Terug
Gepubliceerd op 22/12/2025

2025_CBS_09539 - Ondersteuning - Toezicht externe organisaties. Aanduiding stadscommissaris - Actualisatie - Goedkeuring

college van burgemeester en schepenen
vr 19/12/2025 - 09:00 Stadhuis
Goedgekeurd

Samenstelling

Aanwezig

Koen Kennis, schepen; Patrick Janssens, schepen; Nabilla Ait Daoud, schepen; Lien Van de Kelder, schepen; Johan Klaps, schepen; Ken Casier, schepen; Karim Bachar, schepen; Stijn De Rooster, schepen; Nathalie van Baren, schepen; Sven Cauwelier, algemeen directeur; Elisabeth van Doesburg, waarnemend burgemeester

Secretaris

Sven Cauwelier, algemeen directeur

Voorzitter

Elisabeth van Doesburg, waarnemend burgemeester
2025_CBS_09539 - Ondersteuning - Toezicht externe organisaties. Aanduiding stadscommissaris - Actualisatie - Goedkeuring 2025_CBS_09539 - Ondersteuning - Toezicht externe organisaties. Aanduiding stadscommissaris - Actualisatie - Goedkeuring

Motivering

Aanleiding en context

Het bestuursakkoord ‘Allemaal Antwerpenaar’ 2025-2030 vermeldt in resolutie 588 het volgende:

We creëren een kader om bij partners die meer dan 500.000 euro per jaar aan ondersteuning van de stad ontvangen, een stadscommissaris af te vaardigen. Die stadscommissarissen hebben als taak het bewaken van de goede besteding van stedelijke middelen en de realisatie van de stedelijke doelstellingen waarvoor de organisatie wordt betoelaagd.” 

Op de gemeenteraad van 28 april 2025 (jaarnummer 346) werd het kader om een stadscommissaris aan te duiden goedgekeurd. Bijkomend werd beslist om de bevoegdheid tot aanduiding en opdrachtbepaling van de stadscommissaris te delegeren aan het college. Op 16 mei 2025 nam het college kennis van de organisaties die in aanmerking komen voor een stadscommissaris op basis van de verstrekte financiële ondersteuning op exploitatiebasis per boekjaar (jaarnummer 3597).

Het college van 4 juli 2025 (jaarnummer 4803) keurde de aanduiding goed van de stadscommissarissen waarvan de opdracht ingaat op 1 januari 2026 en loopt tot 31 december 2031.

De gemeenteraad keurde op 15 december 2025 (jaarnummer 938) het OMJP 2026-2031 goed.

Met dit besluit volgt, op basis van het goedgekeurde OMJP 2026-2031:

  • de herbevestiging van de huidige in aanmerking komende organisaties;
  • de kennisneming van de nieuwe in aanmerking komende organisaties, met aanduiding van een stadscommissaris;
  • de kennisneming van de niet langer in aanmerking komende organisaties.

Argumentatie

Op basis van het goedgekeurde OMJP 2026-2031 en het goedgekeurde kader voor de aanduiding van stadscommissarissen volgt:

  • de herbevestiging van de huidige in aanmerking komende organisaties:
Organisatie naamStadscommissaris
CAW AntwerpenDirk Peeters
Kras JeugdwerkBart Bruelemans
De Broeders van LiefdeSteven Thielemans
Free ClinicTim De Mulder
ADICAn De Visscher
Antwerp & Partners Convention BureauMyriam Heuvelman
Buurtwerk PosthofGoele Haest
GatamLiesbeth De Maeyer
De RomaMichael Kegels
De Schoolbrug Sandy Peeters
ElegastBert Brugghemans
GhaproWies Meeusen
JESMiek De Roeck
KavkaMaarten Caestecker
KoraalLinda Snoeys
RebelleKatia Nauwelaerts
SAAMO AntwerpenRudy Spaey
Sense OperationsKen Van Dyck
STA-ANYouri Segers
TrxPieter Dielis
VAGGAGonda Verhaert
Vereniging voor SolidariteitAnne Baré
Vertrouwenscentrum KindermishandelingAnn De Potter
WiegwijsHerald Claeys
Zomer van AntwerpenKarin De Craecker
GekkooJulie De Vos


  • de kennisneming van de niet langer in aanmerking komende organisaties:
Organisatie naamStadscommissaris
FormaatFalke Meyers
HabbekratsIneke Pycke
WerkmmaatAline Mauer


  • de kennisneming van de nieuwe in aanmerking komende organisaties, met aanduiding van een stadscommissaris: 
Organisatie naamStadscommissaris
FameusJulie De Vos
Ferm KinderopvangPieter Dielis
Helan KinderopvangMaarten Caestecker
Groep intro
JobroadAline Mauer
Safe spaceIneke Pycke
Thomas More Mechelen - AntwerpenFalke Meyers
Beleef AntwerpenMiek De Roeck


Voor de nieuwe organisaties werden opnieuw de verschillende leden van het managementteam bevraagd naar eventuele voorkeuren en/of onverenigbaarheden voor de voor een stadscommissaris in aanmerking komende organisaties. Hierbij werd bijzondere aandacht besteed aan het vermijden van collusie: een lid van het managementteam wiens bedrijfseenheid een grote/grootste toelageverstrekker is van een organisatie kan niet als stadscommissaris optreden in deze organisatie.

Voor de organisatie Beleef Antwerpen keurde de gemeenteraad van 24 oktober 2024 (jaarnummer 584) de aanstelling goed van mevrouw Miek De Roeck als stadscommissaris.  

De opdracht van de stadscommissaris vat aan op 1 januari 2026 en loopt in principe tot 31 december 2031, behoudens wijzigingen in de (omvang van) de ondersteuningsbasis in hoofde van de externe organisatie of het stedelijk personeelsbestand.

Deze opdracht is ten persoonlijke titel. De stadscommissaris kan deze opdracht niet doordelegeren aan een ander personeelslid.

Naast zijn/haar rol van toezicht, vervult de stadscommissaris ook een brugfunctie ten aanzien van de externe organisatie. In het kader van het voeren van een geïntegreerd en transparant stedelijk ondersteuningsbeleid, heeft de aanduiding van de stadscommissaris als doel om de samenwerking tussen de stad/OCMW en de betoelaagde organisaties te versterken.

De stadscommissaris gaat ter voorbereiding van zijn of haar rol in dialoog met zowel de ondersteuningsverstrekkende bedrijfseenheden als met de externe organisatie zelf, en dit om een integrale beeldvorming te krijgen op de verschillende (stedelijke) subsidiestromen. De stadscommissaris kan hiervoor desgevallend beroep doen op de bedrijfseenheid Inspectie Financiën/Interne Audit voor financieel inhoudelijke ondersteuning en op de bedrijfseenheid Bestuurszaken voor juridische ondersteuning, archivering en kennisdeling over het ondersteuningsbeleid. Ook worden door deze bedrijfseenheden de nodige opleidingen voorzien.

Besluit

Het college van burgemeester en schepenen beslist:

Artikel 1

Het college beslist onderstaande lijst van de in aanmerking komende organisaties en de hierin aangeduide stadscommissarissen te herbevestigen:

Organisatie naamStadscommissaris
CAW AntwerpenDirk Peeters
Kras JeugdwerkBart Bruelemans
De Broeders van LiefdeSteven Thielemans
Free ClinicTim De Mulder
ADICAn De Visscher
Antwerp & Partners Convention BureauMyriam Heuvelman
Buurtwerk PosthofGoele Haest
GatamLiesbeth De Maeyer
De RomaMichael Kegels
De Schoolbrug Sandy Peeters
ElegastBert Brugghemans
GhaproWies Meeusen
JESMiek De Roeck
KavkaMaarten Caestecker
KoraalLinda Snoeys
RebelleKatia Nauwelaerts
SAAMO AntwerpenRudy Spaey
Sense OperationsKen Van Dyck
STA-ANYouri Segers
TrxPieter Dielis
VAGGAGonda Verhaert
Vereniging voor SolidariteitAnne Baré
Vertrouwenscentrum KindermishandelingAnn De Potter
WiegwijsHerald Claeys
Zomer van AntwerpenKarin De Craecker
GekkooJulie De Vos


Artikel 2

Het college neemt kennis van de volgende organisaties die op basis van het OMJP 2026-2031 in aanmerking komen voor de aanduiding van een stadscommissaris:

Organisatie naam
Fameus
Ferm Kinderopvang
Helan Kinderopvang
Groep intro
Jobroad
Safe space
Thomas More Mechelen - Antwerpen
Beleef Antwerpen


Artikel 3

Het college keurt de aanduiding van volgende stadscommissarissen in volgende organisaties goed:

Organisatie naamStadscommissaris
FameusJulie De Vos
Ferm KinderopvangPieter Dielis
Helan KinderopvangMaarten Caestecker
Groep intro
JobroadAline Mauer
Safe spaceIneke Pycke
Thomas More Mechelen - AntwerpenFalke Meyers
Beleef AntwerpenMiek De Roeck


Artikel 4

Het college keurt goed dat de opdracht van de in artikel 1 en artikel 3 genoemde stadscommissarissen ingaat op 1 januari 2026 en loopt tot 31 december 2031, en dit onder de in dit besluit uiteengezette voorwaarden.

Artikel 5

Het college neemt kennis van volgende organisaties die op basis van het OMJP 2026-2031 niet langer in aanmerking komen voor de aanduiding van een stadscommissaris: 

Organisatie naamStadscommissaris
FormaatFalke Meyers
HabbekratsIneke Pycke
WerkmmaatAline Mauer


Artikel 6

Dit besluit heeft in principe geen financiële gevolgen.

Artikel 7

BedrijfOpdracht
BZ - IF / IA
  • Het versturen van een aanduidingsbrief aan de voor een stadscommissaris nieuw in aanmerking komende externe organisaties.
  • Het opvolgen van de statutenwijzigingen in de relevante externe organisaties.
  • Het opvolgen van de (eventuele) beëindiging van de ambtelijke stadsafvaardigingen in de externe ondersteunde organisaties.
  • Het vernieuwen van de in aanmerking komende organisaties en aanduiding stadscommissaris na elke goedkeuring van aanpassing MJP 2026-2031.
  • Een nieuwe stadscommissaris zoeken voor Groep Intro.
Alle bedrijfseenheden
  • Het verwerken van de door het college aangeduide stadscommissaris en zijn of haar opdracht in de nieuwe financiële ondersteuningsbasissen, met ingang van 1 januari 2026.
BZ - OS
  • Het onderzoeken of er nog verdere acties nodig zijn om de opdracht van mevrouw Miek De Roeck als stadscommissaris bij Beleef Antwerpen in lijn te brengen met de huidige principes.