Onlangs werden we weer geteisterd door een storm, de eerste echte herfststorm, en het is een standaardprotcol dat daarbij alle parken in Antwerpen worden afgesloten. Dit is logisch gelet op het gevaar van vallende takken, of zelfs het gevaar van bomen die ontworteld worden. Echter werd ook het park De Veldekens afgesloten. Dit is nogal een beetje absurd want er staan hier helemaal geen bomen, of toch zeker geen bomen die in geval van storm een gevaar kunnen vormen. Dus de situatie was als volgt, de toegang tot park De Veldekens werd afgesloten, terwijl de straat De Veldekens, waar wel grote bomen staan, gewoon toegankelijk bleef. Meer zelfs, alle Berchemse straten waar grote bomen staan, en dat zijn er gelukkig wel wat, die waren gewoon toegankelijk, en een parkje waar het absoluut 100% veilig is omdat er geen bomen staan, wordt afgesloten. De mensen begrijpen dit niet echt.
Kan het districtscollege aan de stad melden dat De Veldekens voor de komende twintig jaar niet langer in “die categorie park” moet gezet worden, die noopt tot afsluiting in geval van stormweer?
Beste Kris,
Bedankt voor je vraag. De benaming “park zonder bomen” klopt niet: we voorzien de aanplant van ongeveer 6 nieuwe bomen in De Veldekens. We zijn ons bovendien goed bewust van de verdichte ondergrond, wat het planten bemoeilijkt.
In de vorige bestuursperiode hebben we al veel inspanning geleverd om de bodem gezonder te maken, onder andere door de ondergrond op te “ploffen” zodat er meer zuurstof kan doordringen, zodat de bomen later goed kunnen groeien. Dit werk zetten we deze periode voort om van De Veldekens een volwaardig park te maken.
Wat betreft de stormsluiting: de stad Antwerpen hanteert een uniform veiligheidsbeleid waarbij stedelijke parken preventief worden afgesloten bij voorspelde windstoten van meer dan 90 km/u.
Na overleg met het stadsbestuur is De Veldekens echter van de lijst geschrapt van parken die standaard sluiten bij onweer. Omdat er rijen bomen rond het park staan, menen wij dat het veiliger is om het park tijdens een onweer te doorkruisen dan eromheen te lopen. Dit veiligheidsaspect moet in de afweging zeker meegewogen worden.
Tot slot stel ik voor om de situatie over vier jaar opnieuw te evalueren, zodra de oude én de nieuwe bomen voldoende gegroeid zijn, zodat we dan het risicoprofiel van het park kunnen herbekijken.
do 27/11/2025 - 13:08