordeel dat kantoorcontainers niet als een duurzame ontwikkeling beschouwd kunnen worden en wenst de vergunningstermijn hiervoor tot 8 jaar beperkt te zien. Deze voorwaarde wordt bijgetreden (zie ook deel Schaal – ruimtegebruik – bouwdichtheid);
- In verband met naburige windturbines:
De vergunde windturbine is momenteel nog niet aanwezig. De kantoorcontainers zullen onder de rotorbladen komen te staan, wat extra risico’s met zich meebrengt. Gezien de aard van de constructies en het tijdelijk karakter, is het aangewezen deze weg te nemen bij het oprichten van de windturbine. Dit wordt dan ook opgelegd als voorwaarde. Daarnaast dient men bij het ontwerpen van nieuwe permanente constructies rekening te houden met de aanwezigheid van deze windturbines, om een positie onder de rotorbladen zoals nu te vermijden. Het is verder ook aangewezen dat de aanvrager van voorliggende vergunning afstemt met de exploitant van de windturbine omtrent de overige opmerkingen van het Havenbedrijf.
Wegens de situering van de aanvraag in de directe nabijheid van een pijpleiding werd tevens het advies ingewonnen van de beheerder van deze leiding. Dit advies van Air Liquide is voorwaardelijk gunstig. De voorwaarden uit dit advies, die gericht zijn op het vrijwaren van de integriteit van omgevende infrastructuren, met het oog op de beperking van de hinder van de geplande werkzaamheden en met het oog op de veiligheid, kunnen integraal aan de vergunning worden gehecht.
Mobiliteitsimpact (onder andere toetsing parkeerbehoefte)
Er werd advies gevraagd aan de dienst mobiliteit van de stad.
Parkeerbehoefte
Ten zuiden van de kantoorunits zijn er reeds 15 parkeerplaatsen voor personenwagens aanwezig. Er worden geen nieuwe parkeerplaatsen voorzien. De bestaande parkeerplaatsen worden beschouwd om de parkeerbehoefte van een reeds eerder vergunde activiteit op de site op te vangen.
In de kantoorunits is er plaats voor 5 personeelsleden (5 bureaus). De parkeerbehoefte die gegenereerd wordt door voorliggende aanvraag, wordt opgevangen op de bestaande parking waar 4 parkeerplaatsen gereserveerd zijn voor de werknemers van de kantoorunits. De parkeerbehoefte wordt dus op eigen terrein opgevangen.
Ontsluiting/bereikbaarheid:
Aangezien de kantoorunits zich ter hoogte van de inrit voor de vrachtwagenparking bevinden, is er op deze locatie veel verkeer. Hiervoor dienen voor voetgangers looplijnen en zebrapadmarkeringen voorzien te worden om aan te geven waar de voetgangers moeten wandelen en om bestuurders te duiden op hun mogelijke aanwezigheid op de site. Daarnaast dienen fietssymbolen aangebracht te worden van op de openbare weg om te duiden op de aanwezigheid van fietsers. Dit wordt meegegeven als aanbeveling voor een veiligere interne circulatie.
Fietsvoorzieningen:
Er worden geen overdekte en afgesloten staanplaatsen voorzien voor fietsen.
Voor 5 bijkomende werknemers dienen er 2 overdekte en afsluitbare fietsstalplaatsen voorzien te worden. Gelet op de gewenste modal shift naar duurzamere verplaatsingen, dienen er fietsvoorzieningen op het terrein ingericht te worden. Dit wordt opgelegd als voorwaarde.
Advies aan het college
Advies over de stedenbouwkundige handelingen
Aan het college wordt voorgesteld om voor de stedenbouwkundige handelingen de omgevingsvergunning te verlenen onder voorwaarden.
Geadviseerde stedenbouwkundige voorwaarden
1. De kantoorunits worden vergund voor een beperkte duur, met name tot de oprichting van de windturbine op het terrein (conform OMV_2023135735), evenwel met een maximumtermijn van 3 jaar.
2. De opmerkingen en voorwaarden uit het advies van de Brandweer zone Antwerpen dienen strikt nageleefd te worden.
3. De voorwaarden uit het advies van Air Liquide dienen strikt nageleefd te worden.
4. Er dienen minstens 2 overdekte en afsluitbare fietsstalplaatsen voorzien te worden.
Procedurestap | Datum |
Indiening aanvraag | 19 augustus 2024 |
Volledig en ontvankelijk | 21 oktober 2024 |
Start openbaar onderzoek | geen |
Einde openbaar onderzoek | geen |
Gemeenteraad voor aanleg, wijziging, verplaatsing of opheffing van gemeentewegen | geen |
Uiterste beslissingsdatum | 20 december 2024 |
Verslag GOA | 25 november 2024 |
Naam GOA | Katrine Leemans |
Er zijn geen aanpalende eigenaars waarvan de scheidingsmuren met het project zouden worden opgericht, uitgebreid of afgebroken, die om hun standpunt gevraagd moesten worden.
Het college sluit zich integraal aan bij het verslag van de gemeentelijke omgevingsambtenaar en maakt dit tot zijn eigen motivatie.
Het college beslist de aanvraag tot omgevingsvergunning goed te keuren en aan de aanvrager de vergunning af te leveren, die afhankelijk is van de strikte naleving van volgende voorwaarden:
Algemene voorwaarden
de algemene voorwaarden die aan de vergunning zijn gehecht en er integraal deel van uitmaken.
Stedenbouwkundige voorwaarden
1. De kantoorunits worden vergund voor een beperkte duur, met name tot de oprichting van de windturbine op het terrein (conform OMV_2023135735), evenwel met een maximumtermijn van 3 jaar.
2. De opmerkingen en voorwaarden uit het advies van de Brandweer zone Antwerpen dienen strikt nageleefd te worden.
3. De voorwaarden uit het advies van Air Liquide dienen strikt nageleefd te worden.
4. Er dienen minstens 2 overdekte en afsluitbare fietsstalplaatsen voorzien te worden.
Het college beslist de plannen waarvan een overzicht als bijlage bij dit besluit is gevoegd, goed te keuren.