Doorheen de jaren verscherpte het Letterenhuis zijn collectieprofiel. Mede daardoor zijn er verschillende archieven die beter bij het collectieprofiel van collega-bewaarinstellingen aansluiten, zoals vastgelegd in het collectie- en ontzamelbeleid, goedgekeurd op het college van 13 december 2024 (jaarnummer 9621).
Het directiecomité keurde, op de zitting van 27 november 2025 (jaarnummer 244), goed om de externe herbestemming van het Archief van Maurits Van Haegendoren en het Archief van het Vlaamse Aktiekomitee voor volksgezondheid van het Letterenhuis naar het ADVN voor te leggen aan het college.
De archieven lijden geen waardeverlies. Er ontstaat ruimte voor kwaliteitsverbetering voor de archieven in de collega-bewaarinstelling.
Overeenkomstig artikel 56, §3, 8°, a) van het Decreet Lokaal Bestuur is het college van burgemeester en schepenen bevoegd voor de daden van beschikking over roerende goederen, met uitzondering van het aangaan van dadingen.
De stad Antwerpen is eigenaar van alle vernoemde archieven.
Het Archief van Maurits Van Haegendoren (isad:lh:30726) betreft een archief in verband met de Vlaamse ontvoogdingsstrijd/Vlaamse beweging en werd aangeworven door het Letterenhuis in een historische context waarin het Letterenhuis een breder collectieprofiel hanteerde. Vandaag past het archief minder goed in de collectie van het Letterenhuis. Het archief van de Vlaamse politicus past daarentegen wel in het collectieprofiel van het Archief voor nationale bewegingen (ADVN).
Het Archief van het Vlaamse Aktiekomitee voor volksgezondheid (tr:lh:6169) betreft een archief in verband met de Vlaamse ontvoogdingsstrijd/Vlaamse beweging. Ook dit archief werd aangeworven door het Letterenhuis in een historische context waarin het Letterenhuis een breder collectieprofiel hanteerde. Dit archief valt nu buiten het huidige collectieprofiel van het Letterenhuis en werd niet of nauwelijks ontsloten. Het archief past daarentegen wel in het collectieprofiel van het ADVN. ADVN bewaart ook al een een deel van een gerelateerd archief, namelijk, een stuk archief van Robert De Beule over het Vlaamse Aktiekomitee voor volksgezondheid (VAKV).
Er wordt per dit besluit voorgesteld om beide archieven van het Letterenhuis over te dragen aan het Archief voor nationale bewegingen (ADVN).
Deze objecten worden dan ook gedesaffecteerd uit de collectie van stad Antwerpen, en het eigendom wordt overgedragen aan ADVN.
De nieuwe eigenaar staat vanaf de overdracht in voor de kosten voor verzekering, verpakking, art handling en transport.
Het college keurt de externe herbestemming van het Archief van Maurits Van Haegendoren en het Archief van het Vlaamse Aktiekomitee voor volksgezondheid van het Letterenhuis naar het Archief voor nationale bewegingen (ADVN) goed.
Het college keurt de onderhandse akte van de schenkingen van het Archief van Maurits Van Haegendoren en het Archief van het Vlaamse Aktiekomitee voor volksgezondheid goed.